eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościKto ma domy jednorodzinne, a kto mieszkania?

Kto ma domy jednorodzinne, a kto mieszkania?

2018-04-20 12:54

Kto ma domy jednorodzinne, a kto mieszkania?

Domy mają najczęściej rolnicy © Xato Lux - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dość duże różnice wysokości dochodów polskich gospodarstw domowych, w naturalny sposób wpływają na warunki zamieszkania. Dzięki ciekawym i rzadko publikowanym wynikom badań GUS-u, możemy sprawdzić jak bardzo różnią się mieszkania singli oraz rodzin należących do poszczególnych grup społeczno - ekonomicznych. Wspomniane wyniki pokazują między innymi, że przedsiębiorcy najczęściej mogą kupić lub wybudować nowe lokum.

Przeczytaj także: Domy, a nie mieszkania. Tak żyją Polacy

Największy metraż dla siebie posiadają emeryci i renciści


Tytułem wstępu warto wyjaśnić, że interesujące dane GUS-u na temat warunków mieszkaniowych Polaków, pochodzą z corocznego badania budżetów gospodarstw domowych. W ramach analizy z 2016 roku, Główny Urząd Statystyczny sprawdził m.in. warunki mieszkaniowe 36 886 rodzin oraz singli należących do reprezentatywnej próby. Dopiero od września 2017 r. możemy zapoznać się z wynikami takiego badania. Wskazują one, że w latach 2005 - 2016 udział gospodarstw domowych mieszkających w blokach spadł o 3,9 punktu procentowego (do 55,3%). Na popularności zyskały natomiast domy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl co ważne, odsetek rodzin zamieszkujących w domu jednorodzinnym, mocno zależy od grupy społeczno - ekonomicznej. Według danych z 2016 roku, udział gospodarstw domowych zasiedlających dom jednorodzinny wynosił:
  • 98,5% w przypadku gospodarstw utrzymujących się głównie z rolnictwa
  • 54,5% wśród gospodarstw utrzymujących się głównie z pracy na własny rachunek
  • 42,3% w przypadku gospodarstw utrzymujących się głównie z emerytury lub renty
  • 41,7% wśród gospodarstw utrzymujących się głównie z pracy najemnej (stanowiska robotnicze i nierobotnicze)

Wynik dotyczący rolników nie powinien dziwić, bo takie osoby mieszkają na wsi. Uwagę zwraca natomiast stosunkowo wysoki udział gospodarstw domowych przedsiębiorców, które zamieszkują w domu jednorodzinnym. Co ciekawe, rodziny i samotne osoby utrzymujące się głównie z pracy na własny rachunek, mają relatywnie duże lokale oraz domy (średnia powierzchnia użytkowa: 102,3 mkw.). Jak zauważa RynekPierwotny.pl wyższy wynik w 2016 r. odnotowano tylko w przypadku rolników (średnio 124,2 mkw.). Podane metraże są znacznie większe od średniej powierzchni mieszkania obliczonej dla wszystkich badanych przez GUS gospodarstw domowych (77,2 mkw.). Warto pamiętać, że ten wynik uwzględnia zarówno lokale, jak i domy jednorodzinne.

fot. mat. prasowe

Metraż przypadający na osobę w zależności od głównego źródła utrzymnia

W 2016 r. wyniki o wiele wyższe od średniej (27,6 mkw.), osiągały gospodarstwa domowe emerytów (37,4 mkw.) oraz rencistów (36,6 mkw.).


Na uwagę zasługują również dane o przeciętnej powierzchni użytkowej przypadającej na 1 osobę z różnych gospodarstw domowych. W 2016 r. wyniki o wiele wyższe od średniej (27,6 mkw.), osiągały gospodarstwa domowe emerytów (37,4 mkw.) oraz rencistów (36,6 mkw.). Wbrew pozorom, duży metraż do dyspozycji emerytów i rencistów, wcale nie musi być jednoznacznie dobrą wiadomością. Takie starsze osoby po usamodzielnieniu się swoich dzieci oraz ich przeprowadzce do dużego miasta, często zostają same w domach, które trudno jest utrzymać.

Przedsiębiorcy najczęściej budują lub kupują nowe lokum


Równie ciekawe są dane na temat wieku mieszkań zasiedlanych przez Polaków należących do poszczególnych grup społeczno - ekonomicznych. Te informacje pochodzące z badania budżetów gospodarstw domowych, wskazują na spore zróżnicowanie sytuacji dotyczącej np. emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców. Według danych z 2016 roku, aż 15% gospodarstw domowych utrzymujących się z pracy na własny rachunek, zasiedlało lokum wybudowane po 2006 roku. Analogiczny wynik dla wszystkich badanych rodzin oraz singli wynosił zaledwie 6,5%. Jeszcze mniejszy był udział gospodarstw domowych emerytów i rencistów, które zasiedlały dom lub lokal wybudowany po 2006 r. (1,7%). Polacy utrzymujący się głównie z emerytury lub renty to grupa społeczna, która zdecydowanie najczęściej użytkuje mieszkania z lat 1961 - 1980 (42,9% gospodarstw domowych). Domy i lokale z czasów Gomułki oraz Gierka, najrzadziej zasiedlają przedsiębiorcy (wynik: 26,0% w 2016 r.).

fot. mat. prasowe

Wiek zasiedlanych mieszkań w zależności od głównego źródła utrzymania gospodarstwa domowego

W 2016 r. około 4,2% gospodarstw domowych przedsiębiorców, zasiedlało lokum wybudowane w ciągu pięciu wcześniejszych lat.


Warto również zwrócić uwagę, że w 2016 r. około 4,2% gospodarstw domowych przedsiębiorców, zasiedlało lokum wybudowane w ciągu pięciu wcześniejszych lat. Analogiczny wynik dla całej badanej grupy 36 886 rodzin i singli, wynosił tylko 1,8%. Na podstawie danych GUS-u można wywnioskować, że osoby prowadzące firmy, najczęściej mogą sobie pozwolić na zakup lokum od dewelopera albo budowę własnego domu.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • ita.skarbczyk / 2018-05-07 12:20:31

    To prawda, rodzice rolnicy całe życie mieszkają w domku, a my kilka lat na wynajmnie, praca na etacie, dopiero jak mąż ząłożył własną firmę to sie odbiliśmy trochę i teraz mieszkamy w jednorodzinnym domu pod Trójmiastem. Fakt, że całe osiedle Rozarium Tuchomskie to domy raczej tańsze, ale statystyka powyższa się zgadza ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: