eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościDuże miasta nielubiane?

Duże miasta nielubiane?

2015-06-19 10:54

Duże miasta nielubiane?

Poznań © VanderWolf Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rozwój budownictwa deweloperskiego w okolicach największych miast jest coraz bardziej widoczny. Inwestorzy muszą dopasować się do preferencji potencjalnych klientów. Wielu z nich chce mieszkać w powiatach graniczących z metropolią. Dane GUS-u wskazują, że to nie jest nowe zjawisko. Żywiołowy rozwój niektórych okolic podmiejskich był widoczny już na początku minionej dekady.

Przeczytaj także: Czy rynek pierwotny otworzy się na potrzeby seniorów?

Przez 20 lat liczba ludności w pobliżu Poznania wzrosła o 49%


Główny Urząd Statystyczny niedawno zaktualizował swoje dane na temat liczby ludności w poszczególnych miastach i powiatach. Dzięki tym informacjom z Banku Danych Lokalnych możemy sprawdzić, jak przez 20 lat (1995 r. – 2014 r.) zmieniła się liczba mieszkańców w sześciu metropoliach oraz graniczących powiatach.

Po sprawdzeniu danych GUS-u okazuje się, że od 1995 r. do 2014 r. największy przyrost liczby ludności miał miejsce w powiecie poznańskim – tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Ten obszar okalający Poznań, obecnie ma o połowę więcej mieszkańców niż 20 lat temu (patrz poniższe zestawienie). Warto zwrócić uwagę, że od 1995 r. liczba osób mieszkających w Stolicy Wielkopolski zmniejszyła się o 6%. Poznań to metropolia, w której proces tzw. suburbanizacji jest najbardziej widoczny. Do przeprowadzki zachęca poznaniaków m.in. dość dobra infrastruktura w okolicach podmiejskich. Jej dalsza rozbudowa dodatkowo sprzyja suburbanizacji. Warto wspomnieć, że w drugim z analizowanych podokresów (lata 2005 – 2014), wzrost liczby ludności powiatu poznańskiego był jeszcze szybszy (patrz poniższa tabela).

Intensywny rozwój ludnościowy jest widoczny również w powiatach graniczących z czterema innymi miastami. Dane GUS-u wskazują, że od 1995 r. do 2014 r. wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkańców w okolicach:
  • Warszawy (zmiana o 26,97%)
  • Krakowa (zmiana o 18,53%)
  • Wrocławia (zmiana o 23,59%)
  • Trójmiasta (zmiana o 28,21%)

W przypadku dwóch największych metropolii (Warszawy i Krakowa), niska dostępność metrażu dodatkowo wspomaga podmiejskie budownictwo. Na terenie Łodzi relacja między przeciętną pensją i kosztem zakupu 1 mkw. jest znacznie lepsza. Mimo tego wspomniane miasto przez 20 lat utraciło ponad 14% mieszkańców. Jedną z przyczyn był regres lokalnego przemysłu. W powiatach graniczących z Łodzią też ubyło ludności (spadek o 5,57%). Pod względem demograficznym najbardziej ucierpiał powiat łódzki wschodni. Przez 20 lat liczba jego mieszkańców zmniejszyła się prawie o jedną czwartą.

fot. mat. prasowe

Zmiany liczby ludności w 6 metropoliach i graniczących powiatach

W latach 1995-2014 największy odpływ ludności (ponad 14%) odnotowała Łódź.


Okolice pięciu metropolii nadal będą przyciągały mieszkańców?


Ciekawych informacji na temat rozwoju obszarów podmiejskich dostarcza również najnowsza prognoza demograficzna GUS-u (patrz poniższy wykres). Według wspomnianej prognozy, od 2016 r. do 2035 r. liczba mieszkańców w badanych lokalizacjach zmieni się następująco:
  • Warszawa - (+1%)
  • powiaty graniczące z Warszawą - (+15%)
  • Kraków - (-3%)
  • powiaty graniczące z Krakowem - (+14%)
  • Łódź - (-17%)
  • powiaty graniczące z Łodzią - (-1%)
  • Wrocław - (-4%)
  • powiaty graniczące z Wrocławiem - (+19%)
  • Poznań - (-14%)
  • powiat graniczący z Poznaniem - (+29%)
  • Trójmiasto - (-7%)
  • powiaty graniczące z Trójmiastem - (+18%)

Prezentowane wyniki opierają się na założeniach przyjętych przez GUS. Jedno z nich przewiduje utrzymanie tempa migracji z miast do sąsiednich powiatów (na zbliżonym poziomie jak w latach 2010 – 2013). Jeżeli poznaniacy nadal będą tak chętnie osiedlać się pod miastem, to w 2035 r. powiat poznański pod względem liczby ludności wyprzedzi pobliską metropolię. Za 20 lat podobne zjawisko może dotyczyć Trójmiasta i przylegających powiatów (patrz poniższy wykres).

fot. mat. prasowe

Prognoza liczby ludności w 6 metropoliach i graniczących powiatach

Prognozy wskazują, że w 2035 r. powiat poznański pod względem liczby ludności wyprzedzi pobliską metropolię.


Andrzej Prajsnar –

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mieszkać a nie tylko sypiać

    KatarzynaHelena / 2015-08-24 10:47:29

    Okolice Krakowa nazywa się wprost jego sypialnia. Ja bym tak jednak nie chciała, niby samochodem to 10 min, ale no własnie -samochodem. A już dzieciaki żeby odwieźć do szkołu, to albo muszą z rodzicami, albo im autobus raz na 1,5 godz jeździ. Mąz tak chciał, bo zielono i spokojniej, ale postawiłam veto, lubię móc wyjść na ulice, gdzie zawsze się coś dzieje. Uparłam sie i kupiliśmy mieszkanie na Wrocławkiej, z tej inwestycji - http://www.geogrupa.pl/krakow.html . Okolica w miarę spokojna, a przynajmniej mozna spokojnie wyjśc na wino nie martwiąc się o powót. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: