eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

2013-12-30 12:54

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013

Gdańsk © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizującego sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach wynika, że najdroższe mieszkania znajdziemy w Warszawie. Z dość interesującą sytuacją mamy do czynienia w Krakowie, gdzie wysokie dotąd ceny nieruchomości dość znacznie spadają.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XI 2013

GDAŃSK

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań w Gdańsku utrzymują się na poziomie zbliżonym do grudnia 2012 r. Widoczne są jedynie nieznaczne wahania na korzyść kupujących.

Pośpiech przed nowym rokiem

W Gdańsku wyraźnie widoczny jest pośpiech kupujących, którym zależy na sfinalizowaniu transakcji przed końcem 2013 roku. Jeszcze tylko w grudniu banki będą bowiem udzielały kredytów hipotecznych na starych warunkach, umożliwiając kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości.

– Taka sytuacja sprzyja sprzedającym, wzmożony ruch sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nawet mieszkania, które od dłuższego czasu nie mogły znaleźć nowych właścicieli – komentuje Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse.

Jak prognozują eksperci, w 2014 roku wzrośnie zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Wiąże się to ze startem programu Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu Polacy będą mogli uzyskać rządowe wsparcie przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. – ¬W Gdańsku spodziewamy się wzrostu zainteresowania rynkiem pierwotnym, ponieważ znaczna część mieszkań w trójmiejskiej ofercie mieści się w limitach programu MdM – dodaje ekspert.

Droższe kawalerki, tańsze większe mieszkania

Mimo że w Gdańsku ceny nieruchomości utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, można dostrzec nieznaczne różnice w zależności od lokalizacji i rozmiarów nabywanych mieszkań.

– Bardzo popularne w ostatnim czasie kawalerki, podrożały średnio o 2 proc., w stosunku do ubiegłego miesiąca – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Nadal nie brakuje ich w ofercie, stanowią obecnie 11 proc. całego rynku. Potaniały natomiast duże, pięciopokojowe mieszkania – ich wartość spadła średnio o prawie 7 proc. Jak twierdzi ekspert Szybko.pl, jest to skutek słabnącego zainteresowania tego typu lokalami.

fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com

Gdańsk

Mimo że w Gdańsku ceny nieruchomości utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, można dostrzec nieznaczne różnice w zależności od lokalizacji i rozmiarów nabywanych mieszkań. Bardzo popularne w ostatnim czasie kawalerki, podrożały średnio o 2 proc., w stosunku do ubiegłego miesiąca. Potaniały natomiast duże, pięciopokojowe mieszkania – ich wartość spadła średnio o prawie 7 proc.


Tańsze raty kredytów

Dobrą informacją dla kupujących mogą być także niższe koszty kredytów. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od września 2012 r. aż o 436 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To obniżka większa o ponad 100 PLN niż w Łodzi, gdzie ceny spadły jedynie o 324 PLN.

KRAKÓW

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań w Krakowie są coraz niższe. W porównaniu do zeszłego roku cena jednego metra kwadratowego spadła tu średnio o 100 PLN. Wyjątkiem są kawalerki, które podrożały. Zapłacimy za nie średnio o kilkadziesiąt złotych więcej.

Coraz tańsze mieszkania

W Krakowie wiele ofert mieszkań na sprzedaż nie spotyka się z zainteresowaniem ze strony kupujących. Powodem mogą być wysokie koszty. Średnia cena ofertowa nieruchomości wynosi obecnie około 6 500 PLN za mkw., tymczasem kupowane mieszkania osiągają średnią wartość 5 482 PLN. – Nie jest to związane z wyjątkowymi zdolnościami negocjacyjnymi nabywców, lecz z wyborem tańszych ofert – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W stolicy Małopolski klienci decydują się bowiem na tańsze i większe mieszkania. Przeciętne sprzedawane „M” ma 55,8 mkw.

W porównaniu ze średnią powierzchnią lokali kupowanych w innych monitorowanych miastach, w Krakowie są one największe. W Małopolsce rośnie również zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie jest ono związane ze zbliżającym się terminem wejścia w życie programu Mieszkanie dla Młodych. Większość ofert nie mieści się bowiem w limitach wyznaczonych w programie.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: