eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościWynajem mieszkania na doby, czyli niezły zysk

Wynajem mieszkania na doby, czyli niezły zysk

2017-08-09 08:10

Wynajem mieszkania na doby, czyli niezły zysk

Studio Centrum Ochnik Development © fot. mat. prasowe

Wprawdzie wynajem mieszkania na doby wymaga od jego właściciela dość sporego zaangażowania, to jednak jest ono mu rekompensowane sporymi zyskami. W dużych miastach bywają one nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku stałego najmu.

Przeczytaj także: Ilu Polaków kupuje mieszkania na wynajem?

Kiedyś wynajem mieszkania na doby, zwany również wynajmem krótkoterminowym, był świetnym pomysłem na sezonowy zarobek. Dziś zyski z niego można czerpać praktycznie przez cały rok. Cudzoziemcy odwiedzają nasz kraj prze cały rok i chętnie przy tej okazji zamiast hotelu wynajmują prywatne nieruchomości. Na generowane przez nich zyski mogą liczyć zwłaszcza właściciele mieszkań zlokalizowanych w aglomeracjach dysponujących bezpośrednimi połączeniami lotniczymi z innymi krajami

Co więcej, podczas weekendów (i to nie tylko w szczycie ruchu turystycznego) polskie miasta coraz chętniej odwiedzają sami Polacy. Dowodem na to mogą być chociażby statystyki ujęte w najnowszym raporcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, z których wynika, że w I kwartale br. liczba przewozów pasażerskich na terenie naszego kraju była o 17 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Turystyka kwitnie


Statystyki GUS także przynoszą dobre wiadomości osobom inwestujących w związany z ruchem turystycznym wynajem mieszkania. W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce zwiększyła się o 8,5 proc. do 5,9 mln osób, a liczba turystów zagranicznych wzrosła o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Rozwój turystyki w naszym kraju motywuje wielu właścicieli mieszkań do zmiany charakteru najmu swoich lokali, szczególnie jeśli mieszczą się w budynkach zlokalizowanych w centrach miast. Wybierają wynajem krótkoterminowy, który jest wprawdzie bardziej absorbujący, ale przy odpowiednim zarządzaniu może przynieść o połowę większy zysk niż wynajem dłuższy.

W największych aglomeracjach miejskich funkcje hotelowe przejmują całe budynki mieszkalne. Deweloperzy przygotowują projekty aparthotelowe ze specjalną ofertą skierowaną do inwestorów, planujących czerpać zysk z wynajmu. Niskobudżetowe, kilkunastometrowe lokale, które można kupić w takich inwestycjach są idealne zarówno pod wynajem tradycyjny dla studenta i singla, jak również dla turystów i osób przyjeżdżających do miasta w interesach na kilka dni.

Nawet 10 proc. zysku z najmu turystycznego


Tomasz Sadłocha z firmy Ochnik Development, która w budynku Studio Centrum przy ulicy Dzielnej w Warszawie oferuje mikro-apartamenty, przyznaje że prywatne lokale, które wybierane są zamiast pokoi hotelowych to nie tylko tańsze, ale pod wieloma względami także ciekawsze rozwiązanie dla osób odwiedzających nasz kraj.
- W cenie dobowego pobytu w hotelu mieszkanie może wynająć kilkuosobowa rodzina albo grupa turystów. Pozwala to zaoszczędzić, ale i stwarza okazję by poczuć atmosferę i charakter życia w danym miejscu, czego nie zapewnia zunifikowana przestrzeń hotelowa – zauważa Tomasz Sadłocha.

Jak przyznaje Tomasz Sadłocha, inwestorzy którzy decydują się na wynajem krótkoterminowy mogą z kolei liczyć na dużo większe zyski niż osoby wynajmujące mieszkania na dłuższy okres. Ekspert Ochnik Development szacuje, że tradycyjny wynajem mieszkania w dużych miastach przynosi około 6 proc. zysku, a możliwa do osiągnięcia rentowność z wynajmu tego samego mieszkania na doby może dać nawet 10 proc. w skali roku. Tomasz Sadłocha zaznacza jednak, że aby osiągnąć taki przychód lokal musi być wynajęty przez większość dni w miesiącu.

fot. mat. prasowe

Studio Centrum Ochnik Development

Wynajem mieszkania na doby potrafi wygenerować nawet dwukrotnie wyższy zysk niż wynajem długoterminowy


Inwestorzy szturmują rynek nowych mieszkań


Do inwestowania w nieruchomości nie trzeba jednak obecnie specjalnie nikogo zachęcać. Chętnych do zarabiania na rynku nieruchomości nie brakuje. Z szacunków NPB wynika, że na zakup nowych mieszkań w 2016 roku Polacy wydali najwięcej w historii. Wyłożyli ponad 14 mld zł gotówki, w czym przemożny udział mieli inwestorzy.

Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości jest atrakcyjniejsza od innych form inwestowania i rośnie. Największe miasta w Polsce notują wzrostową tendencję czynszów najmu. Już od kilku lat rosną stawki w Warszawie, we Wrocławiu i Łodzi, a od ponad dwóch lat w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Według danych Narodowego Banku Polskiego na początku roku najwyższe ceny obowiązywały w Warszawie – średnio ponad 52 zł/mkw./m-c. W Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku za wynajem mieszkania trzeba było zapłacić przeciętnie 36-37 zł/mkw. miesięcznie, w Poznaniu 33 zł/mkw., a w Łodzi 26 zł/mkw.

W Polsce można zarobić na wynajmie więcej niż w innych krajach


Poza wpływami z czynszu, w dłuższej perspektywie nieruchomość może przynieść także zysk, dzięki wzrostowi swojej wartości. Ostatni raport Deloitte mówi, że ceny mieszkań w Polsce idą w górę. W 2016 roku za mkw. mieszkania z rynku deweloperskiego trzeba było zapłacić średnio 1212 euro, o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W Warszawie cena metra wynosiła 1729 euro.

Analiza przynosi także informację, że Polska plasuje się w grupie państw europejskich, w których wynajem mieszkania przynosi najwyższy średni zysk. Na najwyższy roczny przychód z tego tytułu mogą liczyć właściciele mieszkań w duńskim mieście Odense (8,9 proc.) i w Budapeszcie (7,9 proc.). Zgodnie z obliczeniami Deloitte czysty zysk (netto) z wynajmu mieszkania w Warszawie w ubiegłym roku wyniósł średnio 6 proc., w Krakowie 6,6 proc., w Łodzi 7,2 proc., a we Wrocławiu 7,4 proc.

W krajach Europy Zachodniej dochody są niższe. Ciekawostką jest relatywnie niewielki zysk, jaki osiągają wynajmujący mieszkania w centralnych dzielnicach Londynu. Właściciele mieszkań w tej lokalizacji mogą liczyć tylko na 2 proc. zwrotu z inwestycji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: