eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościBudownictwo mieszkaniowe hamuje

Budownictwo mieszkaniowe hamuje

2013-03-21 12:18

Budownictwo mieszkaniowe hamuje

Budownictwo mieszkaniowe hamuje © rsooll - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2013 deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 1,7 tys. mieszkań. Przed rokiem liczba ta była o 50,6% Większa. Spadek ilości budowanych mieszkań jest możliwy do zaobserwowania już od drugiej połowy 2012 roku. Wynik ten nie napawa optymizmem, podobna sytuacja ostatnio miała miejsce na początku roku 2009 - podaje Instytut Inwestycyjno-Przetargowy Pressinfo.pl.

Przeczytaj także: Budownictwo mieszkaniowe I-II 2013

Od tego momentu właśnie, GUS regularnie publikuje dane dotyczące liczby mieszkań, których budowę już rozpoczęto. Podobna sytuacja ma miejsce w zakresie danych o liczbie mieszkań na budowę których deweloperzy uzyskali pozwolenia. W styczniu było ich o 38,7% mniej, niż w analogicznym okresie rok temu. Styczeń 2013 był miesiącem w którym wydano pozwolenia na budowę 3,3 tys. mieszkań. W czteroletniej historii danych publikowanych przez GUS, jest to najgorszy wynik.

Poszukując informacji na temat planowanych inwestycji, warto posłużyć się danymi zebranymi oraz opublikowanymi przez serwis www.pressinfo.pl

Zebrane dane na temat branży budowlanej w 2012 roku podzielono na kategorie, takie jak: typy obiektów, inwestycji, województwo realizacji, data pojawienia się informacji w źródle.

fot. rsooll - Fotolia.com

Budownictwo mieszkaniowe hamuje

Według danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2013 deweloperzy rozpoczęli budowę zaledwie 1,7 tys. mieszkań.


Statystyki dotyczące planowanych inwestycji

W roku 2012 najwięcej inwestycji w branży budowlanej zaplanowano w województwach: mazowieckim – 802 informacje oraz dolnośląskim – 424 informacje. Najmniej informacji opublikowano w województwie warmińsko-mazurskim – 124.

fot. mat. prasowe

Ilość inwestycji wg województw

W roku 2012 najwięcej inwestycji w branży budowlanej zaplanowano w województwach: mazowieckim – 802 informacje oraz dolnośląskim – 424 informacje.


Zdecydowanie najobfitszym okresem w 2012 roku w Polsce, pod względem ilości opublikowanych informacji o planowanych inwestycjach w branży budowlanej był cały pierwszy kwartał (od stycznia do marca) – łącznie pojawiło się wtedy, aż 1393 informacji. Wyraźny spadek można zauważyć w okresie wakacyjnym – lipiec (289), sierpień (296).

fot. mat. prasowe

Ilość inwestycji wg miesięcy

Zdecydowanie najobfitszym okresem w 2012 roku w Polsce, pod względem ilości opublikowanych informacji o planowanych inwestycjach w branży budowlanej był cały pierwszy kwartał (od stycznia do marca) – łącznie pojawiło się wtedy, aż 1393 informacji.


Inwestorzy w większości przypadków nie podawali w ogłoszeniach jakiego typu będzie budowany obiekt – było tak, aż w 17%. Jednak jeśli taka informacja się pojawiała – to zdecydowanie najczęściej pojawiającym się typem obiektu był lokal „handlowy/usługowy” – 17% wszystkich. Najmniej planów na inwestycje budowlane zanotowały natomiast obiekty tupu „targowego” – 0,2%.

fot. mat. prasowe

Ilość inwestycji wg typu

Inwestorzy w większości przypadków nie podawali w ogłoszeniach jakiego typu będzie budowany obiekt – było tak, aż w 17%.


W całym 2012 roku największym powodzeniem wśród planów inwestorów cieszyły się ogłoszenia dotyczące budowy „od podstaw” – aż 2653 informacji – co stanowi 60% całości.

fot. mat. prasowe

Typ inwestycji

W całym 2012 roku największym powodzeniem wśród planów inwestorów cieszyły się ogłoszenia dotyczące budowy „od podstaw” – aż 2653 informacji – co stanowi 60% całości.


Warunki nabycia mieszkań w 2013 r.

Stawki transakcyjne za mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym w ciągu roku zmalały o ok. 500zł za metr kwadratowy w Warszawie, ok. 400zł w Łodzi, Krakowie oraz Gdańsku czy Wrocławiu.

W trzecim kwartale 2012 roku Polacy pożyczali w bankach średnio 199 tys. zł. na mieszkania.

Według prognoz na 2013 rok, już teraz nastąpić ma tzw. spowolnienie gospodarcze, którego konsekwencją będzie wzrost bezrobocia oraz ogólny spadek popytu na mieszkania.
Eksperci jednomyślnie potwierdzają dane pochodzące z GUS.
Spadek cen mieszkań ma potrwać mniej więcej do roku 2016, choć minimalny wzrost w stosunku do sytuacji bieżącej może nadejść już w roku 2014.

Należy pamiętać, ze średni czas realizacji inwestycji przez deweloperów wynosi ok. 18 miesięcy.

Z tego tytułu obecnie na rynek wprowadza się mieszkania, których budowa zainicjowana została jeszcze w roku 2011. Oczywiście liczba ta już niedługo zacznie maleć.

Poza niższymi cenami mieszkań, optymistyczną wiadomością dla osób planujących tego typu inwestycję może być program „Mieszkanie dla Młodych”. W stosunku do zamkniętego niedawno programu „Rodzina na Swoim”, ma on zakładać korzystniejsze warunki oraz dopłatę początkową jako rodzaj wkładu własnego. Wsparcie to może okazać się niezwykle korzystnym połączeniem polityki mieszkaniowej z polityką prorodzinną.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: