Wtórny rynek nieruchomości XI 2013
2013-12-11 13:45
Wtórny rynek nieruchomości XI 2013 © Gilles Paire - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości X 2013
W Olsztynie, Opolu, Białymstoku, Katowicach i Szczecinie mieszkania są aktualnie droższe niż przed rokiem. Dokadnie tyle samo co w listopadzie 2012 zapłacimy za metr kwadratowy w Gdańsku, nieznacznie taniej jest w Toruniu (-0,5%) i Warszawie (-0,8%). Ceny zauważalnie niższe niż przed rokiem utrzymują się natomiast w Sopocie (-4,2), Łodzi (-2,8%), Wrocławiu (-1,7%), Krakowie (-1,5%) i Gdyni (-1,4%).Grudzień nie jest miesiącem, w którym zazwyczaj dokonuje się dużej ilości transakcji. Wprowadzane wkrótce nowe regulacje, znacząco zmieniają sytuację kupujących i sprzedających. Już za miesiąc startuje program rządowy Mieszkanie dla Młodych, a dodatkowo wprowadzane są wytyczne Unii Europejskiej o obowiązkowym wkładzie własnym w wysokości 5% wartości mieszkania przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. W związku z tym, w ostatnim miesiącu 2013 roku możemy spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby transakcji przy stabilnych cenach ofertowych.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym
ANALIZA ZMIAN CEN W ZALEŻNOŚCI OD WIELKOŚCI MIESZKANIA
2013 można nazwać rokiem stabilizacji cen. Średnie poziomy cen ofertowych z listopada 2013csą porównywalne do ubiegłorocznych. Różnice dotyczące kierunku i skali zmian widoczne są jednak w przypadku analizy różnych segmentów rynku. W mijającym roku kupowano przede wszystkim mieszkania w możliwie niskich cenach: nieduże, do remontu czy w blokach z płyty. W efekcie obserwujemy wzrost cen kawalerek rzędu 3% dla wszystkich analizowanych miast, nawet o 8% w Łodzi. Z drugiej strony mieszkania duże, 5-pokojowe, straciły na wartości ponad 5%.
fot. mat. prasowe
Zmiany cen w zależności od wielkości mieszkania
CENY TRANSAKCYJNE
Listopadowe transakcje na wtórnym rynku mieszkaniowym przyniosły niewielkie zmiany w cenach sprzedawanych lokali. W żadnym z analizowanych miast, zmiany cen transakcyjnych nie przekroczyły 2 proc. Stabilizacji cenowej towarzyszy utrzymujący się na rynku ruch. Kolejny miesiąc z rzędu obserwujemy spadki średnich cen w Krakowie i Gdańsku. Poza Poznaniem średnie ceny transakcyjne znajdują się na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu zeszłego roku.
Końcówka roku sprzyja podsumowaniom i prognozom na nadchodzące miesiące. Tymczasem ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym nie wykazują znacznych zmian. W porównaniu do październikowego boomu, ruch na rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, choć listopad nie powtórzył rekordowo wysokiej liczby transakcji z października. W grudniu do transakcji przystąpią nabywcy, dla których jest to ostatni moment na finansowanie w 100 proc. transakcji. Po raz kolejny 1 stycznia stanowi cezurę czasową, która jest bodźcem zakupowym dla wielu potencjalnych nabywców. Dzięki temu jest szansa na utrzymanie zwiększonego popytu na mieszkania. To dobra wiadomość dla sprzedających, którzy czekają na transakcję od wielu miesięcy.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny transakcyjne mieszkań I 2011- X 2013
W czterech analizowanych miastach odnotowaliśmy spadki cen transakcyjnych. W przypadku Krakowa widoczne są one już trzeci miesiąc z rzędu. Tym razem średnia cena m kw. spadła o kolejne 1,1 proc. i wynosi 5482 zł. Ceny ofertowe są znacznie wyższe. Według serwisu Szybko.pl średnia z ostatnich trzech miesięcy wynosi 6503 PLN, czyli o 15,7 proc. więcej niż uśredniona cena mkw. w nawiązywanych przez klientów Metrohouse i Expandera transakcjach. Z kolei już piąty miesiąc z rzędu spadają ceny w Gdańsku. W tym czasie średnia cena nabywanego mkw. mieszkania spadła o 491 PLN. W ostatnim miesiącu obniżka wyniosła 1,1 proc. i dziś w tym mieście płacimy średnio 4794 PLN za mkw. Jest to najniższa wartość od czasu trzyletniej publikacji niniejszego zestawienia cen transakcyjnych.
Tym razem niewielkie spadki (1,1 proc.) pojawiły się również w Poznaniu. Poznań wyróżnia się na tle innych miast bardzo znaczącą różnicą w cenach w odniesieniu rok do roku. Taka odmienność to skutek efektu kończącego się programu Rodzina na Swoim, który silnie oddziaływał na kształtowanie się cen transakcyjnych w końcówce zeszłego roku. Limity cenowe dające nadzieje na zakup mieszkania z dofinansowaniem spowodowały w Poznaniu sztuczne obniżenie średniej ceny transakcyjnej do poziomu 4200-4400 PLN za mkw. Po wygaszeniu programu już po dwóch miesiącach średnie ceny powróciły do poprzednio notowanych wysokości (4800-5000 PLN). Ostatnim z miast „spadkowych” jest Łódź. Tym razem kupujemy tu mieszkania tańsze o 1,8 proc. od danych sprzed miesiąca.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w XI 2013 r.
W trzech kolejnych miastach pojawiły się wzrosty. Najwyższe (1,9 proc.) stały się domeną Wrocławia. W tym mieście za mkw. płacono 5192 PLN. Jest to najwyższa średnia jaką odnotowaliśmy we Wrocławiu w tym roku. Zwyżka cen na poziomie 1,3 proc. była widoczna w Warszawie i Gdyni.
W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, poza Poznaniem, w pozostałych miastach ceny są zbliżone do tych z końcówki 2012 r. Najwyższe spadki miały miejsce we Wrocławiu (3,5 proc.) oraz Gdańsku (2,4 proc.). Korekty „w dół” pojawiają się także w Krakowie. W pozostałych trzech miastach, czyli Warszawie, Łodzi i Gdyni, średnie ceny są nieco wyższe niż przed rokiem.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)