eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościNowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

2013-11-21 00:42

Przeczytaj także: Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych - zmiany


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Szczególnie ważnym elementem w biznesie i przede wszystkim w procedurze odrolniania gruntów rolnych jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest on konieczny do uchwalenia w procesie zmiany przeznaczenia gruntów o klasach I-III po uzyskaniu zgody ministra.

Przyjęta zmiana przepisów spowoduje jeszcze większe problemy i wydłuży proces powstawania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyczyni się to do paraliżu inwestycyjnego na terenach, na których nie ma uchwalonych planów. Dotyczy to znacznej części kraju i terenów najatrakcyjniejszych pod ewentualne inwestycje – dodaje Piotr Foitzik.

Zmiana ta nie dotyczy jednak gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast. Tutaj zmiana przeznaczenia może nastąpić zarówno w miejscowym planie, jak i w przypadku jego braku, na skutek wydania decyzji o warunkach zabudowy.

W tej sytuacji będzie pogłębiał się proces lokowania atrakcyjnych inwestycji w miastach, a działalność inwestycyjna poza ich obrębem zacznie zamierać, co w żadnym wypadku nie jest celem polityki Państwa w stosunku do tych obszarów – kontynuuje Piotr Foitzik.

Strony postępowania

Po nowelizacji ustawy stroną w postępowaniu przed ministrem będzie wyłącznie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Udział wójta w tym postępowaniu jest uzasadniony, ponieważ gmina bez wątpienia jest zainteresowana jego wynikiem, np. kiedy chodzi o plany inwestycyjne, mające podstawowe znaczenie dla jej rozwoju. Tak sformułowany przepis sprawia jednak, że statusu strony nie będą mieli ani właściciele, ani użytkownicy działek, którzy są najbardziej zainteresowaną grupą i których ten wniosek bezpośrednio dotyczy.

Przedstawianie dążenia do szybkiego rozstrzygania poszczególnych postępowań nie jest w mojej ocenie argumentem, na podstawie którego można tym podmiotom odebrać możliwość otrzymania statusu strony. Takie rozstrzygnięcie sprawi, że właściciele i użytkownicy ziemi zostaną pozbawieni możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie przez ministra, lub wręcz złożenia skargi do sądu administracyjnego. Przyjęte rozwiązanie, wbrew temu co podniesiono w uzasadnieniu nowelizacji, może rodzić poważne wątpliwości, co do jego zgodności z Konstytucją – konkluduje Piotr Foitzik.

Wniosek o wydanie decyzji

We wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy konieczne jest zawarcie określonych granic terenu przedstawionego na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, obejmującej teren, na którym inwestycja będzie się znajdować. Wszystko powinno zostać przedstawione w skali 1:500 lub 1:1000, a dla inwestycji liniowych również w skali 1:2000. Ważne jest, aby we wniosku została zawarta charakterystyka inwestycji, obejmująca zapotrzebowanie na wodę, energię oraz sposób oczyszczania lub odprowadzania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów. Powinien on również określać planowany sposób zagospodarowania terenu oraz zawierać charakterystykę zabudowy, w tym przeznaczenie i gabaryty projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej. Należy również określić charakterystyczne parametry techniczne inwestycji, a także dane dotyczące jej wpływu na środowisko. W przypadku, kiedy inwestycja wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, należy do wniosku załączyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Kto może inwestować w grunty rolne?

Inwestowanie w grunty rolne jest rozwiązaniem dla osób, które rozglądają się za bezpiecznym i wysokim zyskiem, który mogą osiągnąć w stosunkowo niedługim czasie. Inwestorzy, którzy zdecydują się na taką formę lokowania kapitału i chcą uniknąć ‘papierologii’ oraz zaoszczędzić czas mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się formalnościami związanymi z procesem przekształcania działki oraz późniejszą odsprzedażą gotowych małych działek budowlanych – podsumowuje Monika Raczkowska z Briland.

Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych ma przede wszystkim chronić grunty wysokiej jakości, dlatego wprowadzone zmiany nie ułatwiły procedur właścicielom działek. Wcale nie oznacza to jednak, że odrolnienie ziemi stanie się niemożliwe.

