eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

2013-11-21 00:42

Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

Ziemia rolna © sauletas - Fotolia.com

Sztuka inwestowania w grunty rolne polega na znalezieniu odpowiedniej działki, która w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy może stać na tyle atrakcyjną, że znajdzie się na celowniku dewelopera lub indywidualnego inwestora. Umiejętne i sprawne odrolnienie ziemi i jej późniejsza sprzedaż w charakterze działki budowlanej może przynieść duże zyski. Zadaniem każdego kraju jest natomiast ochrona gruntów rolnych wysokiej jakości. 26 maja bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Czy ułatwiła właścicielom gruntów procedury?

Przeczytaj także: Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych - zmiany

Aby odrolnić ziemię należy po zakupie odpowiedniego gruntu złożyć wniosek o odrolnienie terenu i o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Przed jego wypełnieniem trzeba sprawdzić w ewidencji gruntów rolnych dokładną lokalizację ziemi, ponieważ podanie tych danych wymagane jest w formularzu. Informacje o tym, jakie dokumenty powinny zostać złożone można uzyskać we właściwym urzędzie gminy. Warto pamiętać również o wniosku dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy, który składany jest do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Aby działka mogła zostać odrolniona musi spełniać wymogi określone właściwymi przepisami Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Są to między innymi bezpośredni dostęp do drogi publicznej, odpowiednia klasa gruntu oraz możliwość podłączenia budynku do mediów – tj. wodociągu, sieci elektrycznej oraz opcjonalnie sieci gazowej i kanalizacji – tłumaczy Monika Raczkowska, Managing Director Briland.

Nowelizacja ustawy

Najtrudniejsze do przekształcenia są grunty o klasach bonitacyjnych od I do III. Do tej pory odrolnienie działki powyżej 0,5 hektara wymagało uchwalenia lub zmiany przez gminę planu miejscowego, po uprzednio uzyskanej zgodzie ministerstwa rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz marszałka województwa, po zasięgnięciu opinii Izby Rolniczej. 26 maja br. po wejściu w życie nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przepis ten zaczął odnosić się do wszystkich działek o tych klasach bonitacyjnych, bez względu na ich wielkość. Jednak małe działki rolnicze w obecnych warunkach mechanizacji rolnictwa raczej nie są i nie będą wykorzystywane do efektywnej produkcji rolnej, a ich znaczenie dla polityki rolnej Państwa jest znikome. Tworzenie barier, które opóźniają proces inwestycyjny, i tak już ograniczony przewlekłym postępowaniem administracyjnym nie służy procedurze odrolnienia gruntów.

fot. sauletas - Fotolia.com

Ziemia rolna

Aby odrolnić ziemię należy po zakupie odpowiedniego gruntu złożyć wniosek o odrolnienie terenu i o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Przed jego wypełnieniem trzeba sprawdzić w ewidencji gruntów rolnych dokładną lokalizację ziemi, ponieważ podanie tych danych wymagane jest w formularzu.


Celem zmian było wyeliminowanie dzielenia większych działek rolnych (powyżej 0,5 ha) na mniejsze, aby nie istniała konieczność otrzymania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze. Naszym zdaniem ustawodawca miał jeszcze inne instrumenty prawne, niż zaostrzenie wymagań dla wszystkich gruntów stanowiących użytki rolne klas I-III. Można było na przykład ustanowić okres, w którym po podziale działki powyżej 0,5 hektara, na zmianę przeznaczenia powstałych w ten sposób działek potrzebna była by zgoda ministra – mówi Piotr Foitzik, Adwokat Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna. Niezależnie od tego, istnieją w prawie rozmaite klauzule generalne, odwołujące się do gospodarczego sensu danej czynności oraz działań mających na celu obejście przepisów. Także i z tej możliwości ustawodawca nie skorzystał. Stosowanie określonych obostrzeń administracyjnych nie zastąpi prowadzenia zorganizowanej polityki, mającej na celu ochronę gruntów rolnych i leśnych. Wspomniane regulacje utrudniają proces inwestycyjny również terenów, których znaczenie dla polityki rolnej Państwa jest znikome lub żadne. Nie tyle sam wymóg uzyskania zgody jest tutaj faktycznym problemem, ale długotrwałość procedur administracyjnych. Bolączką jest także praktyka organów, które często nie tyle ważą interesy Państwa, wspólnoty samorządowej i inwestorów, ile podejmują działania w ich ocenie najbezpieczniejsze, i które nie narażą osób odpowiedzialnych na zarzut działania na korzyść inwestora, a nie Państwa – tłumaczy przedstawiciel Chałas i Wspólnicy.

