eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościIle wynagrodzeń na zakup mieszkania w X 2013?

Ile wynagrodzeń na zakup mieszkania w X 2013?

2013-10-14 10:31

Ile wynagrodzeń na zakup mieszkania w X 2013?

Ile wynagrodzeń na zakup mieszkania w X 2013? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Siła nabywcza Polaków pod względem dostępności mieszkaniowej przedstawia się bardzo mizernie. Przyjęcie prostego przelicznika w postaci średniej powierzchni mieszkania za przeciętną pensję brutto prowadzi do wniosku, że tylko w nielicznych przypadkach stać nas na zakup zbliżony do 1 metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym.

Przeczytaj także: Ile pensji wystarcza na kupno nowego mieszkania?

Sprawdziliśmy jak sytuacja pod tym względem wygląda obecnie w większych miastach Polski – w tym celu wzięliśmy średnie ceny mieszkań oferowanych na portalu nieruchomościowym otoDom.pl, i porównaliśmy z danymi nt. średnich wynagrodzeń brutto publikowanych przez wojewódzkie urzędy statystyczne dla tych miast. Co prawda symulacja ta jest w dużym stopniu uproszczeniem (nie bierze pod uwagę dochodów rodziny, a także kosztów jej utrzymania oraz lokalnych specyfik rynków mieszkaniowych), jednak pozwala na sprawdzenie gdzie dostępność mieszkaniowa jest teoretycznie największa oraz czy sytuacja pod tym względem poprawia się, czy też pogarsza.

Najkorzystniejsze wartości omawianego wskaźnika, co nie jest zaskoczeniem, uzyskują miasta regionu śląskiego, najwyższy poziom występuje obecnie w Katowicach, gdzie za przeciętne wynagrodzenie brutto można nabyć średnio niemal 1,4 mkw. mieszkania oferowanego na rynku wtórnym. Na tą sytuację wpływ ma kombinacja dwóch czynników: relatywnie niskich cen na rynku wtórnym oraz jednych z najwyższych średnich wynagrodzeń w grupie największych polskich miast.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Ile wynagrodzeń na zakup mieszkania w X 2013?

Najkorzystniejsze wartości omawianego wskaźnika, co nie jest zaskoczeniem, uzyskują miasta regionu śląskiego, najwyższy poziom występuje obecnie w Katowicach, gdzie za przeciętne wynagrodzenie brutto można nabyć średnio niemal 1,4 mkw. mieszkania oferowanego na rynku wtórnym.


Generalnie dostępność mieszkaniowa stopniowo się poprawia na skutek spadających w ostatnim czasie średnich cen na wtórnym rynku mieszkaniowym przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tych miastach, gdzie wynagrodzenia są najwyższe, ceny mieszkań należą do najwyższych w kraju – stąd dostępność mieszkań jest w dużym stopniu ograniczona. Przykładowo w Warszawie jest niższa niż w Białymstoku, czy ponaddwukrotnie gorsza w porównaniu z miastami śląskimi. Najgorszym wynikiem w gronie czołowych rynków mieszkaniowych charakteryzuje się Kraków, gdzie relatywnie wysoki poziom wynagrodzeń nie dorównuje bardzo wysokiemu poziomowi cen z rynku wtórnego miasta. Można zaryzykować zatem twierdzenie, że ceny mieszkań w Krakowie w ujęciu lokalnej siły nabywczej są jednymi z najwyższych w Polsce, przekraczając nawet poziom stolicy.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia mieszkań dostępna za przeciętne wynagrodzenia brutto w czołowych miastach

Najgorszym wynikiem w gronie czołowych rynków mieszkaniowych charakteryzuje się Kraków, gdzie relatywnie wysoki poziom wynagrodzeń nie dorównuje bardzo wysokiemu poziomowi cen z rynku wtórnego miasta.


Przemysław Kotwicki, Jarosław Mikołaj Skoczeń,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: