eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak obniżyć rachunki za prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd?

2013-10-20 00:13

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć rachunki za prąd?


Pralka i zmywarka również mają klasy energetyczne, przy czym nowsze urządzenia zużywają nie tylko mniej prądu, ale i mniej wody, oszczędność może więc być podwójna. Kupując takie urządzenie trzeba przeliczyć, czy opłaca się inwestować w najwyższą klasę energetyczną. Zwiększony wydatek na energooszczędne urządzenie powinien zwracać się nie dłużej niż 7-8 lat. Pralka i zmywarka nie powinny robić „postych przebiegów”, im urządzenie będzie bardziej zapełnione, tym będzie efektywniej pracować. Znaczenie mają też parametry działania – pranie w wysokiej temperaturze to znacznie wyższe zużycie prądu, bo pralka musi wodę podgrzać.

Wyłączając wyłączaj!

Wg danych Energi, jednego z największych producentów energii elektrycznej w kraju, każdego roku Polacy wydają na prąd o 800 mln zł za dużo tylko przez to, że zostawiają domowe urządzenia w trybie czuwania („stand-by”). Wychodząc do pracy zostawiamy telewizor, dekoder, router, komputer, odtwarzacz DVD i kilka kolejnych urządzeń, które powoli acz systematycznie zużywają prąd. Jedyna (wątpliwa) korzyść to fakt, że za pomocą pilota można taki telewizor szybko uruchomić po powrocie do domu. Aby nie marnować zbędnie prądu wystarczy wyłączyć urządzenie także przyciskiem on/off. Dobrym rozwiązniem może być podłączenie całego zestawu RTV do jednej listwy (jeśli zainwestujemy w listwę dobrej jakości to przy okazji będzie ona chronić urządzenia przed przepięciami w sieci energetycznej) i wyłączanie jej wraz z końcem oglądania filmu czy meczu. Przez noc, czy podczas nieobecności domowników urządzenia te nie będą zużywać energii i rachunki za prąd spadną.

Sporo energii zużywać może także wyłączony komputer. Warto bowiem wiedzieć, że stojący pod biurkiem PC cały czs zasila wszystkie podłączone go jego portów USB i urządzenia takie jak dyski zewnętrzne (co z kolei one sygnalizują świecącą diodą). Jeśli nie wyłączymy komputera przełącznikiem z tyłu obudowy lub z sieci, może przez miesiąc zużyć prądu za kilka złotych.

Wyjeżdżając na dłużej warto nie tylko zadbać o dokładne wyłączenie telewizora czy DVD, ale można też zastanowić się nad opróżnieniem i wyłączeniem lodówki. Jeśli ze względu na zgromadzone zapasy jest to niemożliwe to można choć podnieść nieco temperaturę chłodzenia, bo na czas wyjazdu
w środku zostaną raczej tylko produkty z długim terminem ważności, które w temperaturze 9-10 stopni nie stracą swych właściwości.

Wdrażając w domu plan oszczędzania prądu trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Chodzi przede wszystkim o przekonanie domowników, że ucząc się paru prostych nawyków jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze. Gaszenie światła w pustym pomieszczeniu, rozsądne korzystanie z pralki i zmywarki, czy porządek w lodówce to nie są czynności wymagające niespotykanego zaangażowania. Podobnie jak wyciaganie z gniazdka ładowarki od telefonu i laptopa czy wyłączenie telewizora przyciskiem on/off, a nie tylko pilotem. Wyrabiając w sobie te nawyki możemy obniżyć rachunki za prąd nawet o jedną czwartą, co średnio przekłada się na 300 zł gotówki więcej w portfelu.

Marta Domańska-Trzaskoma, ekspertka Banku

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

  • lmled88 / 2013-10-20 14:38:41

    Żarówki LED to nowoczesna technologia i dość droga. Można oczywiście na aukcjach kupić żarówki które są słabej jakości, osobiście się przekonałem. Potem dopiero znalazłem bogatą ofertę na http://www.lightingmarket.pl/ i kupiłem żarówki świecą już 8 miesiąc i różnice widać w rachunkach. Jak wspomniał doradca nie oszczędzają na jakości dlatego też cena wyższa ale porównując z taniochą to faktycznie warto zainwestować. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak obniżyć rachunki za prąd?

    sp4nkt / 2013-10-20 18:06:58

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2013-10-20 18:09:09)

    Na cene pradu w moim przypadku to 2/3 ;akcyza,Vat.oplata abonamentowa,przesylowa ,stala,zmienna,oplata za energie czynna,oplata jakosciowa,przejsciowa itd.To wlasnie obciaza budzet domowy anie zarowka.
    Placimy za to czego nie uzywamy-okradaja nas jak moga. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • holms / 2014-04-29 17:47:02

    najlepiej byłoby zacząć od sprawdzenia tego czy nasz dostawca energii ma najkorzystniejszą ofertę na rynku, bardzo często zdarzarza się, że tak nie jest, a nie zapominajmy że mamy prawo sami wybrać sobie dostawcę energii. Ja postawiłam na Novum, który dostarcza mi energię na zasadzie miesięcznego abonamentu, jest to dla dużo korzystniejsze rozwiazanie, poza tym dopiero teraz widze jak bardzo przepłacałm za prąd. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

  • chrusniak / 2015-01-20 13:21:01

    A jak to nie pomoże to trzeba po prostu zmienić dostawcę prądu. Ja przy zmianie korzystałem z Lepszej oferty, dzieki temu oszczędzam teraz w ciągu roku, a rachunki za prąd czy gaz nie są aż tak wysokie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: