Kupno mieszkania: zwracaj uwagę na zapisy w księdze wieczystej
2016-11-15 12:17
Nieruchomość © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zakup mieszkania. Pamiętaj, że obciążeniem jest nie tylko hipoteka
Co takie wpisy oznaczają dla potencjalnego kupującego?
Nieruchomości często przenoszone są na członków rodziny w drodze umowy darowizny. Poprzez umowę darowizny, właściciel nieruchomości przenosi tzn. obdarowuje własnością inną osobę, która tę darowiznę przyjmuje. Konieczna jest tu forma aktu notarialnego. W praktyce często obdarowany ustanawia na rzecz darczyńcy służebność osobistą mieszkania. Oznacza to, że obdarowany zobowiązuje się zezwolić darczyńcy na dożywotnie korzystanie z mieszkania. To prawo nie wygasa na skutek zbycia mieszkania nowemu nabywcy.
Z kolei umowa dożywocia polega na przekazaniu własności lokalu lub budynku mieszkalnego w zamian za prawo do dożywotniego w nim mieszkania oraz do zapewnienia utrzymania tj. wyżywienia, ubrania, światła, opału a także do opieki, pomocy i pielęgnowania w chorobie a także do sprawienia zbywcy pochówku na własny koszt.
Umowa darowizny z prawem do służebności mieszkania, choć wiąże się z mniejszymi obciążeniami niż umowa dożywocia, i tak wymaga pełnej świadomość wiążących się z nią konsekwencji. W każdym zatem przypadku ważna jest analiza zapisów poszczególnych działów Księgi wieczystej dotyczącej danej nieruchomości.
fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com
Nieruchomość
Zaznaczyć przy tym należy, że chociaż dopuszczalna jest zmiana uprawnień z umowy darowizny i dożywocia na rentę, odpowiadającą wartości tych uprawnień, to jednak wiąże się to na ogół z koniecznością prowadzenia postępowania sądowego, którego kupujący wolałby uniknąć.
Warto w tym miejscy zaznaczyć, że tego rodzaju problem nie pojawi się np. podczas kupna nieruchomości z tzw. rynku pierwotnego a to dlatego, że specyfika umowy darowizny i dożywocia wiąże się z tym, że mieszkanie nimi obciążone miało już poprzednio innych właścicieli, przed tymi, którzy aktualnie oferują nieruchomość do sprzedaży. Tym samym problem ten nie pojawi się w przypadku kupna całkiem nowego mieszkania, natomiast uważać należy na zakup mieszkania na rynku wtórnym.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)