Wiatry, burze, huragany. 3 powody, aby ubezpieczyć mieszkanie
2015-07-26 00:59
Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej?
Przepięcie a uderzenie pioruna
Letnie burze niosą za sobą także ryzyko wystąpienia przepięcia, jakim jest gwałtowna zmiana napięcia w sieci elektrycznej powstała w wyniku wyładowań atmosferycznych. Przepięcia bardzo często powodują zniszczenie lub całkowite uszkodzenie sprzętów podłączonych do instalacji elektrycznej. Pełna ochrona przed tym zjawiskiem nie zawsze jest możliwa, lecz z pewnością pomogą specjalne bezpieczniki, listwy przeciwprzepięciowe, czy urządzenia chroniącego przed skokami napięcia lub jego brakiem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest odłączenie od gniazdek wszystkich sprzętów podczas dłuższej nieobecności w domu np. w czasie urlopu. Warto zaznaczyć, że podczas burz dużo szkód wyrządzają także uderzenia pioruna – definiowane jako zdarzenia losowe objęte ochroną w podstawowej polisie mieszkaniowej. Trzeba mieć świadomość, że włączenie ryzyka przepięcia do polisy bywa niekiedy dodatkowo płatne. Wybierając polisę należy również sprawdzić, czy ochroną objęte są wyłącznie ruchomości domowe, czy także instalacje elektryczne. Niektóre towarzystwa wyraźnie rozgraniczają te elementy, co może mieć znaczący wpływ na późniejszą wypłatę odszkodowania.
Gradobicie
Letnim burzom często towarzyszy gradobicie. To bardzo groźne zjawisko najczęściej daje się we znaki mieszkańcom Warmii, Mazur i Śląska. Grad w połączeniu z silnym wiatrem powodują poważne szkody. Mogą uszkodzić m.in. szyby oraz dachy nie tylko ceramiczne, ale również te zbudowane z blachy. Pod wpływem działania gradu zniszczeniu ulegają także powłoki izolacyjne, które po burzy trzeba często całkowicie wymienić. Bardzo trudno jest zabezpieczyć nieruchomość przed tym zjawiskiem. Jedynym sprawdzonym sposobem jest zakup polisy o odpowiedniej sumie ubezpieczenia, czyli takiej, która w razie doznanej szkody, pozwoli zakupić nowe sprzęty lub odbudować zniszczone elementy domu.
Polak wciąż mądry po szkodzie?
Po burzach, które w ostatnich tygodniach przeszły nad Polską wpłynęło do nas już blisko 1 000 zgłoszeń. Głównie są to drobne szkody, jak niewielkie zalanie, wyłamane okna czy wyrwane dachówki. Mimo że wśród Polaków niestety wciąż silne jest przekonanie o tym, że niebezpieczne wypadki na pewno ich nie dotkną, na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowaliśmy stosunkowo spory wzrost liczby ubezpieczeń domów i mieszkań. W 2013/2012 roku był to wzrost o 28,4 % w ilości polis, natomiast w 2014/2013 współczynnik ten wyniósł 19,1 %.
Jak chronić nasz dom lub mieszkanie przed burzą?
- Zaufaj synoptykom i bądź na bieżąco z prognozą pogody.
- Przed wyjściem z domu pozamykaj dokładnie okna i odłącz sprzęt elektroniczny od źródła zasilania.
- Zainwestuj w urządzenia chroniące od przepięć elektrycznych.
- Upewnij się, że rozumiesz wszystkie definicje zawarte w OWU.
- Nie oszczędzaj na polisie – niska składka nie gwarantuje satysfakcjonującej ochrony.
Andrzej Paduszyński, ekspert towarzystwa ubezpieczeniowego
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)