Mieszkanie dla młodych: limity niższe niż ceny
2013-10-24 12:40
Limity MDM niższe od cen mieszkań © shock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Komu pomoże Mieszkanie dla Młodych?
Warszawa, Kraków, Wrocław – największe dysproporcjePoniższe zestawienie prezentuje relację między limitami cenowymi programu MDM, a przeciętnym kosztem zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym. Podane wartości dotyczą mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 80 mkw.
W tabeli uwzględniono limity MDM-u, jakie będą obowiązywać niemal we wszystkich stolicach województw. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdyż z uwagi na inny cykl publikacji danych statystycznych, kryteria cenowe dla tego miasta (jak i całego województwa pomorskiego) będą znane dopiero pod koniec 2013 roku. W tabeli umieszczono zatem szacunkową wartość „gdańskiego” limitu – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Okazuje się, że największe trudności ze znalezieniem mieszkania spełniającego kryteria MDM-u, będą miały osoby chcące kupić mieszkanie w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Różnica między limitem MDM, a ofertową ceną mieszkania na rynku pierwotnym wybosi odpowiednio: 29,79%, 29,74% oraz 26,03%.
fot. shock - Fotolia.com
Limity MDM niższe od cen mieszkań
Duża luka także w innych miastach
Jednak nie tylko we wspomnianych trzech miastach będzie widoczna duża rozbieżność, między ceną ofertową a limitami MDM. Także w innych miastach jest ona wyraźnie widoczna, jak na przykład w Białymstoku, Lublinie czy Toruniu. Nieco lepiej, ale wciąż kiepsko wygląda sytuacja w Poznaniu, Szczecinie i Kielcach.
Najlepiej natomiast prezentują się: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Łódź. W tych miastach limity MDM-u są wyraźnie wyższe od przeciętnych cen zakupu nowych nieruchomości. Wydaje się jednak, że najbardziej skorzystają mieszkańcy Łodzi, gdyż w pozostałych miastach występuje dość ograniczona podaż mieszkań spełniających narzucone przez MDM kryteria – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
fot. mat. prasowe
Relacja pomiędzy limitami programu MdM i poziomem średnich cen ofertowych
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
kierownik_Budowy / 2013-10-27 01:42:16
Wszystko o odbiorze mieszkania
www.odbiorybudowlane.com
Przystępując do budowy, każdy inwestor z utęsknieniem wyczekuje chwili, w której nastąpi końcowy odbiór mieszkania. Podczas tej czynności zaakceptujemy to, co przekaże nam wykonawca. Dotyczyć to będzie każdego zakresu prac, które zostały mu powierzone do wykonania. Jeżeli podpiszemy protokół odbioru mieszkania, a po pewnym czasie zauważymy usterki, których nie dostrzegliśmy w trakcie odbioru, możemy żądać ich usunięcia na podstawie rękojmi albo gwarancji. Jednakże może to być znacznie trudniejsze i kosztować nas więcej wysiłku, niż domaganie się usunięcie tych usterek, zanim złożymy podpis na protokole z odbioru mieszkania.
Dobrze jest wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przystępując do tak ważnej czynności, jaką jest odbiór mieszkania. W tym celu przygotowaliśmy dla Was ten artykuł. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, zebrałem w jednym miejscu najważniejsze informacje, dotyczące najczęściej występujących wadach, usterkach i fuszerkach. Stosując się do zawartych tutaj wiadomości, będziecie wiedzieć gdzie w nowym mieszkaniu lub domu szukać potencjalnych problemów.
[ odpowiedz ] [ cytuj ]