eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościLegalizacja samowoli budowlanych. Będzie łatwiej?

Legalizacja samowoli budowlanych. Będzie łatwiej?

2019-04-10 08:33

Legalizacja samowoli budowlanych. Będzie łatwiej?

Budowa © tobisto - Fotolia.com

Samowola budowlana to zjawisko, które nie należy w naszym kraju do odosobnionych. Doświadczenie pokazuje, że całkiem liczne jest grono tych, którzy nawet nie mają świadomości, że ich nieruchomość została postawiona w niezgodzie z przepisami. Ci z kolei, którzy mają tego świadomość, często nie dążą do legalizacji, obawiając się konsekwencji. Być może już wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie - rząd pracuje nad regulacjami, które mają ułatwić im to zadanie.

Przeczytaj także: Samowola budowlana - cienka i kosztowna granica

Samowola budowlana, czyli co?


Niejasności wokół konstrukcji samowoli budowlanych wynikają przede wszystkim z tego, iż prawo w zasadzie nie definiuje tego pojęcia. - mówi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

I to właśnie na tym polu dochodzi do nierzadkich konfliktów na linii właściciel nieruchomości - administracja publiczna. Dla porządku należy przyjąć, że samowolą budowlaną jest nieruchomość powstała bez stosownych, określonych w prawie zgód i pozwoleń. Warto również podkreślić, że przedsięwzięcie staje się samowolą budowlaną już na początku prac budowlanych, a nie po ich zakończeniu. Nielegalny może być nie tylko odrębny budynek jak np. szopa, garaż czy altana, ale również rozbudowa już stojącego i wybudowanego w zgodzie z prawem obiektu.

Co piąty Polak ma nielegalny budynek?


Posiadanie samowoli budowlanej nie należy do rzadkości. Szacuje się, że taką konstrukcję na swojej nieruchomości może mieć nawet co piąty właściciel. - stwierdza Bartłomiej Kuźniar.

Część takich sytuacji nie umyka uwadze organów administracji publicznej, co dla właścicieli budynków oznacza nieprzyjemności. Część jednak jest bezproblemowo użytkowana i nie jest rzadkością, że stan ten trwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Właśnie myśląc o tych wieloletnich samowolach budowlanych, resort inwestycji i rozwoju postanowił opracować zmiany. Zresztą jaki sens miałoby karanie tych, którzy na przykład otrzymali nieruchomość po swoich przodkach i nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, że znajduje się na niej samowola budowlana. Skoro ten stan istniał tak długo, zasadne jest uproszczenie procedury legalizacji. Na początku marca odbyła się konferencja, na której Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju – oświadczył, że resort intensywnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Być może wejdą one w życie na początku 2020 roku.

fot. tobisto - Fotolia.com

Budowa

Na mocy znowelizowanych przepisów Prawa budowlanego możliwe będzie zatem zalegalizowanie starych samowoli budowlanych.


Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane


Na mocy znowelizowanych przepisów Prawa budowlanego możliwe będzie zatem zalegalizowanie starych samowoli budowlanych. Ta swoista abolicja ma dotyczyć budowli, które powstały ponad 20 lat temu. Planowaną konstrukcję można zatem uznać za pewnego rodzaju przedawnienie. Warunkiem skorzystania z takiej uproszczonej procedury legalizacji będzie jednak, poza terminem, to, iż w stosunku do danej nieruchomości nie toczą się żadne postępowania w nadzorze budowlanym. Do skorzystania z abolicji ma zachęcić właścicieli łatwość konstruowania wniosku i jednocześnie brak opłat administracyjnych. Jedyne, co właściciele będą musieli zrobić, to skierowanie do właściwego organu administracji zawiadomienia o zakończeniu budowy, do którego dołączą oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, terminie zakończenia budowy, a także inwentaryzację powykonawczą i ekspertyzę techniczną. Te techniczne dokumenty mają potwierdzać, że budynek jest bezpieczny, nie stwarza zagrożenia i nadaje się do normalnego użytkowania.

Legalizacja samowoli budowlanej – szybciej i łatwiej


Organy administracji publicznej mają przy tym prowadzić postępowanie możliwie szybko. Nie mają one wchodzić w merytorykę składanych dokumentów, a jednie oceniać je pod kątem formalnym. Z pewnością taka uproszczona i bezkosztowa procedura zachęci właścicieli do uregulowania stanu prawnego swoich nieruchomości. - ocenia Bartłomiej Kuźniar.
Porównując do obecnie obowiązującego prawa, gdzie legalizacja budowy domu rodzinnego może kosztować nawet 50 tysięcy złotych, zmiany będą naprawdę atrakcyjne.

Przeczytaj także: Samowola budowlana w Polsce Samowola budowlana w Polsce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: