Będzie nowy rejestr pośredników nieruchomości
2013-12-17 10:33
Przeczytaj także: Deregulacja zawodu pośrednika: Polacy zaskoczeni
Czy nowe regulacje są potrzebne?
W październiku br. portal Domy.pl przeprowadził ankietę wśród pośredników w obrocie nieruchomościami i asystentów pośredników. W ramach badania pytano, czy istnieje potrzeba wprowadzenia nowych zasad certyfikowania pośredników w obrocie nieruchomościami po 1 stycznia 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 3450 osób (w tym 2930 pośredników, 520 asystentów). Tylko 9% spośród badanych nie widzi takiej potrzeby. 67% uznaje, że jest konieczność wprowadzenia nowych regulacji dla zawodu. Zdaniem PFRN jest to dobry sygnał, że pośrednicy chcą dobrowolnie poddać się systemowi licencjonowania oraz przestrzegać zasad z niego wynikających.
W ocenie Andrzeja Malinowskiego, Prezydenta Pracodawców RP tworzony przez PFRN system nadawania licencji "to gwarancja dochowania najwyższych standardów proklienckich".
Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN uważa, że rolą organizacji zawodowych jest ugruntowanie ponad piętnastoletniego doświadczenia i dorobku w zakresie regulacji zawodów rynku nieruchomości. "Należy wziąć pod uwagę, iż klienci mają coraz większą świadomość swoich praw dotyczących świadczonej usługi. Wiedzą, że pośrednik czy zarządca powinien posiadać licencję oraz ubezpieczenie. Nie chcemy stracić tego co na przestrzeni lat zostało zbudowane. Wprowadzamy wiele nowych elementów, które w naszej ocenie będą lepiej funkcjonować w przygotowanym przez nas systemie. Choćby odnawianie licencji. Do tej pory licencje były nadawane bezterminowo, co powodowało, że w rejestrze figurowało wiele osób, które nie wykonywały zawodu. Nam zależy przede wszystkim na tych, którzy faktycznie pracują w zawodzie i będą do nas się zgłaszać po odnowienie licencji, żeby być w rejestrze, z którego będą korzystali potencjalni klienci".
W Komisji Europejskiej zakończyły się pracę nad zmianą zapisów w dyrektywie o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. W ocenie Prezydent CEPI Claudine Speltz "Aby uznawanie kwalifikacji i kompetencji na poziomie narodowym mogło oznaczać również automatyczne uznawanie kwalifikacji profesjonalistów pragnących pracować także poza granicami własnego kraju, a przez to przyczyniało się do wzmacniania mobilności i konkurencji, które doprowadziły władze do podjęcia decyzji o deregulacji zawodów sektora nieruchomości, niezwykle ważne jest, aby te ostatnie wsparły inicjatywę PFRN, poparły jej wniosek o opracowanie europejskich ram kształcenia, ustanowiły normy kompetencji w porozumieniu z kompetentnymi władzami innych państw Unii i w ten sposób, przyczyniły się do sukcesu inicjatywy reglamentacji ponadgranicznej. Kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, będą musiały pewnego dnia zrozumieć, że trudno jest stać się przodownikiem gospodarczej integracji w Europie i wzmacniać wspólny rynek, nie zapewniając pełnej kompatybilności regulacji narodowych, a także tego, aby domeny kompetencji określane jako ściśle narodowe funkcjonowały na podstawie wspólnego pnia."
Uruchomienie systemu nadawania licencji PFRN przewidziane jest na II połowę grudnia. Szczegóły zostaną podane na stronie PFRN www.pfrn.pl.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)