Wciąż dużo łatwiejsza i szybsza jest zmiana gruntów o niższych klasach bonitacyjnych (IV-VI) na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie zależy wtedy do ministra. Skróceniu ulega wówczas czas oczekiwania – procedura zajmuje do kilkunastu miesięcy, w zależności od sprawności danego urzędu gminy w wydawaniu decyzji i znajomości przebiegu procedur przez osobę załatwiającą formalności.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (9)

  • Jak1233 / 2014-01-02 18:37:47

    Warto pomyśleć o inwestowaniu, dobrze też poszerzać wiedzę w tym temacie, ostatnio sporo ciekawych artykułów na poradnikinwestowania.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

    • 5555 / 2014-03-07 08:34:13

      Człowieku na jakiej planecie ty żyjesz, masz oderwanie jakieś od rzeczywistości Putin to jołop ale pisać takie brednie na blogu gospodarczym? Polscy żyją na skraju ubóstwa największym w historii naszego kraju, zamiast rozwijać produkcje rolna czy zwierzęca ponieważ Polska będzie nie brawem głodowała gdyż wybuch III wojny światowej być może jest kwestia tygodnia, jesteście obawiam się debilami z samorządów, poprzekształcali grunty rolne na wsiach niszcząc tym rozwój gospodarczy a tym samym zapał do produkcji rolnej przez rolników pokazując Im, iż jakiś może znajdzie się debil podobny do nich i mimo wysokich zarobków w Urzędach z naszych podatków doszli do wniosku że jest lepszy interes na sprzedaży ziemi rolnej już jako budowlaną, tylko jak dotąd od 2012roku chętnych do kupna działek już oferowanych do sprzedaży w obrębie gmin budowlanych nie ma i nie będzie. Kilkunastu złodziei z samorządu lokalnego wymyśliło snobie, iż zrobią jeszcze interes na ziemi (nie potrafcie danej gminy obrzucić koktajlami Mołotowa w samo południe nikt tego nie zgłosi umarli nie maja prawa do wniesienia skargi tak samo jak) wam, odmówiono prawa uczestnictwa w postępowaniu o przekształcaniu gruntów rolnych w myśl art28kpa jako strony postępowania są również właściciele gruntów lub ich użytkownicy a nie poinformowano was o służących wam prawach w związku z przyjęciem przez gminy uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, stosownie do art101 o samorządzie gminnym służyło właścicielom takiego gruntu prawo wniesienia skargi do właściwego Sądu Wojewódzkiego Administracyjnego w terminie ustawowym od tych planowanych przekształceń waszych gruntów, pracownicy gminy wójt i radni nie dopełnili obowiązków dla tego też procedura przekształceń waszych gruntów nie została przeprowadzona jest to oszustwo czego dowodem jest w starostwach na mapkach graficznych zmieniono tyko symbol na waszych działkach z R na B. Cala za tym ewidencja gruntów jest oparta o dane nie zgodne z prawem i wszelkimi obowiązującymi normami przepisów prawa jeśli chodzi o przekształcenia gruntów, to jest tak duży przekręt że strach nawet pomyśleć. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • ustawa o ochronie gruntow rolnych i lesnych

    damian6666 / 2014-01-04 21:31:35

    ja myślę,że w Ministerstwie rolnictwa stwierdzono,iż za dużo rolników wzięło się za podział ziemi rolnej z myślą o sprzedaży z zyskiem,nie odprowadzając podatków od sprzedaży gruntu,ale nie tędy droga od czego mamy urzędy skarbowe,które powinny kontrolować podatników ile w danym roku sprzedali gruntów rolnych lub gruntów podzielonych na działki budowlane i od tego nałożyć taki podatek, żeby nie opłacało im się nadmiernego handlu ziemią rolną,ja mam podzieloną ziiemię na 3 działki 30 arowe rolne,a że klasę mam 3b również owa ustawa zamknęła mi drogę do sprzedaży działek rolnych na cele budowlane ,zaznaczam że żaden rolnik nie był zainteresowany kupnem tego kawałka ziemi,no chyba że za grosze,tak więc ministerstwo wylało dziecko z kąpielą,mój dylemat to rozpacz bo nie mam za co wykończyć budynku mieszkalnego w którym mieszkam jeśli to możliwe szukam kontaktu z osobami które by razem ze mną pod kancelarią sejmu zebrały się by pogonić posłów by zmiana do niekorzystnej ustawy znalazła się jak najszybciej w drugim i w trzecim czytaniu.mój kontakt tel.514-067-647 mail leonidas479@o2.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • ustawa o ochronie gruntow rolnych i lesnych

    damian6666 / 2014-01-04 21:31:36

    ja myślę,że w Ministerstwie rolnictwa stwierdzono,iż za dużo rolników wzięło się za podział ziemi rolnej z myślą o sprzedaży z zyskiem,nie odprowadzając podatków od sprzedaży gruntu,ale nie tędy droga od czego mamy urzędy skarbowe,które powinny kontrolować podatników ile w danym roku sprzedali gruntów rolnych lub gruntów podzielonych na działki budowlane i od tego nałożyć taki podatek, żeby nie opłacało im się nadmiernego handlu ziemią rolną,ja mam podzieloną ziiemię na 3 działki 30 arowe rolne,a że klasę mam 3b również owa ustawa zamknęła mi drogę do sprzedaży działek rolnych na cele budowlane ,zaznaczam że żaden rolnik nie był zainteresowany kupnem tego kawałka ziemi,no chyba że za grosze,tak więc ministerstwo wylało dziecko z kąpielą,mój dylemat to rozpacz bo nie mam za co wykończyć budynku mieszkalnego w którym mieszkam jeśli to możliwe szukam kontaktu z osobami które by razem ze mną pod kancelarią sejmu zebrały się by pogonić posłów by zmiana do niekorzystnej ustawy znalazła się jak najszybciej w drugim i w trzecim czytaniu.mój kontakt tel.514-067-647 mail leonidas479@o2.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

    5555 / 2014-01-29 09:12:05

    Poruszę temat jednego z zdesperowanych. otóż przekształcenia gruntów z rolnych na budowlane jakie miały miejsce np.w obrębie Gminy Chełm czyli Pokrówka,Strupin Duzy. Śtrupin Łanowy, Żółtance, Krzywice,itd.są opodatkowane podatkiem VAT od sprzedaży,wyrok NSA z dnia 15.12.2011roku sygn.Akt I FSK 1695/11 gdzie takie działania wykraczają poza zwykle formy ogłoszenia,przywiera formę zawodową(profesjonalna), a w konsekwencji zorganizowaną stosownie do art15 ust,2 ustawy o VAT. kolejny wyrok NSA z dnia 9.11.2011roku sygn.Akt I FSK 1655/11 potwierdził ,iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, nie dokonali tez czynności z uzbrojeniem tych działek. Skoro sam fakt sprzedaży gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem VAT. Tylko u nas jest jeszcze większy cyrk teraz robią dokumentacje opisowo techniczna a działek przekształconych 2012roku a są tysiące,lecz za pewne zapomną iż potrzebna jest tez dokumentacja gleboznawcza to geodeta robi na gruncie poprzez kopanie tzw.dołków. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • MAFIA RZĄDZI POLSKĄ

    bawar / 2014-03-06 18:41:56

    Witam!Ja również jestem w trudnej sytuacji z działką.Dostałem działkę od dziadka zacząłem załatwiać projekt,papiery itp...wydałem dużo kasy,a co się okazało?przepisy się zmieniły!KREW MNIE ZALAŁA!!!mam 26 lat,założyłem rodzinę,zapie... za granicą z dala od żony i córeczki,obiecałem że wybuduje dom i skończę z wyjazdami,a ten nasz pier.... rząd co nam zrobił?tak ułatwia,i się dziwić że chciał wysadzić sejm-Brunon...ok ale ja nie o tym,mam pyt,czy wiadomo jak stoi sprawa z tą chorą ustawą?przeglądam forum w tej sprawie i cisza??a,..z góry dziękuje za odp. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Dość czekania

    Qba / 2014-03-22 20:59:10

    Witam, zainteresowanych tematem zapraszam na profil fb: Proste Odrolnienia Małych Działek. Nie dajmy rządowi sobą pomiatać. Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Dość czekania

    Qba / 2014-03-22 21:00:37

    Witam, zapraszam na profil na facebooku: Proste Odrolnienia Małych Działek. Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych

    marti_lub / 2014-04-13 09:50:24

    Komentarz edytowany 9 razy (ostatnio 2014-04-13 10:13:05)

    Jestem właśnie w takiej sytuacji i nic nie mogę zrobić, pozostaje mi tylko czekać albo na zmianę ustawy (w Sejmie było już jej pierwsze czytanie), albo na miejscowy plan zagosp. przestrz., albo wysłać wniosek do Ministerstwa.
    Mam działkę położoną ok 10 km. od granic dużego miasta, klasa ziemi III, w miejscowości nie ma od 10 lat planu zagospodarowania przestrzennego (może będzie za 5 lat). Wcześniej nie miałam sąsiedztwa, więc nie otrzymałabym pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, teraz sąsiada mam, ale zmieniła się ustawa. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: