Inwestycje w nieruchomości budują fortuny
2014-02-25 11:45
Inwestycje w nieruchomości budują fortuny © fergregory - Fotolia.com
Przeczytaj także: Małe mieszkania zyskowne
Przeciętnie aż 48% swojego majątku lokują na rynku nieruchomości osoby najzamożniejsze – wynika z raportu firmy Knight Frank (Wealthy Report 2013). Nieruchomości nie są jednak tylko sposobem na zainwestowanie zdobytego w inny sposób majątku, ale także środkiem do jego uzyskania. Taki wniosek płynie z analizy listy najbogatszych ludzi na świecie, którą przygotował Forbes. Z tego zestawienia wynika bowiem, że nieruchomości były głównym źródłem majątku dla aż 129 z listy 1426 miliarderów z całego globu.fot. mat. prasowe
Światowi miliarderzy w podziale na branże
Nieruchomości na trzecim miejscu
Forbes wyróżnia 22 główne źródła majątku światowych miliarderów . Najwięcej majątków zbudowały inwestycje (151 osób o majątku przynajmniej miliard dolarów). W tym gronie znaleźć można między innymi takich znanych inwestorów jak: Warren Buffet, George Soros czy John Paulson. Kolejną branżą o dużej liczbie miliarderów jest „moda i handel”. Listę tę otwierają Amancio Ortega (założyciel firmy Zara), Liliane Bettencourt z rodziną (L’Oreal) oraz Bernard Arnaulf z rodziną (LVMH, czyli koncern Louis Vuitton Moët Hennessy).
Na trzecim miejscu pod względem liczebności miliarderów uplasowała się branża nieruchomości. Zbudowała ona majątki 129 miliarderów na całym świecie. To prawie 13-krotnie lepszy wynik niż zanotowany przez branżę związaną z ropą i gazem, która według danych Forbesa zbudowała majątki tylko 10 światowych krezusów. Co ciekawe, jest to niewielki wynik nawet na tle osób związanych ze sportem lub hazardem – z tych branży pochodzi po 16 światowych miliarderów.
Tysiąc, milion, miliard… i co dalej?
Na świecie obowiązują dwa główne systemy liczebników. Krótki system wykorzystywany jest w większości krajów anglojęzycznych (np. USA, Hongkong, Irlandia, Australia). W tym wypadku nie występują takie liczebniki jak miliard, biliard czy tryliard. Natomiast w krajach europejskich (w tym i w Polsce) przeważnie stosuje się skalę długą, w której liczebniki takie jak miliard, biliard czy tryliard są formą obowiązującą. W efekcie skoro w krótkiej skali co drugi liczebnik nie istnieje, to jeśli Amerykanin mówi o bilionerach, Polak powinien przez to rozumieć miliarderów, a jeśli zza oceanu dochodzą co nas informacje o długu publicznym USA idącemu w tryliony dolarów, to chodzi tu tak naprawdę o biliony dolarów. Mechanizm prezentuje poniższa tabela.
fot. mat. prasowe
Porównanie krótkiej i długiej skali liczebników
Są też kraje, które stosują inne systemy liczebników. Dotyczy to na przykład Bułgarii, Iranu czy Izraela. W Wielkiej Brytanii natomiast stosowana bywa zarówno skala krótka, jak i długa, choć ta pierwsza jest na Wyspach rozwiązaniem popularniejszym.
Źródło: pl.wikipedia.org
IT i wydobycie najszybszym sposobem na miliard
„Sport i hazard” są także branżami, w których wiek przeciętnego miliardera jest najwyższy. W przypadku hazardu średnia wieku to ponad 70 lat, a w przypadku sportu ponad 71 lat. Na trzecim miejscu pod tym względem uplasowały się media, gdzie przeciętny wiek miliardera to ponad 68 lat. Wyniki te mogą sugerować, że budowanie majątku w tych sektorach wymaga więcej czasu. O kilkanaście lat młodsi są bowiem krezusi z branży IT oraz surowców (poza olejem i ropą). Mają oni odpowiednio średnio około 57 i 56 lat.
Najgrubsze portfele w telekomach
Są oni ponadto właścicielami jednych z największych majątków w gronie miliarderów Forbesa. Średni majątek przypadający na jednego miliardera z branży IT to 5,3 mld dolarów. W przypadku surowców i wydobycia średnia to 4,9 mld. Dla porównania najniższe majątki mają osoby, których główną branżą jest wydobycie ropy i gazu (średnio 1,2 mld dolarów). Na drugim miejscu uplasowali się miliarderzy, którzy zbudowali swoje majątki na handlu (średnio po 2 mld dolarów na osobę). Najbogatsi są właściciele telekomów – z przeciętnym majątkiem na poziomie 7,6 mld dolarów na osobę. Na tym tle krezusi z branży nieruchomości plasują się mniej więcej w środku stawki. Przeciętny majątek szacowany jest w tym przypadku na 3,2 mld dolarów na głowę.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)