eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyWynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Wynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę?

2017-09-21 11:05

Wynajem mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie © fot. mat. prasowe

Sezon na wynajem mieszkania rozpoczęty. Popyt na rynku generują studenci, którzy z roku na rok mają coraz większe wymagania wobec wynajmowanych nieruchomości. Wprawdzie liczy się dla nich przede wszystkim lokalizacja (84 proc.) i cena (82 proc.), ale coraz częściej zwracają uwagę również na standard nieruchomości i jej stan techniczny (41 proc.). Wynajmujący z kolei, w obawie przed dewastacją czy uciążliwymi lokatorami, przywiązują coraz większą wagę do zabezpieczenia swoich interesów. Jak uniknąć niespodziewanych kosztów wynajmu? Dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania?

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

Wprawdzie przyjęło się, że okres wakacyjny to czas spowolnienia na rynku mieszkaniowym, to jednak w tym roku sytuacja nieco odbiegała od standardów. Dowodzą tego chociażby dane przedstawione przez Biuro Informacji Kredytowej, z których wyraźnie wynika, że zanotowany w lipcu br. popyt na kredyty hipoteczne okazał się aż o 1/4 wyższy niż rok wcześniej. Opracowanie „Rynek mieszkaniowy w Polsce 2017” dowodzi z kolei, że II kwartał br. zaowocował sprzedażą 17,6 tys. mieszkań, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie niemal 17%.
– Tempo, w jaki rozwija się obecnie rynek nieruchomości oraz parcie na inwestycyjne zakupy mieszkań owocuje pojawieniem się całkiem nowych potrzeb, w tym również w obszarze ubezpieczeń. Praktyka pokazuje, że ubezpieczenie mieszkania to ciągle jeszcze kwestia, którą zarówno studenci, jak i właściciele nieruchomości traktują nieco po macoszemu. Szkoda, bo dla obu stron polisa to korzystne rozwiązanie. Ubezpieczenie z jednej strony może chronić sprzęt elektroniczny, rower, meble studenta i inne przedmioty będące jego własnością, z drugiej zapewnia rekompensatę finansową właścicielowi w razie różnych zdarzeń, jak choćby zalanie, pożar, przepięcie. A to tylko część rzeczy, które można zawrzeć w polisie – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych.

Na co zwrócić, decydując się na wynajem mieszkania?

Po pierwsze

Pamiętaj o zmianach w umowie najmu okazjonalnego


Dotychczas właściciel nie mógł wyrzucić kłopotliwego lokatora, który nie chciał się wyprowadzić z wynajmowanego mieszkania, mimo że umowa najmu została rozwiązana. Nowe przepisy rozstrzygają ten problem. Zgodnie z ustawą, najemca zobowiązany jest do dostarczenia oświadczenia w formie aktu notarialnego (załącznik do umowy najmu okazjonalnego), w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania mieszkania po rozwiązaniu umowy. Dodatkowo najemca musi wskazać (w umowie, w załączniku do niej albo oświadczeniu notarialnym) inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w razie obowiązku opróżnienia wynajmowanego lokalu.

Po drugie

Przeczytaj dokładnie umowę najmu


Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę powinniśmy ją najpierw dokładnie przeczytać – niezależnie od tego, czy jest to umowa podpisywana u notariusza, czy zawierana tylko pomiędzy właścicielem a najemcą. Jeżeli nie rozumiemy zapisów umowy najmu, warto zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie do właściciela lub doradcy prawnego. Niezbędnymi informacjami, które również powinny się znaleźć w tego typu dokumencie, są szczegółowe dane właściciela i najemcy, długość wynajmu (na czas określony lub nieokreślony) oraz informacja związana z terminem płatności czynszu. Kolejną istotną kwestią jest kaucja, czyli kwota zabezpieczająca właściciela mieszkania, w przypadku powstania ewentualnych szkód. Jeżeli nie wpłacamy kaucji na konto bankowe, należy poprosić o poświadczenie odbioru (nawet na zwykłej kartce).
– Wprowadzając się do nowego lokum, warto również udokumentować rzeczywisty stan mieszkania. Niestety, zdarza się, że nieuczciwi właściciele pobierają część kaucji np. za zabrudzone ściany, które od lat nie były odświeżane – zwraca uwagę Anna Materny z Gothaer.
W umowie istotnym elementem jest również okres wypowiedzenia. Najczęściej jest to miesiąc. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, która ze stron odpowiada za szkody i jakiego rodzaju? Najemca, zobowiązany jest do odpowiedzialności za szkody zarówno wobec właściciela jak i sąsiadów, np.: w przypadku zalania. Również właściciel nieruchomości, w zależności od zdarzenia, mimo że nie mieszka tam na stałe, może ponieść odpowiedzialność za szkody w mieniu lokatora i sąsiadów. W przypadku najemcy, straty częściowo mogą zostać pokryte z kaucji. Zdarza się jednak, że standardowo pobierana kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu, jest stanowczo za niska na pokrycie strat i nie pomoże w przypadku szkód w mieniu sąsiadów.

Po trzecie

Dobierz odpowiednie ubezpieczenie


Jeżeli to my, jako właściciel, wynajmujemy mieszkanie innej osobie, należy pamiętać, że dalej odpowiadamy za nieruchomość. Dlatego w momencie, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, jakim jest np. pożar, nie ominą nas konsekwencje, zwłaszcza finansowe. A koszt wyremontowania mieszkania, w którym doszło do pożaru, może być bardzo wysoki. Żeby tego uniknąć, właściciele powinni zadbać o odpowiednie ubezpieczenie murów i elementów stałych lokalu – z polisy nieruchomości, właściciel będzie mógł liczyć na odszkodowanie.

fot. mat. prasowe

Mieszkanie

Wprowadzając się do nowego lokum, warto udokumentować jego rzeczywisty stan.


Decydując się na wyjem mieszkania, warto pamiętać, że wykupione przez właściciela ubezpieczenie mieszkania chroni tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak smartfon, laptop, sprzęt RTV, AGD, sprzęt turystyczny czy własne meble – zazwyczaj nie są objęte ochroną. Dlatego w przypadku ich zniszczenia (na przykład na skutek zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć, student tuż po wprowadzeniu się, powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie. Zwłaszcza, że to raczej niewielki wydatek w stosunku do spokoju, który się nabywa. Co istotne, polisa obejmuje mienie należące zarówno do głównego najemcy wskazanego w umowie najmu, jak i osób, które z nim mieszkają.
– Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, które może się przydać nie tylko z racji najmowania mieszkania, ale w wielu innych niespodziewanych sytuacjach, np. wtedy, gdy zalejemy sąsiada – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: