eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościPrywatne akademiki w Polsce. Jak duży jest to potencjał?

Prywatne akademiki w Polsce. Jak duży jest to potencjał?

2018-02-02 11:07

Prywatne akademiki w Polsce. Jak duży jest to potencjał?

Studentka © Klaus von Kassel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Inwestowanie w nieruchomości ciągle cieszy się popularnością. Inwestorzy nie ustają jednak w poszukiwaniu produktów, które zagwarantują im maksymalny zysk. W dobie wyjątkowo niskich stóp kapitalizacji znalezienie lukratywnej inwestycji nie jest sprawą najprostszą. Dlatego na uwagę coraz częściej zasługują nowe rozwiązania, jak np. prywatne akademiki. Tego rodzaju inwestycjom sprzyja rynek - mała ilość miejsc w uczelnianych akademikach oraz rosnąca liczba studentów, również z zagranicy.

Przeczytaj także: Pora na prywatne akademiki

Przed nami wyniki autorskiego raportu Metropolitan Investment S.A. „Rynek prywatnych akademików w Polsce i na świecie”. Opracowanie przygląda się bieżącej sytuacji w segmencie, który dotychczas stanowił niewykorzystaną niszę na rynku nieruchomości komercyjnych. Dziś, kiedy liczba studentów w naszym kraju sięga ok. 1,35 mln osób, a na zakwaterowanie w publicznych akademikach ma szanse jedynie 15% dziennych studentów lub co dziesiąty żak w ogóle, temat ten wydaje się szczególnie interesujący.

Potencjał rynku prywatnych akademików w Polsce


Domy studenckie w naszym kraju to rynek, gdzie podaż już od lat nie rozpieszcza, a popyt ciągle pozostaje pokaźny. Jak wynika z wyliczeń Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pomimo ostatnich spadków liczebności braci studenckiej, do 2035 ich populacja ma liczyć sobie do 1,49 mln. Popyt na prywatne akademiki w Polsce dodatkowo napędza coraz to większa liczba studentów
zza granicy, którzy ze względu na znaczną odległość od rodzinnego miejsca zamieszkania będą jednym z istotniejszych klientów docelowych tego typu projektów.
Od 1990 do 2016 roku liczba studentów z zagranicy zwiększyła się z 4 tys. do prawie 66 tys. Jeżeli tempo zostanie utrzymane to w 2020 roku w Polsce może studiować około 90 – 120 tys. osób z zagranicy – komentuje Rafał Kroczak, Dyrektor ds. analiz Metropolitan Investment.

Rynek prywatnych akademików w Polsce znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 40 tego typu obiektów. Większość z nich stanowi majątek pojedynczych osób fizycznych i prawnych, dodatkowe 36 obiektów jest własnością niepublicznych szkół wyższych Społeczność akademicka koncentruje się najczęściej wokół największych i zarazem najbardziej popularnych uczelni. Od wielu lat najwięcej studentów uczy się na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, ale dużą liczbą studentów mogą pochwalić się także Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki czy Uniwersytet Gdański.

fot. mat. prasowe

Studenci zakwaterowani w domach studenckich

Liczba studentów zakwaterowanych w państwowych akademikach stopniowo spada.


Dojrzały rynek zagraniczny


Rynek prywatnych akademików jest silnie rozwinięty krajach Europy Zachodniej i USA. Do jednych z najbardziej dojrzałych w Europie zalicza się Wielką Brytanię, gdzie odnotowano wysoki przypływ międzynarodowych studentów. W dalszym ciągu budowane są nowe domy studenckie, a zainteresowanie inwestorów wciąż rośnie. To z kolei przekłada się na osiągane poziomy rentowności inwestycji. W roku akademickim 2016/2017 stopy zwrotu w najlepszych lokalizacjach utrzymywały się na poziomie 4,5-5% podczas, gdy w najmniej atrakcyjnych ok. 8-10 %.
„Rynek akademików prywatnych w Polsce jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i charakteryzuje się dużą różnorodnością. Jego rozwój powodowany jest m.in. wzrostem liczby zagranicznych studentów oraz niską, szczególnie w porównaniu do bardziej rozwiniętych rynków, dostępnością miejsce w akademikach. Wielu studentów decyduje się wynająć mieszkania lub pokoje na czas studiów. Widać jednak zainteresowanie inwestorów, którzy chcą zainwestować w prywatne akademiki. W 2016 r. wolumen inwestycyjny na świecie w tym sektorze wyniósł rekordowe 16,4 mld USD, co oznacza najwyższy wynik w historii tego rynku” - komentuje Wioleta Wojtczak, Head of Research Savills.

Wśród najszybciej rozwijających się rynków pod względem liczby studentów znajdują się także Holandia oraz Niemcy. Ogromnym atutem jest doskonale rozwinięta oferta kierunków w języku angielskim, która skutecznie przyciąga studentów z innych krajów.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba miejsc w akademiku

Rynek prywatnych domów studenckich w Polsce znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju.


Nowoczesne udogodnienia


Nowoczesne projekty prywatnych akademików zakładają 1-2 osobowe apartamenty z własną kuchnią i łazienką. Co więcej, oferta tworzona przez inwestorów i deweloperów ulepszona jest o liczne udogodnienia w budynku takie jak sieć Wi-Fi, siłownie, pralnie czy miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Wykończenie inwestycji „pod klucz” spełnia wszystkie funkcje pełnowymiarowego mieszkania, a lokalizacja zapewnia wygodny dojazd do uczelni. Przestrzeń jest zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom maksimum wygody, prywatności i bezpieczeństwa. Firma dewelopersko – inwestycyjna Metropolitan Investment S.A. realizuje obecnie dwie tego typu inwestycje w Trójmieście – Gdański Harward oraz Olimpijskie Apartamenty.
W porównaniu do studenckich obiektów publicznych poziom obłożenia w prywatnych akademikach jest znacznie większy. W 2016 roku osiągnął ponad 80% wszystkich dostępnych miejsc. Tymczasem w publicznych domach studenckich obłożenie systematycznie spada i wynosi obecnie poniżej 80% - dodaje Rafał Kroczak, Dyrektor ds. Analiz Metropolitan Investment S.A.

fot. mat. prasowe

Obłożenie miejsc w akademikach

W publicznych domach studenckich obłożenie systematycznie spada i wynosi obecnie poniżej 80%.


Dynamicznie wzrastająca liczba studentów napływających z zagranicy, przy bogatej ofercie dydaktycznej uczelni wyższych, sprzyja zainteresowaniu inwestorów nowymi produktami na rynku nieruchomości dochodowych. Deweloperzy oferują klientom indywidualnym możliwość zakupu poszczególnych lokali w obrębie wspólnych budynków i wynajmowania ich studentom w postaci długoterminowego najmu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: