eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak inwestować w mieszkanie na wynajem?

Jak inwestować w mieszkanie na wynajem?

2018-03-07 09:14

Jak inwestować w mieszkanie na wynajem?

Jak inwestować w mieszkanie na wynajem? © takasu - Fotolia.com

Zakup mieszkania pod wynajem nie jest złym pomysłem, a jego popularność jest tym większa, im niższe są stopy procentowe skutecznie niwelujące oprocentowanie bankowych depozytów. Statystyki z początku tego roku potwierdzają, że transakcje o charakterze inwestycyjnym odpowiedzialne są za całkiem pokaźną część obrotu. O czym warto pamiętać, decydując się na inwestycję w mieszkanie na wynajem? Oto kilka wskazówek dla początkujących inwestorów.

Przeczytaj także: Wysokie ceny mieszkań studzą zapał do inwestycji w wynajem

Czy inwestycja w mieszkanie na wynajem jest dla mnie?


Inwestycja w mieszkanie na wynajem to interesująca propozycja zwłaszcza dla tych osób, które posiadają sporą pulę oszczędności i poszukują stałych, długoterminowych zysków. Znalezienie lokatora, który wynajmie zakupione przez nas lokum oznacza comiesięczny dochód. Inwestując w mieszkanie, należy jednak wziąć pod uwagę również mniej optymistyczny scenariusz, w którym nasz lokal nie będzie cieszyć się zainteresowaniem. Warto mieć świadomość, że w takiej sytuacji wszelkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, w tym np. czynsz i podatki, będą obciążać nasz budżet.
– Kiedy zadajemy sobie pytanie, czy inwestycja w mieszkanie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, powinniśmy mieć świadomość, że wiąże się ona nie tylko z szansą na zyski, ale również z ryzykiem strat finansowych – wskazuje Marcin Krasoń, ekspert ZFPF, Home Broker. – Mieszkanie może nie być wynajęte od razu po jego nabyciu, a wymagać również ponoszenia dodatkowych kosztów – generalnego remontu w celu zwiększenia jego atrakcyjności czy napraw, w przypadku poważnych usterek. Bezpiecznie jest założyć, że lokal będzie generować przychody tylko 10-11 miesięcy w roku. Pozostały czas spędzimy na poszukiwaniu najemcy – mówi Marcin Krasoń, ZFPF.

Zależność wydaje się być nieskomplikowana – im szybciej uda nam się zrównać przychody z inwestycji z zainwestowanymi w nią pieniędzmi, tym jej opłacalność będzie wyższa.

fot. takasu - Fotolia.com

Jak inwestować w mieszkanie na wynajem?

Kluczowym aspektem w ocenie opłacalności inwestycji w mieszkanie na wynajem, jest szczegółowa analiza wybranej przez nas nieruchomości.


Nieruchomość ma znaczenie


Kluczowym aspektem w ocenie opłacalności inwestycji w mieszkanie na wynajem, jest szczegółowa analiza wybranej przez nas nieruchomości. To ona będzie bowiem warunkować możliwe do uzyskania zyski: to, jak wysoki będzie czynsz, oraz ile funduszy będziemy musieli „włożyć” w inwestycję na starcie.
– Analizując konkretną nieruchomość, warto spojrzeć na nią z perspektywy potencjalnych najemców. Jeśli myślimy o studentach, lokal może mieć mniejszą powierzchnię i podstawowe umeblowanie. Młode osoby zwykle nie potrzebują również dużych kuchni czy jadalni. Natomiast bardzo ważna będzie dla nich cena wynajmu oraz lokalizacja mieszkania, czyli jego skomunikowanie z centrum czy ośrodkami naukowymi. Gdy chcemy natomiast wynająć mieszkanie rodzinie z dziećmi, zdecydujmy się na większy metraż oraz bliskość infrastruktury, z której mogą skorzystać: szkół czy przedszkoli, parków, placów zabaw. Bez względu na to, w którą grupę będziemy celować, warto rozważyć zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Z naszych obserwacji wynika, że najemcy częściej poszukują nowych lokali. Wybierając mieszkanie z ‘krótką historią’ w nowoczesnym budownictwie, mają bowiem pewność, że po przeprowadzce nie spotka ich żadna przykra niespodzianka np. w postaci awarii instalacji elektrycznej czy przeciekających rur – komentuje Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu Grupy Waryński S.A.

Wybierając lokalizację naszej inwestycji, warto zastanowić także się nad perspektywami rozwoju danej dzielnicy.
– Otoczenie parków i deptaków, szybki dostęp do komunikacji publicznej, liczne punkty usługowe w pobliżu oraz sfery odpoczynku, to wyznaczniki idealnej lokalizacji dla osób ceniących komfort miejskiego życia – komentuje Mirosław Łoziński, Waryński S.A. – Kupno mieszkania w dzielnicy, która spełnia te oczekiwania i przesłanki, że w najbliższych latach nadal będzie się dalej rozwijać, daje szanse na zwiększenie zysków w przyszłości. Dobrym przykładem takiej lokalizacji może być np. warszawska Wola, której popularność rośnie z miesiąca na miesiąc – dodaje Łoziński.

Jak sfinansować inwestycję


Nie zawsze musimy sfinansować zakup mieszkania pod inwestycję w całości z naszych oszczędności. Możemy wspomóc się kredytem hipotecznym.
– Decydując się na finansowanie mieszkania inwestycyjnego kredytem, należy uwzględnić fakt, że rekordowo niskie stopy procentowe nie pozostaną z nami na zawsze. Kredyt zaciągniemy zapewne na 20 czy 30 lat, a tymczasem za kilka lat raty mogą istotnie wzrosnąć. Warto więc policzyć np. czy inwestycja nadal nam się będzie opłacała, gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło z obecnych ok. 4% do 6% – wskazuje Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Kolejną istotną rzeczą w przypadku tego rodzaju inwestycji jest posiadanie odpowiedniej poduszki finansowej.
– Może się zdarzyć, że przez pewien okres nie znajdziemy osoby zainteresowanej naszym mieszkaniem. W tym czasie będziemy musieli jednak opłacać czynsz, a także ratę kredytu, jeśli sfinansowaliśmy zakup z pomocą banku. Oszczędności powinny pozwolić nam przetrwać taki okres. Poza tym pamiętajmy, że nieruchomości to inwestycje o niskiej płynności, czyli w razie problemów nie da się wypłacić pieniędzy zainwestowanych w mieszkanie w ciągu kilku dni. Znalezienie kupca nierzadko trwa kilka miesięcy. Lepiej więc nie inwestować wszystkich oszczędności w nieruchomości. Cześć z nich powinna pozwalać na to, aby można było z nich skorzystać w dowolnej chwili – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander.

Rynek nieruchomości pozostaje jednym z bardziej atrakcyjnych sposobów na pomnażanie posiadanych oszczędności. Warto z niego korzystać z głową, a w razie wątpliwości, zgłosić się do sprawdzonego eksperta finansowego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2018-03-07 14:06:09

    Mnie się wydaje, że wynajem się opłaca. Dostałam w spadku mieszkanie po dziadkach, trochę je odświeżę i postaram się wynająć. 23 marca będą house days w Nadarzynie, poszukam taniej ekipy remontowej, która w miarę szybko mi to ogarnie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: