Budowa mieszkań w VII 2014 r.
2014-08-21 13:37
W każdej chwili deweloperzy mogą zacząć budowę 36 tysięcy mieszkań © S. Engels - Fotolia.com
Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe 2013: oddano 5% mniej mieszkań niż rok wcześniej
Najnowsze dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS, pokazują, że lipiec był już 13 z rzędu miesiącem ożywienia. W tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2%; listopad 2013 r.), a raz wyniosła aż 115% (r/r w styczniu 2014 r.). Najnowsze dane opublikowane przez GUS (za lipiec bieżącego roku) pokazują, że firmy budujące mieszkania rozpoczęły tworzenie kolejnych 5,1 tys. lokali - to wynik o 10,2% wyższy, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto podkreślić, że ożywienie w tym segmencie trwa już od 13 miesięcy, a więc 10-proc. dynamika wzrostu nie wynika z efektu niskiej bazy przed rokiem.fot. mat. prasowe
Wyniki działalności deweloperów
Obserwowanemu ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz, w znacznie bardziej ograniczonym zakresie, także program dopłat do nowych mieszkań. Przekłada się to na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.
Dwa razy więcej pozwoleń
Jeszcze większe ożywienie jest widoczne w obszarze liczby pozwoleń na budowę. W czerwcu deweloperzy otrzymali ich tyle, że mogliby zbudować 7,6 tys. mieszkań. To aż o 102,5% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W lipcu deweloperzy dostali więc znacznie więcej pozwoleń na budowę niż rozpoczęli budów (saldo ponad 2,4 tys. mieszkań). Co ważne aktualna baza niewykorzystanych decyzji, pozwalających na przystąpienie do prac budowlanych opiewać może na 36,1 tys. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.
fot. mat. prasowe
Wyniki budownictwa mieszkaniowego
Nawet zakończonych jest więcej
Pozytywne informacje płyną też z obszaru liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Ci w lipcu ukończyli 5,2 tys. lokali. To o 9,3% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przez 7 miesięcy 2014 roku deweloperzy oddali do użytkowania 30,7 tys. lokali. Na całym rynku było to 78,8 tys. mieszkań. Deweloperzy budują więc w Polsce niewiele ponad jedno mieszkanie na trzy.
fot. mat. prasowe
Wyniki budownictwa mieszkaniowego (roczna zmiana aktywności deweloperów)
Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
- Inwestorów indywidualnych,
- Deweloperów,
- Spółdzielnie,
- Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)
W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. W lipcu wydano pozwolenia na budowę 15,8 tys. mieszkań, a więc o 32,4% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto też budowę 13,3 tys. lokali, a więc 2,5% więcej niż w lipcu 2013 r. Jedynie w sferze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania wyniki są nieznacznie gorsze. Oddano bowiem do użytkowania 12,4 tys. mieszkań, czyli o 4% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
fot. mat. prasowe
Wyniki budownictwa mieszkaniowego (suma za ostatnie 12 miesięcy)
Bartosz Turek
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)