Małe mieszkania zyskowne
2014-01-19 00:41
Małe mieszkania zyskowne © beeboys - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wysoka rentowność najmu w Polsce
47% osób uważa nieruchomości za bezpieczną inwestycję – wynika z badania przeprowadzonego przez Lion’s Bank. Nie powinno więc dziwić, że w otoczeniu niskiego oprocentowania lokat, wiele osób zamiast lokowania kapitału w banku na 2 czy 3% w skali roku rozważa inwestycję na rynku nieruchomości. Widać to po skali zgłaszanego popytu na zakup mieszkań do wynajęcia, pokoi hotelowych czy lokali użytkowych. Jest to naturalne, szczególnie w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, a więc nie tylko niewielkiej zyskowności lokat, ale też niskiego kosztu kredytu hipotecznego.Dobór lokalu kluczem do sukcesu
Najprostszym sposobem inwestowania na rynku nieruchomości jest zakup mieszkania na wynajem. Inwestorzy wybierają przeważnie lokale położone w centrum lub przynajmniej dobrze z centrum skomunikowane, co nie znaczy, że inne strategie inwestycyjne nie mogą przynosić zadowalających stóp zwrotu. Podobnie bywa w kwestii wielkości nabywanej nieruchomości. Teoretycznie im mniejsze lokum, tym wyższa potencjalna rentowność i mniejszy problem ze znalezieniem najemcy. Praktyka pokazuje jednak, że odpowiednio dobrane mieszkanie dwupokojowe może generować dla właściciela rentowność zbliżoną do tej, jaką można uzyskać z wynajmu niewielkiej kawalerki.
fot. beeboys - Fotolia.com
Małe mieszkania zyskowne
Lepsze 30 metrów niż 100
A co mówi statystyka? Jak wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank, potencjalna rentowność brutto wynajmu mieszkania w Warszawie (stosunek rocznego przychodu do wartości nieruchomości) maleje wraz z rosnącą powierzchnią badanych lokali. Biorąc pod uwagę dane ofertowe na temat lokali o powierzchni do 22,5 m kw., roczną rentowość brutto można szacować aż na 8,3%. Lokal 50-metrowy (+/- 2,5 m kw.) dałby zarobić około 6,9%, a 100-metrowy (+/- 2,5 m kw.) potencjalnie powinien generować przychód na poziomie 6,2% wartości nieruchomości rocznie. Pamiętajmy jednak, że powyższe wyniki opierają się o średnie ceny ofertowe, a obliczenia uwzględniają tylko przychody (pomijając koszty) i zakładają, że mieszkanie jest wynajęte przez 12 miesięcy roku. Faktycznie „na ręce” inwestora trafia przeważnie o około 1/4 czy 1/3 mniej, niż wynosi rentowność brutto. Co więcej okresy niewynajęcia są przeważnie dłuższe w przypadku mieszkań większych, niż tych jedno i dwupokojowych.
fot. mat. prasowe
Szacunkowa rentowność brutto wynajmu różnej wielkości mieszkań na przykładzie Warszawy
Na wynajem lepiej kupować pokoje, a nie metry
Przytoczone dane kryją w sobie jeszcze jedną ciekawostkę. Chodzi o to, że kupując mieszkanie na wynajem warto wybrać takie lokum, które ma zakładaną liczbę pokoi przy minimalnym metrażu. Stawka za najem takiej nieruchomości nie powinna być znacznie niższa niż w przypadku lokalu o standardowym metrażu, a cena zakupu może być znacząco niższa. Dzięki temu potencjalna rentowność najmu rośnie. Pochodną tego mechanizmu są widoczne na wykresie potencjalnych rentowności lokalne szczyty w przypadku lokali o powierzchni około 30, 45 i 75 m kw. W pierwszym przypadku wyniki zawyżać mogą kawalerki przekształcone na kompaktowe mieszkania dwupokojowe. Kolejnym progiem są lokale o powierzchni 45 m kw., które mogą być przerabiane z oryginalnych dwu- na trzypokojowe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań o powierzchni 75 m kw., choć tu różnica w potencjalnej rentowności nie jest już tak duża w przypadku przearanżowania lokalu trzy- na czteropokojowy.
Mechanizm ten potwierdzają także dane Eurostatu. Te za 2012 rok pokazują, że w Polsce ponad 75% najemców mieszka w za małych mieszkaniach (więcej pisaliśmy o tym w raporcie z 9.I.2014 r. Polskim mieszkaniom daleko do europejskiego standardu), podczas gdy wskaźnik ten dla mieszkań zamieszkiwanych przez właścicieli jest na poziomie o połowę niższym. Podobne mechanizmy – większego przeludnienia w mieszkaniach wynajmowanych niż własnościowych działają też w innych krajach europejskich, choć mało gdzie odsetek mieszkań przeludnionych jest tak wysoki jak nad Wisłą.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)