Ceny mieszkań IX 2012
2012-10-01 12:25
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ceny apartamentów w wysokościowcach rekordowe
Najnowsza (lipcowa) projekcja PKB przygotowana przez NBP mówi o dalszym spowolnieniu wzrostu PKB w pierwszym półroczu 2013 rok. Dynamika poniżej 2% (r/r) budzi uzasadnione obawy o spadek zatrudnienia i realnego poziomu wynagrodzeń. W takich warunkach spełnienie się prognozy doradców Home Broker, która mówi o wyhamowaniu obserwowanego obecnie trendu spadku cen mieszkań, wymaga ułatwienia dostępu do kredytu, co także może mieć miejsce.Ceny nie powinny dynamicznie spadać
Przypomnijmy, że najnowszy odczyt indeksu cen transakcyjnych Home Brokera i Open Finance, obejmujący 16 największych rynków nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wskazuje, że ceny obniżyły się w skali roku o 11,5%. W opinii doradców Home Broker, o ile nie nastąpią jakieś nowe, nieprzewidziane okoliczności, spadki cen powinny stopniowo wyhamowywać. Doradcy prognozują, że w perspektywie 12 miesięcy, powinny zmniejszyć się do minus 1%, co jest wynikiem zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca. Najczęściej powtarzająca się prognoza mówi z kolei o ograniczeniu spadków do ok. 5%. W obu przypadkach mielibyśmy więc dalszą przecenę mieszkań, ale w mniejszej skali niż obecnie. Uwaga! Publikowane prognozy obarczone są wysokim ryzykiem z uwagi na niepewność dotyczącą koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie, a także zawirowania na rynkach finansowych. Należy więc mieć na względzie, że mogą się one szybko zmieniać.
…choć optymistów nie przybywa
Warto jednak podkreślić, że w ostatnich badaniach rośnie odsetek osób spodziewających się dalszego spadku cen mieszkań (pesymiści) w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. We wrześniu osób o takim nastawieniu było o 4,4% więcej niż na początku trzeciego kwartału. Jest to o tyle ważne, że najbliższe miesiące mogą doprowadzić do liberalizacji na rynku kredytowym. Z jednej strony rynek spodziewa się spadku stóp procentowych, a z drugiej liberalizacji rekomendacji KNF. Obniżki stopy referencyjnej doprowadzą do obniżki kosztów obsługi podsiadanych długów, a dla nowych kredytobiorców oznaczają wzrost zdolności kredytowej. Taka sytuacja wzmocniłaby siłę popytu na rynku. Dziewięciomiesięczny kontrakt terminowy notuje WIBOR 3M na 3,94%, a dziś WIBOR 3M jest na poziomie o blisko 1 pkt. proc. wyższym (4,92%). Nie można jednak zapomnieć też o negatywnej zmianie, która może osłabić siłę popytu na rynku. Jedynie do końca grudnia br. można składać wnioski o kredyt hipoteczny z budżetową dopłatą w programie „Rodzina na swoim”.
fot. mat. prasowe
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski
Metodologia badania
Home Broker publikuje co miesiąc wskaźnik prognozujący zmianę przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski w najbliższych 12 miesiącach. Wskaźnik dla całego kraju jest medianą oczekiwań doradców w obrocie nieruchomościami, ważoną liczbą odpowiedzi przypadających na poszczególne miasta uwzględnione w badaniu.
W prognozowaniu zmiany ceny metra kwadratowego w najbliższych 12 miesiącach Home Broker posługuje się powszechnie znaną i wykorzystywaną metodą heurystyczną (intuicyjną). Stosuje się ją w dziedzinach nowych, w przypadku których trudno skwantyfikować istniejące zależności, a także trudno przeprowadzić analizę retrospektywną. W ocenie Home Broker polski rynek nieruchomości mieszkaniowych spełnia te kryteria.
Metoda opiera się na opiniach oraz intuicji badawczej ekspertów z danej dziedziny, stanowiących liczną grupę oraz umiejących myśleć w niezależny sposób. Jedną z odmian metody heurystycznej jest metoda delficka, wykorzystana po raz pierwszy w badaniach w 1966 roku. Polega ona na opracowaniu ankiet skierowanych do ekspertów, analizie statystycznej otrzymanych wyników i sformułowaniu w oparciu o nie ogólnych wniosków. Za prognozę przyjmuje się opinię większości zgodnych uczestników badania.
Bartosz Turek, Analityk rynku nieruchomości
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)