eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRekordowe zainteresowanie mieszkaniami w Łodzi

Rekordowe zainteresowanie mieszkaniami w Łodzi

2019-10-17 11:27

Rekordowe zainteresowanie mieszkaniami w Łodzi

Fuzja - wizualizacja © fot. mat. prasowe

Centralnie położona Łódź przez lata traktowana było nieco po macoszemu. W analizach rynkowych to trzecie co do wielkości miasto naszego kraju często bywało pomijane. Dziś jest już inaczej. Łódź rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z nią rośnie tamtejszy rynek pierwotny, gdzie ceny pną się w górę, popyt dopisuje, a ilość realizowanych inwestycji jest wręcz rekordowa. W najnowszym z raportów OPG Property Professionals tłumaczy, dlaczego mieszkania w Łodzi mają potencjał.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Łodzi. Jest dobrze jak nigdy?

Przed nami kolejny już raport stanowiący podsumowanie sytuacji panującej na łódzkim rynku pierwotnym. Na potrzeby wspólnego raportu OPG Property Professionals, Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckiego Koła Naukowego „Real Estate” pod lupę wzięto 120 powstających lub zrealizowanych inwestycji deweloperskich, w których trwa ciągle sprzedaż mieszkań. Charakterystyce poddano zarówno społeczno-ekonomiczne czynniki warunkujące rozwój łódzkiego rynku pierwotnego, podaży i popytu oraz dynamikę zmian cenowych.

Więcej mieszkań w Łodzi i więcej chętnych


Mieszkania w Łodzi wyrastają jak grzyby po deszczu. Na przestrzeni ostatniego roku przybyło ich 10.650, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost na poziomie 12,1%. Budujący najwyraźniej uwierzyli w potencjał Łodzi. Aż 35 spośród 120 realizowanych obecnie przedsięwzięć to projekty uruchomione pomiędzy II kwartałem 2018, a II kwartałem 2019. Najwięcej inwestycji powstaje na Polesiu i Bałutach.

Mieszkania w Łodzi nie tylko pojawiają się szybciej, ale też szybciej znajdują swoich nabywców. W połowie bieżącego roku łączna liczba mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów wyniosła około 3.200 lokali, czyli o blisko 5,5% mniej, niż przed rokiem. To pokłosie rekordowej wręcz aktywności ze strony kupujących. W ciągu 12 miesięcy deweloperzy zdołali sprzedać 3.300 mieszkań, czyli aż o 20,1% więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pod względem siły nabywczej na wszystkich rynkach regionalnych, Łódź ustępuje jedynie Katowicom.

Historycznie wysokie ceny


Co ciekawe, mieszkań szybko ubywa z rynku nawet pomimo sukcesywnych wzrostów cen. Łódź podąża za ogólnopolskim trendem, na który składa się kilka czynników: utrzymująca się, dobra koniunktura gospodarcza, poprawa sytuacji na rynku pracy i wzrost średnich wynagrodzeń oraz niski poziom stóp procentowych. Wyrazem zmian zachodzących na łódzkim rynku jest nowa, rekordowa wartość średniej ceny ofertowej, która wyniosła 5.742 PLN/mkw.

fot. mat. prasowe

Fuzja - wizualizacja

W Łodzi mieszkań szybko ubywa z rynku nawet pomimo sukcesywnych wzrostów cen.


Deweloperzy starali się nie wprowadzić na rynek zbyt dużej liczby mieszkań w zbyt krótkim czasie. Tempo absorbcji nowych zasobów mieszkaniowych zdradza jednak wysoki potencjał rozwoju łódzkiego rynku. Rosnąca liczba zgłaszanych projektów oraz wystąpień o pozwolenie na budowę w Łodzi sugeruje, że aktualne poziomy podaży powinny się tu utrzymać przynajmniej w ciągu najbliższych 2-3 lat - Michał Styś, Prezes Zarządu OPG Property Professionals.

Oferta bez większych zmian


Rynek pozostaje przy tym dość wyraźnie zróżnicowany – tak pod względem skali, jak i standardów oraz cen. W Łodzi można spotkać zarówno duże, wieloetapowe osiedla, projekty uwzględniające rewitalizację historycznych murów, jak też projekty bardzo kameralne, zawierające po zaledwie kilkanaście lokali. Pod względem proponowanych układów, oferta mieszkań deweloperskich w ostatnich latach nie uległa większej zmianie. W dalszym ciągu przeważają w niej lokale 2- oraz 3-pokojowe, które stanowią 77% ogólnej podaży.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: