Ile za wynajem mieszkania? 5 czynników, dzięki którym ustalisz czynsz najmu
2017-07-15 00:55
Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania? © Narong Jongsirikul - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lepszy kredyt hipoteczny niż najem mieszkania
Po pierwsze: lokalizacja
O tym, jak wysoki może być czynsz najmu, decyduje przede wszystkim lokalizacja. Nie jest żadną tajemnicą, że wynajem mieszkania usytuowanego w pobliżu centrum to przeważnie lepszy interes niż wynajmowanie nieruchomości położonej na obrzeżach. Liczy się jednak nie tylko bliskość śródmieścia, ale również dogodny dostęp do komunikacji i zaplecza handlowo-usługowego. Dlatego też w umieszczanym w ogłoszeniu opisie nieruchomości warto jest uwzględnić np. pobliskie sąsiedztwo sklepu oferującego świeże produkty czy przystanku autobusowego. Dla wynajmujących mieszkanie rodziców szczególnie istotne znaczenie ma bliskość żłobków, przedszkoli i szkół, a także parków i placów zabaw. Z kolei osoby prowadzące aktywny tryb życia docenią na pewno zalety mieszkania usytuowanego w pobliżu ścieżek rowerowych, kortów czy basenu.
Aby przedstawić mieszkanie na wynajem w jak najlepszym świetle, warto udać się najpierw na spacer po okolicy i poznać wszystkie atuty, jakie może oferować mieszkańcom dana lokalizacja.
Po drugie: koszty
Z pieniędzy, które otrzymasz za wynajem mieszkania, musisz regularnie pokrywać opłaty związane z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości. Najłatwiejszą do ustalenia kwestią finansową jest czynsz. Nieco trudniej określić wydatki związane z rachunkami za media, tj. prąd, wodę i ogrzewanie. Możesz oszacować ich wysokość na podstawie stawek dostawców albo umówić się, że lokatorzy co miesiąc lub kwartał będą płacić kwotę, która widnieje na rachunkach. Istotne jest ustalenie kwestii opłat z najemcami na samym początku, aby uniknąć nieporozumień i dopełnić terminowości regulowania zobowiązań finansowych.
fot. Narong Jongsirikul - Fotolia.com
Jak ustalić cenę wynajmu mieszkania?
Po trzecie: standard
Kolejnym istotnym aspektem jest stan Twojej nieruchomości. Mieszkania na nowym osiedlu, lokale o podwyższonym standardzie (np. urządzone przez projektanta wnętrz) lub w wyremontowanych zabytkowych budynkach przyciągają najemców i są więcej warte niż zwykłe, tradycyjnie urządzone mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Pamiętaj, że aby zysk z wynajmu mieszkania realnie przekładał się na inwestycję generującą dodatkowy dochód, należy zadbać o jak najlepszy stan wykończenia. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, która nie wyróżnia się np. atrakcyjną lokalizacją, żeby móc podnieść cenę, odmaluj ściany i zrób generalne porządki.
Po czwarte: dodatkowe udogodnienia
Co jeszcze może podnieść czynsz najmu? Bez wątpienia są to balkon, taras, ale także – ze względu na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu – strzeżone osiedle czy miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Dodatkowymi udogodnieniami są także dostęp do Internetu, sprzęt RTV i AGD itp. Każda z tych rzeczy to wartość dodana dla Twoich przyszłych lokatorów.
- Na czynsz najmu może przekładać się każde dodatkowe udogodnienie. Przygotowując swoją ofertę, dobrze jest zastanowić się, czy nie warto zainwestować w coś „ekstra” w mieszkaniu, a tym samym przyciągnąć najemców gotowych zapłacić więcej – mówi Kuba Karliński z Magmillon.
Po piąte: konkurencja
Kiedy określisz już wszystkie mocne i słabe strony swojej nieruchomości, zorientuj się w aktualnych trendach cenowych panujących na rynku wynajmu. Zacznij od przeglądania ogłoszeń na portalach. Jeśli nie masz doświadczenia w wystawianiu ofert, dzięki takiemu rekonesansowi zobaczysz, w jaki sposób konstruować atrakcyjne opisy. Porozmawiaj też ze znajomymi. Dzięki dogłębnemu rozeznaniu w sytuacji na rynku, ustalisz odpowiednią cenę najmu Twojego mieszkania. Powodzenia!
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)