Jesteśmy przygotowani na zmiany związane z nowelizacją ustawy, gdyż nasza oferta zawiera prawie wyłącznie grunty klasy IV i gorszej, a to w połączeniu z naszym doświadczeniem daje inwestorowi możliwość zarobienia na tej inwestycji - mówi Monika Raczkowska. Briland zajmuje się również weryfikacją inwestycyjną gruntów, dzięki czemu z wyprzedzeniem jesteśmy w posiadaniu informacji, na temat tego czy dany grunt nadaje się do odrolnienia, a także jaki orientacyjnie zysk można dzięki niemu wygenerować. Taką usługę świadczymy również wszystkim zainteresowanym posiadaczom ziemskim. Jeżeli ktoś chce poznać dokładną wartość ziemi, którą dysponuje, grupa ekspertów Briland jest w stanie takie badanie wykonać dla tej osoby – konkluduje Monika Raczkowska.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (9)

  • Jak1233 / 2014-01-02 18:37:47

    Warto pomyśleć o inwestowaniu, dobrze też poszerzać wiedzę w tym temacie, ostatnio sporo ciekawych artykułów na poradnikinwestowania.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

    • 5555 / 2014-03-07 08:34:13

      Człowieku na jakiej planecie ty żyjesz, masz oderwanie jakieś od rzeczywistości Putin to jołop ale pisać takie brednie na blogu gospodarczym? Polscy żyją na skraju ubóstwa największym w historii naszego kraju, zamiast rozwijać produkcje rolna czy zwierzęca ponieważ Polska będzie nie brawem głodowała gdyż wybuch III wojny światowej być może jest kwestia tygodnia, jesteście obawiam się debilami z samorządów, poprzekształcali grunty rolne na wsiach niszcząc tym rozwój gospodarczy a tym samym zapał do produkcji rolnej przez rolników pokazując Im, iż jakiś może znajdzie się debil podobny do nich i mimo wysokich zarobków w Urzędach z naszych podatków doszli do wniosku że jest lepszy interes na sprzedaży ziemi rolnej już jako budowlaną, tylko jak dotąd od 2012roku chętnych do kupna działek już oferowanych do sprzedaży w obrębie gmin budowlanych nie ma i nie będzie. Kilkunastu złodziei z samorządu lokalnego wymyśliło snobie, iż zrobią jeszcze interes na ziemi (nie potrafcie danej gminy obrzucić koktajlami Mołotowa w samo południe nikt tego nie zgłosi umarli nie maja prawa do wniesienia skargi tak samo jak) wam, odmówiono prawa uczestnictwa w postępowaniu o przekształcaniu gruntów rolnych w myśl art28kpa jako strony postępowania są również właściciele gruntów lub ich użytkownicy a nie poinformowano was o służących wam prawach w związku z przyjęciem przez gminy uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, stosownie do art101 o samorządzie gminnym służyło właścicielom takiego gruntu prawo wniesienia skargi do właściwego Sądu Wojewódzkiego Administracyjnego w terminie ustawowym od tych planowanych przekształceń waszych gruntów, pracownicy gminy wójt i radni nie dopełnili obowiązków dla tego też procedura przekształceń waszych gruntów nie została przeprowadzona jest to oszustwo czego dowodem jest w starostwach na mapkach graficznych zmieniono tyko symbol na waszych działkach z R na B. Cala za tym ewidencja gruntów jest oparta o dane nie zgodne z prawem i wszelkimi obowiązującymi normami przepisów prawa jeśli chodzi o przekształcenia gruntów, to jest tak duży przekręt że strach nawet pomyśleć. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • ustawa o ochronie gruntow rolnych i lesnych

    damian6666 / 2014-01-04 21:31:35

    ja myślę,że w Ministerstwie rolnictwa stwierdzono,iż za dużo rolników wzięło się za podział ziemi rolnej z myślą o sprzedaży z zyskiem,nie odprowadzając podatków od sprzedaży gruntu,ale nie tędy droga od czego mamy urzędy skarbowe,które powinny kontrolować podatników ile w danym roku sprzedali gruntów rolnych lub gruntów podzielonych na działki budowlane i od tego nałożyć taki podatek, żeby nie opłacało im się nadmiernego handlu ziemią rolną,ja mam podzieloną ziiemię na 3 działki 30 arowe rolne,a że klasę mam 3b również owa ustawa zamknęła mi drogę do sprzedaży działek rolnych na cele budowlane ,zaznaczam że żaden rolnik nie był zainteresowany kupnem tego kawałka ziemi,no chyba że za grosze,tak więc ministerstwo wylało dziecko z kąpielą,mój dylemat to rozpacz bo nie mam za co wykończyć budynku mieszkalnego w którym mieszkam jeśli to możliwe szukam kontaktu z osobami które by razem ze mną pod kancelarią sejmu zebrały się by pogonić posłów by zmiana do niekorzystnej ustawy znalazła się jak najszybciej w drugim i w trzecim czytaniu.mój kontakt tel.514-067-647 mail leonidas479@o2.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • ustawa o ochronie gruntow rolnych i lesnych

    damian6666 / 2014-01-04 21:31:36

    ja myślę,że w Ministerstwie rolnictwa stwierdzono,iż za dużo rolników wzięło się za podział ziemi rolnej z myślą o sprzedaży z zyskiem,nie odprowadzając podatków od sprzedaży gruntu,ale nie tędy droga od czego mamy urzędy skarbowe,które powinny kontrolować podatników ile w danym roku sprzedali gruntów rolnych lub gruntów podzielonych na działki budowlane i od tego nałożyć taki podatek, żeby nie opłacało im się nadmiernego handlu ziemią rolną,ja mam podzieloną ziiemię na 3 działki 30 arowe rolne,a że klasę mam 3b również owa ustawa zamknęła mi drogę do sprzedaży działek rolnych na cele budowlane ,zaznaczam że żaden rolnik nie był zainteresowany kupnem tego kawałka ziemi,no chyba że za grosze,tak więc ministerstwo wylało dziecko z kąpielą,mój dylemat to rozpacz bo nie mam za co wykończyć budynku mieszkalnego w którym mieszkam jeśli to możliwe szukam kontaktu z osobami które by razem ze mną pod kancelarią sejmu zebrały się by pogonić posłów by zmiana do niekorzystnej ustawy znalazła się jak najszybciej w drugim i w trzecim czytaniu.mój kontakt tel.514-067-647 mail leonidas479@o2.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: odrolnienie

    5555 / 2014-01-29 09:12:05

    Poruszę temat jednego z zdesperowanych. otóż przekształcenia gruntów z rolnych na budowlane jakie miały miejsce np.w obrębie Gminy Chełm czyli Pokrówka,Strupin Duzy. Śtrupin Łanowy, Żółtance, Krzywice,itd.są opodatkowane podatkiem VAT od sprzedaży,wyrok NSA z dnia 15.12.2011roku sygn.Akt I FSK 1695/11 gdzie takie działania wykraczają poza zwykle formy ogłoszenia,przywiera formę zawodową(profesjonalna), a w konsekwencji zorganizowaną stosownie do art15 ust,2 ustawy o VAT. kolejny wyrok NSA z dnia 9.11.2011roku sygn.Akt I FSK 1655/11 potwierdził ,iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, nie dokonali tez czynności z uzbrojeniem tych działek. Skoro sam fakt sprzedaży gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem VAT. Tylko u nas jest jeszcze większy cyrk teraz robią dokumentacje opisowo techniczna a działek przekształconych 2012roku a są tysiące,lecz za pewne zapomną iż potrzebna jest tez dokumentacja gleboznawcza to geodeta robi na gruncie poprzez kopanie tzw.dołków. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • MAFIA RZĄDZI POLSKĄ

    bawar / 2014-03-06 18:41:56

    Witam!Ja również jestem w trudnej sytuacji z działką.Dostałem działkę od dziadka zacząłem załatwiać projekt,papiery itp...wydałem dużo kasy,a co się okazało?przepisy się zmieniły!KREW MNIE ZALAŁA!!!mam 26 lat,założyłem rodzinę,zapie... za granicą z dala od żony i córeczki,obiecałem że wybuduje dom i skończę z wyjazdami,a ten nasz pier.... rząd co nam zrobił?tak ułatwia,i się dziwić że chciał wysadzić sejm-Brunon...ok ale ja nie o tym,mam pyt,czy wiadomo jak stoi sprawa z tą chorą ustawą?przeglądam forum w tej sprawie i cisza??a,..z góry dziękuje za odp. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Dość czekania

    Qba / 2014-03-22 20:59:10

    Witam, zainteresowanych tematem zapraszam na profil fb: Proste Odrolnienia Małych Działek. Nie dajmy rządowi sobą pomiatać. Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Dość czekania

    Qba / 2014-03-22 21:00:37

    Witam, zapraszam na profil na facebooku: Proste Odrolnienia Małych Działek. Pozdrawiam odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych

    marti_lub / 2014-04-13 09:50:24

    Komentarz edytowany 9 razy (ostatnio 2014-04-13 10:13:05)

    Jestem właśnie w takiej sytuacji i nic nie mogę zrobić, pozostaje mi tylko czekać albo na zmianę ustawy (w Sejmie było już jej pierwsze czytanie), albo na miejscowy plan zagosp. przestrz., albo wysłać wniosek do Ministerstwa.
    Mam działkę położoną ok 10 km. od granic dużego miasta, klasa ziemi III, w miejscowości nie ma od 10 lat planu zagospodarowania przestrzennego (może będzie za 5 lat). Wcześniej nie miałam sąsiedztwa, więc nie otrzymałabym pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, teraz sąsiada mam, ale zmieniła się ustawa. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: