Standardy wyceny nieruchomości w dyrektywie UE
2014-02-14 09:57
Na państwa członkowskie nałożono obowiązek przyjęcia rzetelnych standardów wyceny nieruchomości © NOBU - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny w Banku Millennium bez wyceny nieruchomości
Skutki kryzysu finansowego są wciąż odczuwalne, a PKB w wielu krajach nadal pozostaje na niskim poziomie. Jest tak przede wszystkim w Europie, gdzie kryzys finansowy przerodził się w kryzys strefy euro.Dostępność kredytów jest kluczowym elementem krajowych gospodarek oraz stabilności finansowej. Dyrektywa w sprawie kredytów hipotecznych stanowi ważny krok na drodze do ochrony klienta. Zapewnienie odpowiedzialnego funkcjonowania rynków kredytów hipotecznych doprowadzi do zwiększonej stabilności finansowej. RICS uczestniczył w procesie tworzenia dyrektywy i omawiał znaczenie wyceny nieruchomości w procesie udzielania kredytu hipotecznego we współpracy z Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i innymi interesariuszami, takimi jak Europejska Federacja Hipoteczna.
Ustalenie wartości nieruchomości pomaga określić wielkość hipoteki (LTV, stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), więc solidnie przeprowadzane wyceny dla celów hipoteki mieszkaniowej leżą w interesie zarówno sektora hipotecznego, jak i konsumentów. Dlatego też organizacja RICS jest przekonana o potrzebie wprowadzenia odpowiednich standardów. Dodatkowo, konsumenci otrzymują także pomoc w dokonaniu oceny, czy kwota, jaką zamierzają wydać odpowiada kwocie, jaką zaoferowałby w danym momencie rynek.
fot. NOBU - Fotolia.com
Na państwa członkowskie nałożono obowiązek przyjęcia rzetelnych standardów wyceny nieruchomości
Dyrektywa wymaga, by rzeczoznawcy byli kompetentni i niezależni. Zgodnie z dokumentem, aby uznać standardy wyceny za wiarygodne, muszą one uwzględniać międzynarodowe normy, w tym te opracowane przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Wyceny (International Valuation Standards Council – IVSC) oraz RICS.
RICS z zadowoleniem przyjął uwzględnienie standardów wyceny w przedmiotowej dyrektywie. Wraz z przyjęciem dyrektywy, stworzone zostały warunki zapewniające wysoki poziom profesjonalizmu wśród kredytodawców i pośredników kredytowych – czyli wartości leżące u podłoża filozofii RICS.
Reno Cardiff MRICS, członek Rady RICS Europa (RICS Europe Board) i przewodniczący Sieci Wirtualnej Wyceny RICS Europa (RICS Europe Virtual Valuation Network) uważa, że „przyjęcie dyrektywy w sprawie kredytów hipotecznych to historyczny krok dla rzeczoznawców w UE. Przyjęcie dyrektywy, która ma zapewnić, że wycena nieruchomości będzie dokonywana zgodnie z uznanymi standardami przez odpowiednio wykwalifikowanych rzeczoznawców, stanowi kluczowy element budowania pewności i zaufania - zarówno do kredytodawców, jak i do konsumentów. RICS z niecierpliwością oczekuje współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, podczas której będzie mógł pomóc rządom we wdrażaniu wymogów dyrektywy”.
Sander Scheurwater, przewodniczący ds. stosunków zagranicznych i stosunków UE RICS Europa (RICS Europe Head of External Affairs & EU Liaison) wyjaśnia, że „międzynarodowe standardy wraz z kwalifikacjami i przepisami stanowią trzon propozycji RICS w kwestii wartości nieruchomości. Zapewnienie, by krajowe standardy odpowiadały tym międzynarodowym oznacza, że działania w poszczególnych krajach na całym świecie będą jednolite, przejrzyste i na wysokim poziomie. Dzięki Rejestracji Rzeczoznawców RICS (RICS Valuer Registration) jesteśmy jedyną ogólnoświatową organizacją, która aktywnie monitoruje swoich członków zajmujących się wyceną - poprzez własne regulacje, dzięki czemu zwiększamy zaufanie na rynku, pokazując, że standardy są nie tylko wymagane prawnie, ale także stosowane w praktyce”.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)