Pośrednicy nieruchomości o rynku 2014
2013-11-19 10:55
Pośrednicy nieruchomości o rynku 2014 © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Biura nieruchomości bez klientów
Wejście w życie od nowego roku przepisów deregulujących pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, start programu Mieszkanie dla Młodych całkowicie ignorującego oferty z rynku wtórnego, a także wprowadzenie przez KNF nowej bariery dla kupujących na kredyt - wymogu posiadania wkładu własnego to główne przyczyny niepewnego spoglądania w przyszłość w środowisku osób zajmujących się zawodowo pośrednictwem. Podstawą do obaw jest przewidywane zaostrzenie konkurencji w tym sektorze usług oraz prawdopodobny odpływ części potencjalnych klientów na rynek pierwotny. Pewną nadzieję daje zaś obserwowane w ostatnim czasie wyhamowanie tempa spadku cen mieszkań oraz docierające z różnych stron sygnały o wychodzeniu naszej gospodarki z kryzysu skutkujące poprawą nastrojów wśród konsumentów.Równowagę między pozytywnymi i negatywnymi przesłankami rozwoju sytuacji na rynku nieruchomości odzwierciedlają wyniki ankiety portalu Domy.pl; na pytanie o ocenę własnych perspektyw na rynku nieruchomości w 2014 roku prawie połowa (47,1%) zapytanych pośredników i (48,1%) asystentów odpowiedziała, że sytuacja pozostanie bez zmian, a obroty i zyski pozostaną na dotychczasowym poziomie.
O ile odsetek respondentów nieprzewidujących większych zmian był bardzo zbliżony w obu grupach, to już optymistów zdecydowanie więcej jest po stronie asystentów. O tym, że sytuacja się poprawi, a obroty i zyski z usług pośrednictwa będą wzrastać przekonanych jest blisko 1/3 z nich. Podzielających taką opinię licencjonowanych pośredników jest prawie dwa razy mniej – zaledwie 16,4%.
fot. mat. prasowe
Jak oceniasz swoje perspektywy na rynku nieruchomości w 2014 roku?
Duża część pośredników widzi przyszły rok raczej w ciemnych barwach. Zdaniem ponad 1/3 posiadaczy obowiązujących dotychczas licencji w przyszłym roku sytuacja się pogorszy, a obroty i zyski będą maleć. W grupie pośredników prowadzących własne biura nieruchomości odsetek spodziewających się regresu wynosi 36,1%, a wśród pośredników, którzy są w biurach jedynie zatrudnieni sięga aż 39%.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)