Sprzedaż mieszkania najłatwiejsza w październiku
2015-10-07 13:45
Sprzedaż mieszkania najłatwiejsza w październiku © exclusive-design - Fotolia.com
Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
Czy w tym roku padnie kolejny, październikowy rekord ilościowy? Jakie są najczęściej kupowane mieszkania w całym roku i czym wyróżnia się Warszawa oraz Sopot? Na te pytania odpowiada Cenatorium.Od lat najpopularniejsze wśród kupujących są lokale o powierzchni 45-55 mkw. Nie wszędzie jednak ten metraż jest tak samo pożądany. Jak pokazują dane w bazie Cenatorium, najbardziej upodobali go sobie Poznaniacy. W stolicy Wielkopolski obrót lokalami o tej powierzchni osiąga poziom niemal 30% w skali roku.
Natomiast w Warszawie stosunkowo dużo sprzedaje się mieszkań większych, czyli takich od 85 mkw. Stanowią one ponad 12% wszystkich transakcji. To jak na razie specyfika stolicy Polski oraz Sopotu, który może pochwalić się nawet nieco wyższym odsetkiem dużych mieszkań w całym wolumenie sprzedaży.
Nie można jednak porównywać rynków warszawskiego i sopockiego. A już na pewno wrzucać Sopotu do jednego worka z Gdynią i Gdańskiem. Sopot ma swoją specyfikę. Jest niewielki, a to oznacza mały rynek, niską podaż i małą konkurencyjność. Do tego pamiętajmy, że to kurort. Ten ostatni czynnik jest tu bardzo ważny, bo przyciąga innych klientów niż Gdynia czy Gdańsk. Co do Warszawy pamiętajmy, że to tu dochodzi do największej liczby transakcji mieszkaniowych. Mieszkańcy stolicy lepiej zarabiają i mają też inne oczekiwania wobec lokali. Nie bez znaczenia pozostaje też bogata oferta nowych mieszkań w wysokim standardzie, a takich w Warszawie powstaje coraz więcej – wyjaśnia Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.
fot. exclusive-design - Fotolia.com
Sprzedaż mieszkania najłatwiejsza w październiku
Chętnych na duże mieszkania coraz więcej
W większych miastach pojawiają się też chętni na mieszkania powyżej 200 mkw. Od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r. w Poznaniu, Warszawie i Trójmieście łącznie było 76 takich transakcji. Póki co to ok. 0,2% całkowitej liczby transakcji w tych miastach, ale można spodziewać się przyrostu klientów zainteresowanych bardzo dużymi lokalami. Największy sprzedany ostatnio apartament w Warszawie ma prawie 474 mkw. – znajduje się on przy ul. Jana Kazimierza na Woli.
Transakcje takie jak ta nie zdarzają się często, ale zauważamy, że rośnie ich liczba. Obserwujemy także systematyczny wzrost rynku lokali premium. Zwłaszcza w dużych miastach. To pokazuje, że zamożni ludzie nie mają już potrzeby kupowania czy budowania domu pod miastem. Poprawiająca się oferta lokali luksusowych pozwala znaleźć komfortowe i ładne mieszkanie w dobrym standardzie, a przy tym pozostać w mieście – mówi Mariusz Kurzac.
Cena a metraż
Analizując ceny transakcyjne nieruchomości widać, że w skali roku są one na podobnym poziomie dla metraży od 35 mkw do 75 mkw. Rosną jednak w przypadku dużych lokali. Sytuację tę zaobserwować można w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania powyżej 100 mkw wynosi 8,7 tys. zł, podczas gdy dla najpopularniejszych metraży waha się w niewielkim stopniu i wynosi ok. 7,2 tys. zł za mkw. Nieco wyższe niż średnia są też ceny metra kwadratowego mieszkań do 35 mkw. Widać też wyraźną tendencję do zrównywania się cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.
W Warszawie rynek pierwotny stanowił 35% obrotu. Najwięcej transakcji na rynku pierwotnym zawiera się na Białołęce, Woli i Pradze Południe.
Stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oraz obserwacja pierwszego półrocza pozwalają założyć, że tegoroczny październik może być miesiącem, w którym sfinalizuje się najwięcej transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w skali roku. Jeśli trend obserwowany w ostatnich latach utrzyma się, liczba transakcji może przebić rekordowy 2014 r.
Komentarz Barbary Bugaj, analityka Cenatorium:
Trudno jednoznacznie określić, dlaczego październik jest miesiącem o najwyższym obrocie na rynku nieruchomości. Można podjąć próbę zbadania niektórych danych opisujących stan rynku, np. tych publikowanych przez GUS. Od 2012 roku największą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów rejestrowano w IV kwartale roku. W 2014 roku to w październiku odnotowano najwięcej gotowych do zamieszkania lokali – 7 161. Właśnie wtedy podpisywane są ostateczne umowy sprzedaży, co wpływa na wielkość obrotu o tej porze roku. Jednak rynek lokali to nie tylko rynek pierwotny, dominującą częścią obrotu wciąż są mieszkania pochodzące z rynku wtórnego. Dlatego, podsumowując, do rynku trzeba podejść nie tylko czysto matematycznie, a bardziej holistycznie. Jesień jest porą roku, którą upodobali sobie kupujący od dawna, po prostu większość z nich preferuje ten czas. Po wakacjach na rynek trafiają również kupujący mieszkania dla studentów indywidualnie bądź na wynajem, którzy wspierają tym samym wielkość obrotu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
marcinek511 / 2015-11-02 13:21:56
Teraz jest gorący okres dla ludzi ktorzy chca kupiwać mieszkania w programie MDMu, bo od nowego roku wchodza nowe zmiany i trzeba bedzie wiekszy wklad wlasny przeznaczyc na zakup mieszkania w programie. Poza tym konczy sie pula na dofinansowanie w tym roku. Nie dziwie sie wiec, ze duzo ludzi decyduje sie na zakup mieszkania wlasnie teraz. Sam zastanawiam sie nad kupnem dla siebie i mojej zony. Ale wciaz mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego dewelopera. Juz tyle opcji przerabialismy. Najnowsza to Geogrupa, mieszkanie w Krakowie, popularna inwestycja http://www.geogrupa.pl/pl/oferta/krakow/fabryka-czekolady . Moze sie w koncu na te opcje zdecydujemy. Wszystko zalezy od tego czy uda nam sie wejsc w program MDM-u. [ odpowiedz ] [ cytuj ]