Rynek wtórny, czyli niesłabnący boom
2018-05-07 11:29
Bloki mieszkaniowe © FOTOWAWA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek wtórny nie traci popularności
Więcej transakcji, wyższe ceny
Sytuacja panująca w I kwartale bieżącego roku nie dawała pośrednikom w obrocie nieruchomościami powodów do narzekania. Ponad połowa z nich zaobserwowała, że zainteresowanie kupnem mieszkania wzrosło. W zależności od regionu wzrosty sięgały 6-10 proc. Koniunktura prezentowała się najlepiej w tych rejonach, gdzie podaż była duża. Były jednak i takie lokalizacje, gdzie mieszkań brakowało, w efekcie czego malała liczba przeprowadzanych transakcji - na taką sytuację wskazywał co trzeci z przebadanych przez PFRN pośredników.
I to właśnie mniejsze miejscowości są lokalizacjami, w których ceny najszybciej podskakują. Wzrosty cen dostrzegalne są jednak wszędzie. O podwyżkach stawek za metr kwadratowy na rynku wtórnym mówi już 90 proc. profesjonalistów. 37 proc. z nich wskazuje na niewielkie wzrosty rzędu 5 proc. Co trzeci na 6-10 proc., a co piąty dostrzega, że ceny wspięły się o 11-15 proc.
– Taka sytuacja wynika niewątpliwie z końca programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ostatnia możliwość, by skorzystać z dopłat napędziła koniunkturę. W niektórych ośrodkach wysokie ceny związane są jednak z brakiem mieszkań na rynku. Z wielką uwagą przyglądamy się pracom rządu nad nowym programem Mieszkanie Plus. I choć wielu z nas wątpi, by nowe rozwiązanie zrewolucjonizowało rynek, niemniej może mieć wpływ na obecną sytuację w branży – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Droższy wynajem
Więcej transakcji pośrednicy obsługiwali też na rynku wynajmu mieszkań. Ponad 40 proc. pytanych przez PFRN I kwartał 2018 roku zamknęło bilans na plusie także i w tym segmencie rynku. Zdecydowana większość pośredników mówi o wzroście na poziomie do 10 proc. Równocześnie co trzeci nie odnotował żadnych zmian w porównaniu z IV kwartałem 2017 roku. A niewiele ponad 15 proc. mówi o mniejszym zainteresowaniu wynajmem. Często się tak dzieje na początku roku. Największa koniunktura przypada zwykle na jesień.
Jeśli chodzi o rynek wynajmu, to tu także mamy do czynienia ze wzrostem cen. Potwierdza to aż 70 proc. ankietowanych. Większość, bo ponad 40 proc. mówi o nieznacznej podwyżce – na poziomie do 5 proc. Co piąty zauważył wzrost o 6-10 proc.
fot. mat. prasowe
Jak kształtowały się ceny sprzedaży mieszkań w porównaniu z IV kw. 2017?
Siła gospodarki
Co miało największy wpływ na rynek nieruchomości wtórnych na początku roku? Pośrednicy (blisko 60 proc. pytanych) zwracają uwagę na utrzymującą się dobrą sytuację gospodarczą: niskie stopy procentowe, wysoką dynamikę wynagrodzeń i niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, co przekłada się na większy popyt na rynku mieszkaniowym. Część klientów kupuje mieszkania za gotówkę. Niemal połowa profesjonalistów zwraca uwagę także na boom na rynku nieruchomości pierwotnych, co wciąż – mimo dobrej koniunktury na rynku nieruchomości wtórnych – zmniejsza zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki. Co trzeci wymienia również koniec rządowego wsparcia i programu „Mieszkanie dla młodych”, co niewątpliwie miało wpływ na większą liczbę transakcji kupna-sprzedaży w I kwartale tego roku.
I choć w wielu miejscach sytuacja na rynku pozostała stabilna, bo znaczna część mieszkań dostępnych na rynku nie spełniała kryteriów cenowych programu, to wraz z końcem programu część pośredników odczuje zmniejszenie liczby klientów i przeprowadzonych transakcji kupna-sprzedaży.
fot. mat. prasowe
Jak czynnik był decydujący dna rynku wtórnego w I kw. 2018?
Pośrednicy z zaciekawieniem przyglądają się także pracom rządu nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym. Nowe przepisy mają m.in. usprawnić i uprościć proces inwestycyjno-budowlany, co przekłada się na większe zainteresowanie działkami pod budowę własnego domu.
Profesjonaliści przyglądają się także nowemu rządowemu programowi „Mieszkanie Plus”. Już wiadomo, że czynsze nie będą tak niskie, jak początkowo zakładano. Rząd zapowiada dopłaty, zwłaszcza dla młodych i biedniejszych. Zdecydowana większość pytanych, bo aż 78 proc. zwraca jednak uwagę, że program nie ma i nie będzie miał większego wpływu na rynek nieruchomości wtórnych. Tylko 14 proc. wierzy, że wyższe czynsze w programie mogą się przełożyć na wzrost zainteresowania kupnem mieszkań z drugiej ręki.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)