Urządzanie mieszkania w kamienicy w 3 krokach
2017-05-05 00:30
Kamienica © Grzegorz Polak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zaprojektować mieszkanie pod wynajem
Antresola nie tylko ozdobą
Mieszkania w starych kamienicach charakteryzuje przede wszystkim przestronność, a to za sprawą dużych okien i wysokich sufitów. Takie zestawienie daje nam możliwość łatwej aranżacji przestrzeni, a także wydzielenia w niej stref: dziennej oraz sypialnej. Jeśli pozwala nam na to wysokość pomieszczenia, ciekawym rozwiązaniem jest budowa antresoli. Dzięki niej zyskujemy nie tylko dodatkowe metry do zagospodarowania, ale również szansę na spojrzenie na nasze mieszkanie zupełnie z nowej perspektywy. Takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania, gdy antresola będzie miała minimalną wysokość 1,4 m – wówczas dodatkowa przestrzeń może stać się naszym miejscem do wypoczynku i snu. Jeśli chcielibyśmy użytkować ją jako np. dodatkowy „pokój”, potrzebujemy pomieszczenia o wysokości ok. 4,5 m – tak, by swobodnie móc wyprostować się i komfortowo korzystać z naszego półpiętra. Warto już na etapie planowania remontu czy aranżacji wnętrz zastanowić się także nad takimi kwestiami jak oświetlenie czy ogrzanie/chłodzenie dodatkowych metrów. Nie od dziś wiadomo, że ciepłe powietrze unosi się do góry, co, zwłaszcza latem, może spowodować trudności z zasypianiem na antresoli. Jak chodzi zaś o oświetlenie – może okazać się, że lampki nocne nie dają wystarczającej ilości światła. Należy zastanowić się wówczas nad zastosowaniem lamp LED-owych bądź tych, których długość możemy regulować dzięki sznurkowym, na których są zamocowane.
Atmosfera dawnych lat
Drewniany parkiet i dwuskrzydłowe drzwi – te dwa elementy najczęściej możemy spotkać w mieszkaniach w kamienicach. To nie lada gratka dla osób, które chcą połączyć w swoim wnętrzu to, co najpiękniejsze z dawnej aranżacji z modernistycznym wyposażeniem. Aby wydobyć walory parkietu należy kompleksowo zadbać o uzupełnienie ewentualnych w nim braków, a następnie rozważyć opcję cyklinowania, która przywróci mu dawną świetność. Podobnie przedstawia się kwestia drzwi. Co ciekawe, wiele osób poszukuje tak typowych dla mieszkań w kamienicy drzwi, aby wstawić je do swoich mieszkań czy domów i stworzyć namiastkę klimatu kamienicy. Jeśli mamy to szczęście i stolarka drzwiowa zachowana jest w dobrym stanie, pozbądźmy się zbędnych warstw lakieru i farby, wygładźmy powierzchnię drzwi i odmalujmy. Nawet tak proste zabiegi pozwolą na przywrócenie zabytkowych drzwi do stanu, który zachwyci nie tylko nas samych, ale także wszystkie osoby, które odwiedzą nasze cztery kąty. Zdarza się również, że w mieszkaniu znajduje się jeszcze piec kaflowy. Jeśli tylko nie zabrania nam tego konserwator zabytków, możemy przerobić go na ozdobny kominek czy odnowić i uczynić wyjątkowym elementem dekoracji wnętrza mieszkania.
Funkcjonalny układ - nieograniczone możliwości
Kamienice w przeszłości budowane były dla reprezentantów wyższej klasy społecznej, ludzi bogatych i szanowanych w społeczeństwie. W związku z tym, mieszkania musiały być odpowiednio duże oraz wygodnie rozplanowane – tak, by oddzielić część dla służby od części mieszkalnej właściciela takiej nieruchomości. Wiele z nich zachowało swój układ i pierwotny metraż. Dzięki temu obecni właściciele mogą cieszyć się np. kuchnią, umieszczoną z dala od salonu, co gwarantuje nieprzenikanie zapachów przygotowywanych potraw do części salonowej i sypialnej. Z drugiej jednak strony, przestronne wnętrza umożliwiają nam szereg możliwości łączenia poszczególnych pomieszczeń czy ich wyodrębniania. Ingerując w podział nieruchomości na poszczególne pomieszczenia warto przemyśleć także pozbycie się tynku z niektórych ścian i odsłonięcie cegły, która świetnie sprawdzi się jako element wystroju wnętrza eklektycznego.
Mieszkania w kamienicach to nieograniczone pole do popisu dla wszystkich, którzy lubują się w designie i urządzaniu wnętrz. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych architektów, którzy doskonale wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał takiej nieruchomości i wydobyć z niej wyjątkowy blask.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)