Giełdowe firmy deweloperskie: jest coraz lepiej
2013-11-05 13:16
Deweloperka w coraz lepszej formie, szkoda że z wyjątkami © devin_pavel - Fotolia.com
Przeczytaj także: Giełdowe firmy deweloperskie: zyski wzrastają
Przesilenie potwierdzone?Trzeci kwartał potwierdził pozytywne tendencje w statystykach sprzedażowych wiodących krajowych deweloperów, które dość nieoczekiwanie zaznaczyły się w połowie br. W trzech zakończonych kwartałach tego roku przedmiotowa ósemka firm sprzedała w sumie 5263 mieszkania, co daje wynik lepszy o prawie jedną czwartą od osiągniętego w analogicznym okresie 2012 roku. Jeszcze lepiej prezentuje się progres liczony rdr za ostatni kwartał. Od lipca do września br. sprzedaż wyniosła 2094 lokale, co wobec wyniku na poziomie 1464 w trzecim kwartale ubiegłego roku daje poprawę na poziomie aż 43 procent(!). Co jest nie bez znaczenia, zeszłoroczny rezultat był dość aktywnie wspierany wygasającą Rodziną na swoim. Świadczy to o tym, że ożywienie zaobserwowane na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce kilka miesięcy temu nie tylko ma się całkiem nieźle, ale wręcz coraz lepiej. Tym samym najprawdopodobniej mamy do czynienia z pierwszym wiarygodnym i potwierdzonym sygnałem ożywienia w branży mieszkaniowej – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Na uwagę zasługuje też fakt, że znaczna poprawa statystyk sprzedażowych giełdowych deweloperów dokonuje się w środowisku braku rządowych programów subsydiujących zakupy mieszkań. Brak tego typu dodatkowych stymulatorów w połączeniu z kiepskimi perspektywami gospodarczymi kraju, wysokim i rosnącym bezrobociem, to tylko wybrane argumenty skutecznie negujące jakiekolwiek optymistyczne prognozy dla biznesu deweloperskiego pod koniec ubiegłego roku.
fot. mat. prasowe
Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 3 kw. br. vs. 3 kw. 2012
Tymczasem sytuacja rynkowa w ciągu ostatnich miesięcy ulega systematycznej poprawie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek krajowych stóp procentowych do historycznie niskich poziomów, co pozytywnie wpływa na ożywienie rynku kredytów hipotecznych z jednej strony, z drugiej zaś zachęca posiadaczy coraz niżej oprocentowanych lokat do przenoszenia kapitałów na rynek nieruchomości. Stąd w ostatnich miesiącach istotny ilościowy wzrost klientów gotówkowo-inwestycyjnych w biurach sprzedaży rodzimych deweloperów – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
fot. devin_pavel - Fotolia.com
Deweloperka w coraz lepszej formie, szkoda że z wyjątkami
Kolejnym czynnikiem wspomagającym biznes deweloperski jest poprawa sytuacji gospodarczej, dająca nadzieję na zaistnienie w średnim terminie absolutnie podstawowego warunku właściwego przyśpieszenia koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych – odwrócenia długoterminowego trendu wzrostowego poziomu bezrobocia. W końcu nie bez znaczenia jest też fakt najniższych od szczytu boomu cen mieszkań z pierwszej ręki, których dalszy spadek – w opinii coraz to liczniejszej rzeszy potencjalnych klientów deweloperskich biur sprzedaży - znalazł się pod dużym znakiem zapytania.
W tych warunkach trudno jest znaleźć racjonalne argumenty przemawiające za ewentualnością odwrócenia dobrej passy rynku pierwotnego mieszkań, przynajmniej w części przypisanej rynkowym „dominatorom”. W ostatnich tygodniach roku popyt powinni generować nabywcy dążący do uniknięcia obligatoryjnego wkładu własnego kredytu hipotecznego, jaki będzie obowiązywał od początku przyszłego roku. Także od stycznia 2014 ruszy nowy program dopłat MdM, z dobrodziejstw którego co prawda różni deweloperzy skorzystają w różnym stopniu, najważniejsze jednak, że z pewnością żaden z nich nie straci – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)