Będzie nowy rejestr pośredników nieruchomości
2013-12-17 10:33
Przeczytaj także: Deregulacja zawodu pośrednika: Polacy zaskoczeni
PFRN będzie prowadzić internetowy, ogólnodostępny rejestr osób posiadających licencje nadane przez PFRN. Rejestr będzie zawierał szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis jego doświadczenia, wykształcenie. Co ważne, w rejestrze pośrednik i zarządca nieruchomości, będzie musiał podać informacje o posiadanym ubezpieczeniu tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te, będą szczególnie istotne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód. Zgodnie z założeniami ustawodawców, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety pośpiech oraz zupełne lekceważenie opinii środowiska przy tworzeniu zapisów ustawy deregulacyjnej spowodował, że brakuje przepisów, które określały by restrykcje za brak takowego ubezpieczenia. W praktyce może okazać się, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 roku. PFRN uznała, że informacja o ubezpieczeniu osoby ma być jedną z kluczowych i wymaganych danych, które należy podać przy wypełnianiu zgłoszenia do uzyskania licencji PFRN. W tym miejscu należy nadmienić, że prowadzony do końca 2013 roku przez ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego rejestr pośredników i zarządców nieruchomości zawierał tylko podstawowe dane osoby, posiadającej licencje zawodową. Nie spełniał zatem istotnej roli z punktu widzenia konsumentów, którzy poszukują rzetelnej informacji o osobie, której zlecają wykonanie usługi.
Z obrotu prawnego od stycznia 2014 roku znikają również standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. A więc norma określająca m.in. zasady współpracy z klientem, zakres czynności, rolę pośrednika oraz zarządcy oraz reguły wykonywania zawodu przede wszystkim zabezpieczające interes klienta. PFRN wprowadza Kodeks etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Zapisy bazują na Europejskim Kodeksie Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości przyjętym przez CEPI (Europejską Radę Nieruchomości). Przygotowany przez PFRN kodeks definiuje zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, określa zakres czynności zawodowych oraz formułuje relacje z klientami. Każda osoba, która będzie chciała uzyskać licencję PFRN musi przyjąć na siebie zobowiązanie przestrzegania zapisów powyższego kodeksu.
Kto będzie mógł otrzymać licencję pośrednika i zarządcy PFRN?
System nadawania licencji jest dobrowolny. Licencję PFRN otrzyma osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie. Osobom, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, licencja PFRN będzie nadawana z takim samym numerem jaki obecnie posiadają. Wystarczy, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki. Osobom wchodzącym do zawodu, licencja PFRN zostanie nadana po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu egzaminu po kursie.
"Przygotowany przez PFRN kurs, będą organizowały lokalne Stowarzyszenia. Program kursu został oparty o profile kompetencyjne pośrednika i zarządcy nieruchomości przygotowane przez CEPI. Każdy uczestnik kursu otrzyma praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu. Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów oraz ćwiczeń. Każdy moduł kursu określa umiejętności jakie uzyska uczestnik. Będziemy wskazywać również przepisy prawne, których znajomość ułatwi pracę na rynku nieruchomości, jak również polecimy fachową literaturę." - mówi Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN.
Dodatkowo dla osób, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu gospodarki nieruchomościami lub też odbyły już praktykę zawodową wg aktualnie obowiązujących przepisów, PFRN przewidziała skróconą ścieżkę umożliwiającą zdobycie licencji PFRN.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)