eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPlanujesz zakup mieszkania? Zobacz, czego się spodziewać

Planujesz zakup mieszkania? Zobacz, czego się spodziewać

2018-01-08 12:51

Planujesz zakup mieszkania? Zobacz, czego się spodziewać

Osiedle Art Modern © fot. mat. prasowe

Wprawdzie kredyty hipoteczne ciągle są bardzo tanie, ale na horyzoncie majaczą już czynniki, które mogą świadczyć o tym, że z zakupem mieszkania lepiej nie czekać w nieskończoność. Co przyniosą najbliższe miesiące? Eksperci OPG Property Professionals są przekonani, że rynek mieszkaniowy doświadczy w tym roku kilku interesujących zwrotów akcji. Dla dostępności mieszkań kluczowe znaczenie mają mieć trzy czynniki: poziom wynagrodzeń, ceny nieruchomości oraz koszty kredytu hipotecznego. Przyjrzyjmy się im.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: rok 2018 nie będzie wiać nudą

Zarobki Polaków


Dane Narodowego Banku Polskiego dowodzą, że na przestrzeni ostatnich 5 lat zarobki Polaków podskoczyły średnio o 20%. Wzrostom tym towarzyszyła poprawiająca się koniunktura gospodarcza, której następstwem okazał się m.in. wyższy popyt na nowe mieszkania. Jak przekonuje Michał Styś, Dyrektor Zarządzający firmy OPG Property Professionals, spadające bezrobocie wraz z podwyżkami wynagrodzeń oraz coraz korzystniejszymi i bezpiecznymi warunkami zatrudniania to czynniki, które przekładają się na coraz większe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi.
Poprawia się siła nabywcza Polaków. Łączne dochody rodziny 2+1, gdzie oboje rodziców pracuje w średniej lub dużej firmie, zgodnie z danymi GUS wyniosły pod koniec zeszłego roku blisko 7 tysięcy złotych netto. Chcąc wprowadzić się do własnego M, rodzina ta może pożyczyć na 30 lat około 480 tysięcy złotych. To o 70 tysięcy złotych więcej, niż jeszcze rok temu. Tak dużej dynamiki nie widać wśród pracowników małych firm, aczkolwiek oficjalne statystyki może zaburzać rozpoznane zjawisko wynagradzania częściowo lub w całości poza systemem.

Ceny mieszkań


W zeszłym roku ceny mieszkań na rynkach pierwotnych w największych miastach utrzymywały się na względnie stałym poziomie, a jeżeli już ulegały wahaniom, to mieliśmy do czynienia z nieznacznym wzrostem. Można to interpretować jako swoistą równowagę pomiędzy podażą i popytem. Czy status quo na cennikach utrzyma się przez kolejny rok? Zdaniem Michała Stysia istnieją przesłanki by sądzić, że w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania będzie generował nieco większe koszty.
Na cenę metra kwadratowego mogą wpłynąć obserwowane podwyżki kosztów wykonawstwa, w szczególności robocizny. Objawi się to albo wzrostem cen mieszkań, albo zmniejszeniem marż deweloperskich. Już teraz deweloperzy kupują coraz droższe grunty, co wraz ze wzrostem kosztów produkcji może zwiastować zmiany na rynku. Dodatkowo do wzrostu średnich cen ofertowych pośrednio mogą przyczynić się wprowadzane coraz odważniej mieszkania z wyższych segmentów rynku.

fot. mat. prasowe

Osiedle Art Modern

W 2017 roku ceny mieszkań na rynkach pierwotnych w największych miastach utrzymywały się na względnie stałym poziomie

Koszty kredytów


Ze względu na najniższą w historii referencyjną stopę procentową, utrzymującą się na poziomie nieco ponad 1,5%, od dłuższego czasu na rynku dostępne są tanie kredyty hipoteczne. Jak na razie Rada Polityki Pieniężnej pozostaje dość powściągliwa, jeśli chodzi o zapowiedzi ewentualnych podwyżek, niemniej prędzej czy później należy się ich spodziewać. Anna Kwaśny z biura sprzedaży osiedla ART MODERN uspokaja – jeśli stopy procentowe pójdą w górę, to dopiero w drugiej połowie tego roku.
Wciąż mamy jeszcze do czynienia z niską inflacją. Jeśli w ogóle do podwyżki stóp procentowych dojdzie, to powinna być ona stosunkowo niewielka. Możemy przyjąć, że wzrost o 50 punktów bazowych zwiększy ratę kredytu o około 30 złotych na każde 100 tys. zł zaciągniętego zobowiązania.

Lokale pod klucz coraz popularniejsze


Zakup mieszkania to jedno, jego urządzenie – to zupełnie inna historia. W ofertach deweloperów często spotykaną opcją jest tzw. wykończenie pod klucz, umożliwiające natychmiastowe zamieszkanie. To oszczędność czasu (i nerwów), za którą jeszcze do niedawna przychodziło zapłacić średnio kilkaset złotych za metr kwadratowy więcej, niż w przypadku mieszkania w stanie surowym. Jak jednak zauważa Anna Kwaśny, różnice w kosztach pomiędzy gotowym lokalem od dewelopera, a wykończeniem go na własną rękę, powoli się zacierają.
W obliczu rosnących cen robocizny i coraz bardziej utrudnionego dostępu do wykonawców, wielu inwestorów pyta dziś o lokale, które trzeba jedynie umeblować, aby w nich zamieszkać. Sprzyja temu również fakt, że deweloperzy często nie określają kwoty, za jaką oddadzą dane mieszkanie do użytku. Kwota ta staje się wówczas przedmiotem negocjacji z klientem. Decydując się na zakup mieszkania na etapie tzw. „dziury w ziemi”, można liczyć na największe rabaty.

Nieruchomości luksusowe


Ze względu na dużą podaż mieszkań wynikającą z rekordowej aktywności deweloperów, a także coraz wyższy standard oferowanych lokali, w najbliższym czasie można spodziewać się rosnącego zainteresowania rynkiem najmu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na segment nieruchomości luksusowych, który coraz mocniej przyciąga najzamożniejszych Polaków.
W dużych miastach nie brakuje tego typu projektów. Są to z reguły lokalizacje kameralne, nieco na uboczu centrum. Ten segment rynku postanowiliśmy uwzględnić także w inwestycji ART MODERN w Łodzi, czego wyrazem będzie 12 ekskluzywnych loftów w budynku XIX-wiecznej elektrowni parowej. Do oferty trafią zarówno klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 121 m2, jak też warianty kompaktowe: dwu- i trzypokojowe zaczynające się od 43 m2. Ich realizację planujemy rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2018-01-15 19:00:28

    Szkoda tylko że tak długo trzeba czekać na decyzję kredytową. Ja już mam to na szczęście za sobą, bo już trochę minęło jak kupiłam mieszkanie z fabryki domów p. Kurpiewskiego. Płacę ratę praktycznie w takiej wysokości jak kiedyś czynsz za wynajem a to idzie na moje konto nie na cudze. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: