Gdzie po rachunek powierniczy?
2013-04-18 09:18
Rachunki powiernicze chronią nabywców mieszkań © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ustawa deweloperska: mieszkaniowy rachunek powierniczy
Przepisy z 29 kwietnia 2012 r. miały duży wpływ na sytuację na rynku nieruchomości. Deweloperzy, chcąc się przed nimi chronić, starali się rozpocząć nowe inwestycje jeszcze przed wejściem w życie ustawy. W rezultacie uzyskali pozwolenie na budowę rekordowo dużej liczby inwestycji.Surowa ustawa
Ci, którym nie udało się rozpocząć budowy przed 29 kwietnia 2012 r., muszą uwzględnić w swoich planach przepisy ustawy. A te nakładają na nich m.in. kosztowny obowiązek otwierania w bankach rachunków powierniczych. Obowiązek posiadania takiego rachunku ma nie dopuścić do finansowania inwestycji z pieniędzy klientów.
– Zgodnie z ustawą są dwa rodzaje rachunków powierniczych: zamknięte i otwarte. Te drugie mogą funkcjonować z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową. W pierwszym przypadku, bank wypłaca zgromadzone pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji. Ten typ rachunku jest mniej korzystny, ponieważ inwestor musi posiadać większy kapitał początkowy. Bardziej atrakcyjny jest rachunek otwarty. W jego przypadku pieniądze są wpłacane na konto dewelopera każdorazowo po przeniesieniu na klienta prawa własności do lokalu – mówi Romuald Margol, CEO General Director w PolishProperty.eu.
W przeszłości zdarzały się przypadki, kiedy deweloper przeznaczał pieniądze wpłacone przez klientów na realizację inwestycji, a kilka miesięcy później ogłaszał upadłość. Na odzyskanie wpłaconej kwoty najczęściej nie było już szans. Konsumenci skarżyli się, że ich pieniądze nie są w odpowiedni sposób chronione, dlatego ustawodawca wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom.
Co gwarantują rachunki powiernicze?
Rachunek powierniczy oferowany jest przez wiele polskich banków. Na swoich stronach internetowych banki szczegółowo informują klientów zainteresowanych ofertą i tłumaczą na jakich zasadach opiera się otwarcie takiego rachunku.
– Utrata środków pieniężnych, których gromadzenie bardzo często jest efektem długoletnich wyrzeczeń, to bolesne doświadczenie, dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze się zabezpieczyć. W przypadku dokonywania transakcji zakupu nieruchomości z wykorzystaniem rachunku powierniczego mamy gwarancję ochrony naszych pieniędzy w sytuacji niewywiązania się powiernika z warunków umowy zawartej zgodnie z postanowieniami stron – mówi Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking-Magazine.pl.
Trzeba mieć na uwadze, że oferta przygotowana dla dewelopera różni się od oferty przygotowanej dla klienta indywidualnego. Warto jednak zapoznać się z ofertami banków w zakresie otwierania i prowadzenia rachunku, ponieważ daje to dobry obraz sytuacji na rynku.
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Rachunki powiernicze chronią nabywców mieszkań
Do jakiego banku udać się po rachunek?
Rachunek powierniczy oferuje City Handlowy, zapewniając, że zabezpieczy on klienta przed utratą środków przekazanych na rzecz ich dostawcy, a także poprawi jego wiarygodność finansową. W przypadku postępowania egzekucyjnego środki znajdujące się na rachunku powierniczym nie podlegają zdjęciu. Opłaty, które ponosi klient w ramach otwarcia i prowadzenia rachunku w City Handlowym zależą tylko i wyłącznie od stopnia złożoności umowy i są negocjowane z klientem, podobnie jak oprocentowanie środków.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Stefano / 2013-04-19 09:56:52
O! Kilku znajomych by nie popłynęło i nie straciło swoich oszczędności gdyby wcześniej był taki obowiązek.
Rozwiązanie dosyć proste natomiast podejrzewam, że developerzy są mniej zadowoleni od klientów - przynajmniej ci, którzy liczyli na updałość...
--
http://konto-bankowe.list.eu.org/ [ odpowiedz ] [ cytuj ]