Wtórny rynek nieruchomości X 2013
2013-11-14 13:37
Wtórny rynek nieruchomości X 2013 © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IX 2013
Zdecydowane ożywienie widać na rynku mieszkaniowym w Łodzi, gdzie w ciągu trzech miesięcy ceny wzrosły o 5 proc., a w porównaniu z wrześniem o 110 PLN. Zmiana średniego poziomu cen w Łodzi to poza zwiększonym popytem, również efekt zmiany struktury podaży. W ofercie pojawiło się więcej ofert nieruchomości wybudowanych po 2002 roku, których ceny są wyższe niż bloków z płyty, a w przypadku Łodzi również wyższe niż ceny kamienic. Zauważalny wzrost średniej ceny w ostatnim miesiącu nastąpił również we Wrocławiu (+1,8 proc.), Sopocie (+2,2 proc.) i Poznaniu (+1,4 proc.).W 6 spośród 15 polskich miast ceny mieszkań są już nieznacznie wyższe niż przed rokiem. Z rynku nadal najszybciej znikają oferty z najniższymi cenami za metr kwadratowy, co widać w analizie zmian struktury cenowej podaży w poszczególnych lokalizacjach.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym X 2012 – X 2013
ANALIZA STRUKTURY PODAŻY PAŹDZIERNIK 2013
Niedrogie mieszkanie zdecydowanie najłatwiej jest kupić w Katowicach i Łodzi, gdzie ponad 13 proc. lokali zostało wystawionych na sprzedaż za mniej niż 3 tys. PLN za metr. Oferty takie można również znaleźć w Szczecinie (7,4 proc.), Opolu (5,1 proc.), Toruniu (3,6 proc.).
Wszędzie poza Warszawą i Krakowem stosunkowo duży wybór mają również osoby dysponujące budżetem od 3 do 4 tysięcy PLN na metr kwadratowy mieszkania. W Katowicach i Łodzi niemal połowa mieszkań spełnia to kryterium cenowe. W Białymstoku, Toruniu, Szczecinie, Olsztynie i Opolu jest to około 30 proc. Mieszkania w cenie od 3 do 4 tys. są dostępne również na najdroższych rynkach lokalnych, w Poznaniu stanowią ponad 10% podaży, w Gdańsku 8,6%. We Wrocławiu 4,3 proc. W porównaniu z okresem wakacyjnym w większości lokalizacji zmniejszyła się jednak dostępność mieszkań najtańszych.
fot. mat. prasowe
Struktura cen mieszkań i jej zmiany
CENY TRANSAKCYJNE
Nadal na rynku wtórnym trwa sezon transakcyjny. Dla wielu oddziałów Metrohouse październik był rekordowym pod względem obrotów. Wzmożonemu ruchowi na rynku wtórnym towarzyszy dość stabilna sytuacja cenowa.
Miastem, w którym w ostatnich tygodniach znacznie spadła średnia cena nabywanego mieszkania jest Kraków. Mimo sukcesywnych wzrostów cen od początku tego roku, dziś krakowianie powrócili do zakupu tańszych mieszkań. Warto zwrócić uwagę na Gdańsk, gdzie cena mkw. odnotowała najniższy poziom od czasu publikacji cen transakcyjnych w niniejszym raporcie (I, 2011).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)