eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyKoszty ogrzewania domu a zużycie energii

Koszty ogrzewania domu a zużycie energii

2010-03-11 13:11

Koszty ogrzewania domu a zużycie energii

Straty energii w typowym budownictwie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wielu z nas wydaje się, że najwięcej energii zużywamy korzystając w domu z urządzeń elektrycznych. Tymczasem jak przekonują eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" największym konsumentem energii jest sam budynek - aż blisko 3/4 niezbędnej energii, pochłania jego ogrzewanie. Jedną z przyczyn zwiększonego zużycia energii są jej wysokie straty spowodowane słabą termoizolacją domów oraz nieodpowiednio dobrany system ogrzewania.

Przeczytaj także: Jak obniżyć zużycie energii, ciepła i gazu w obiektach przemysłowych i handlowych?

„Wbrew powszechnym opiniom to nie urządzenia elektryczne pochłaniają największe ilości energii w budynkach, ale ogrzewanie, które stanowi aż 71 % całkowitego jej zużycia. Zaledwie 7% wykorzystujemy na działanie urządzeń elektrycznych. Dobór odpowiedniego sposobu ogrzewania pozwala zatem na ograniczenie ilości zużywanej energii i obniżenie comiesięcznych rachunków za energię, ale również wpływa na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery” – przekonuje dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Dlaczego energia ucieka?

Ilość wykorzystywanej w budynku energii jest zależna m.in. od daty jego powstania i może wynosić od 70-120 kWh/m2 w budownictwie nowoczesnym do nawet 300 kWh/m2 w starym budownictwie.

fot. mat. prasowe

Straty energii w typowym budownictwie

Straty energii w typowym budownictwie

Eksperci programu „Gaspol kibicuje klimatowi” informują, iż najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez ściany zewnętrzne, dach, podłogi przy gruncie, okna, a także instalację wentylacyjną i niewłaściwą wentylację. Dlatego planując budowę domu, warto szczególnie zadbać właśnie o te elementy. Odpowiedni projekt architektoniczny i instalacyjny, wysokiej jakości materiały budowlane oraz systematyczna konserwacja mogą w znaczący sposób przyczynić się do osiągnięcia korzystnego bilansu energetycznego budynku oraz w przyszłości obniżenia rachunków za jego ogrzewanie. W obiektach już istniejących na zmniejszenie strat energii wpływ będzie mieć np. wymiana okien na bardziej szczelne, poprawa izolacji termicznej ścian zewnętrznych, zmiana źródła ogrzewania np. z węgla na gaz, zainstalowanie kolektorów słonecznych czy też zmniejszenie zużycia ciepłej wody.

Ogrzej dom tanio i ekologicznie

fot. mat. prasowe

Dom z kolektorami słonecznymi

Dom z kolektorami słonecznymi

Alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii stanowią dziś ekologiczne rozwiązania, wśród których wymienić należy m.in. biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe. Uwzględniając strefę klimatyczną, w której mieszkamy, charakterystykę terenu oraz wielkość i kształt budynku, możemy prawidłowo ocenić zapotrzebowanie energetyczne naszego domu oraz wybrać najkorzystniejsze dla nas źródło ogrzewania.

Z przykładowych symulacji przeprowadzonych przez ekspertów programu „Gaspol kibicuje klimatowi” (dane uzyskana na podstawie kalkulatora energetycznego firmy GASPOL) wynika, że w zależności od doboru źródła ogrzewania dla naszego domu, roczne koszty ponoszone na energię są od 15-20% niższe.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: