Remont mieszkania. Gdzie poszukiwać oszczędności?
2019-08-28 13:06
Remont © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak wykończyć mieszkanie nie wykańczając siebie?
Kupno mieszkania niejednokrotnie zmusza nas do przeprowadzenia remontu albo też prac związanych z wykończeniem. Na taki krok należy przygotować się finansowo - majowe dane GUS wskazują, że na przestrzeni roku ceny robót budowlano-montażowych wzrosły o kolejne kilka procent. Koszty remontu mieszkania uzależnione są w największym stopniu od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie niezbędnych napraw, czy też zdecydujemy się na zatrudnienie fachowców. Nie bez znaczenia jest również standard wykończenia. Na rynku znajdziemy cały wachlarz materiałów z przeróżnych półek cenowych. Ostateczny koszt prac zależeć zatem będzie od naszych wyborów. Warto przy tym mieć świadomość, że - ze względu na specyfikę urządzeń i instalacji - najbardziej kosztowne jest urządzenie łazienki i kuchni.Dobre przygotowanie, kluczem do sukcesu
Za planowanie remontu mieszkania trzeba się wziąć jak najwcześniej. Warto zacząć rozglądać się za ekipą remontową jak tylko poznany datę odbioru mieszkania. Często dobrzy fachowcy mają zarezerwowany czas na wiele miesięcy w przód. Należy pamiętać także o tym, że nawet w stacjonarnych sklepach budowlanych materiały często trzeba zamówić z wyprzedzeniem, aby móc je kupić w odpowiedniej ilości. Jeśli decydujemy się na niestandardowe wykończenie, wszystkie produkty będą dostępne jedynie na zamówienie. Nierzadko na ich transport do Polski trzeba czekać 2-3 tygodnie.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Remont
Darmowe projektowanie
Na rynku dostępne są tysiące produktów do aranżacji wnętrz. Wiele osób, żeby zaoszczędzić czas, wynajmuje profesjonalistów, którzy pomagają urządzić mieszkanie. Jednak porady architektów wnętrz są kosztowne.
- Aby zaoszczędzić na projekcie wnętrza, opłaca się skorzystać z darmowych programów do wizualizacji. Większość firm produkujących farby oferuje na stronach internetowych aplikacje, które umożliwiają wgranie zdjęcia swojego pokoju i dobranie koloru ścian. Z pewnością taka pomoc nie tylko przyspieszy wybór koloru farby, ale także obniży koszty remontu mieszkania – radzi Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org, specjalista ds. finansów osobistych.
W sieci dostępne są także planery kuchni dostępne online. W prosty sposób stworzymy wizualizację swojej kuchni a pieniądze, które wydalibyśmy na architekta, możemy przeznaczyć na lepszej jakości wyposażenie.
Długofalowe oszczędności dla domu – ogrzewanie na nowo
Przy remoncie domu warto zwrócić uwagę na zmiany, które mogą nam przynieść długofalowe oszczędności. W polskim klimacie dużą część kosztów utrzymania domu stanowi jego ogrzewanie.
- Jeśli chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego, najpierw powinniśmy zainwestować. W tym przypadku oszczędność natychmiastowa nie przyniesie nam korzyści w przyszłości. Jeżeli mieszkamy w starym budynku, warto go ocieplić. Przez niedocieplone lub niewystarczająco docieplone ściany uciekają nam pieniądze, które wydajemy na ogrzewanie – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert portalu Kapitalni.org.
Warto zainteresować się dofinansowaniem samorządów do wymiany pieców grzewczych. W zależności od regionu Polski dopłata za modernizację kotłowni może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Od 1 września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. W ten sposób władze miasta zamierzają walczyć ze smogiem. Dla wielu krakowian to już ostatni moment na remont systemu grzewczego w domu.
Zero Waste czyli ekologiczny remont mieszkania
Idea życia zero waste (czyli zero odpadów) zakłada unikanie produkcji śmieci. Podczas remontu mieszkania sterta śmieci rośnie w zastraszającym tempie. Nie są to jedynie odpady związane z malowaniem, ale także stare meble czy skuta z kuchennej ściany glazura. Jeśli chcemy być ekologiczni, a jednocześnie zaoszczędzić, lepiej odnowić sprzęty, zamiast je wymieniać. Na przykład w przypadku kafelków kuchennych bądź łazienkowych, które straciły kolor, lub po prostu się nam się znudziły, dobrym pomysłem może być przemalowanie ich na inny kolor przy pomocy specjalistycznej farby, która jest tańsza niż nowe kafelki. Jeśli glazura jest popękana i nie nadaje się do pomalowania, zawsze można rozważyć przyklejenie nowej warstwy kafelków, bez skuwania tych poprzednich. W sklepach budowlanych można kupić odpowiedni do tego klej.
Również meble mogą dostać drugie życie. Może zamiast wyrzucania i kupowania nowych, wystarczy wymienić tapicerkę? Zawsze warto przeszukać fora internetowe w poszukiwaniu inspiracji i instrukcji DIY (ang. Do It Yourself , czyli zrób to sam), gdyż może się okazać, że wiele materiałów potrzebnych do odnowienia poszczególnych elementów mieszkania mamy w zasięgu ręki, a dokupić trzeba tylko nieliczne artykuły.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Jurek29 / 2019-09-11 06:48:15
My kupiliśmy dom na o. Jeziorowa Park i generalnie mamy taką taktykę żeby remontować go powoli i stopniowo. Nie musi być pięknie od razu, byleby się dało mieszkać. Za to każde pomieszczenie chcemy wykończyć tak żeby było na poziomie i służyło na lata [ odpowiedz ] [ cytuj ]