eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościJak wspiera się budownictwo czynszowe?

Jak wspiera się budownictwo czynszowe?

2013-09-28 00:15

Jak wspiera się budownictwo czynszowe?

Jak wspiera się budownictwo czynszowe? © detailblick - Fotolia.com

Nie tylko polski rząd uważa, że należy wspierać budownictwo czynszowe. Pomoc w przygotowaniu projektu, odpisy od podatku czy preferencyjne kredyty - jaką pomoc świadczą państwa Zachodu, a jaką Polska?

Przeczytaj także: Mieszkania czynszowe z rządowym wsparciem

Większa mobilność, łatwiejszy dostęp do mieszkań, mniejsza podatność na bańki cenowe – świat na nowo odkrywa wynajem. W Europie natomiast odkurzane są programy wsparcia budownictwa czynszowego. Zasady są tak różne, jak różne są kraje.

Polska ofensywa

Budownictwo na wynajem bardzo powszechne od wielu lat na zachodzie Europy staje się coraz ciekawszym tematem inwestycyjnym w Polsce. W maju minister Styczeń poinformował, że program Mieszkanie dla Młodych jest ostatnim rządowym programem pomocowym wspierającym zakup własności. Pod koniec lipca zaś rząd ogłosił plan finansowania budowy mieszkań pod wynajem.

- To dopiero pierwszy krok w kierunku promowania budownictwa czynszowego i daje nadzieję na wsparcie i rozwój tego typu działań. – komentuje Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych, Domiporta.pl – Promocja budownictwa czynszowego od wielu lat postulowana jest zarówno przez związki firm deweloperskich jak i zrzeszenia Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz Europejski Kongres Finansowy. Środowiska te rekomendują przede wszystkim usunięcie barier legislacyjnych i stworzenie warunków ekonomicznych sprzyjających rozwojowi prywatnego budownictwa czynszowego. Wielkim hamulcem jego rozwoju w Polsce jest ustawa o ochronie lokatorów. Jej zapisy nadmiernie chronią nierzetelnych lokatorów. Sprawia to, że w sposób nieakceptowalny rośnie ryzyko związane z prowadzeniem najmu w ramach działalności gospodarczej. – dodaje Grotkowska.

Dyrektor Domiporta.pl zauważa także, że wprowadzenie ułatwień związanych z możliwością inwestowania w budownictwo czynszowe z pewnością spowodowałoby dopływ zorganizowanego kapitału polskiego i zagranicznego, który dzisiaj inwestuje w biurowce, centra handlowe i logistyczne.

fot. detailblick - Fotolia.com

Jak wspiera się budownictwo czynszowe?

Budownictwo na wynajem bardzo powszechne od wielu lat na zachodzie Europy staje się coraz ciekawszym tematem inwestycyjnym w Polsce. W maju minister Styczeń poinformował, że program Mieszkanie dla Młodych jest ostatnim rządowym programem pomocowym wspierającym zakup własności. Pod koniec lipca zaś rząd ogłosił plan finansowania budowy mieszkań pod wynajem.


Wielka Brytania stawia na dopłaty

Brytyjczycy, którzy od lat osiemdziesiątych promowali własność, wyprzedając zasoby mieszkań komunalnych, wracają do wynajmu. Na wyspach wciąż jeszcze dominują posiadacze, jednak ich liczba maleje: w 2007 roku własną nieruchomość posiadało prawie trzy czwarte mieszkańców Wielkiej Brytanii, obecnie – już tylko 68 proc.

Konserwatywny rząd uruchomił program wsparcia dla budownictwa czynszowego. Build-to-rent, bo tak się nazywa, ma zwiększyć podaż mieszkań na wynajem, a co za tym idzie – ucywilizować rynek. Program jest wyjątkowo hojny dla inwestorów, którzy otrzymają miliard funtów wsparcia rocznie.

Pierwsza grupa inwestycji została ogłoszona w kwietniu 2013 roku i obejmuje budowę 10 tys. nowych mieszkań. Jeden z pierwszych inwestorów, który uzyskał dofinansowanie, otrzyma około 32 tys. funtów dotacji na każde mieszkanie budowane w ramach programu. Program Build-to-rent nie nakłada żadnych ograniczeń na właścicieli mieszkań na wynajem - obowiązuje wolny rynek.

Francuzi wybierają ulgi podatkowe

Inaczej sytuacja wygląda we Francji. Przygotowany przez minister socjalistycznego rządu Cecile Duflot program bazuje na ulgach podatkowych i dedykowany jest osobom o niskich dochodach.

Przez kolejnych dziesięć lat inwestorzy mogą odpisać od podatku kwotę na poziomie 18 proc. ceny mieszkania. Warunkiem uzyskania ulgi jest wartość mieszkania nieprzekraczająca 300 tys. euro. Czynsz pobierany przez właściciela od najemców musi być o 20 proc. niższy niż stawka rynkowa oparta na średniej z okolicy, a najemcami mogą być jedynie osoby, których dochody nie przekraczają określonego pułapu. Nowe mieszkania muszą spełniać także wymagania energetyczne.

Koszt programu to 1,3 mld euro rocznie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: