Giełdowe firmy deweloperskie - pozytywne zaskoczenie
2014-01-27 13:52
Sprzedaż deweloperów w 2013 roku © S. Engels - Fotolia.com
Przeczytaj także: Giełdowe firmy deweloperskie I-IX 2013 r.
Kontynuacja dobrej passyJuż w jesienią minionego roku było wyraźnie widać widoczne symptomy ożywienia sprzedaży wśród notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych czołowych przedstawicieli branży. Po trzech kwartałach 2013 roku sprzedaż wytypowanej przez PAP grupy spółek przewyższyła wynik osiągnięty w analogicznym okresie 2012 roku o prawie jedną czwartą. Jeszcze lepiej wyglądał sam 3. kwartał, w którym przedmiotowe spółki poprawiły rezultat liczony rdr aż o 43 procent. Jedyną wówczas niewiadomą była kwestia utrzymania nieoczekiwanie zapoczątkowanej w połowie roku passy.
- Jak się okazało wszelkie obawy o przypadkowość dobrych statystyk sprzedażowych tamtego okresu były niezasadne¬ – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Ostatni kwartał ubiegłego roku nie tylko potwierdził pozytywne tendencje wówczas zapoczątkowane, ale wręcz je zdecydowanie „przelicytował”. Kwartalna sprzedaż czołowych polskich deweloperów w okresie październik – grudzień 2013 okazała się bowiem najlepsza od czasów szczytu pamiętnego boomu nieruchomościowego sprzed sześciu lat.
W ostatnim zakończonym kwartale 8 wiodących spółek deweloperskich notowanych na GPW (Wikana nie podała wyników za 4 kwartał 2013r.) sprzedało w sumie 2410 mieszkań, co wobec wyniku z 4 kwartału 2012 r. oznacza wzrost o prawie 50 procent(!). Trzeba przy tym pamiętać, że sprzedaż mieszkań deweloperskich w końcówce 2012 roku dość mocno przyśpieszyła za sprawą kończącego swą misję programu kredytów preferencyjnych „Rodzina na Swoim”, wobec czego trudno jest mówić o niskiej bazie osiągniętego w omawianym czasie wyniku kontraktacji.
Świetne drugie półrocze zeszłego roku zdecydowało też o tym, że cały rok 2013 najwięksi deweloperzy mogą zaliczyć do nadspodziewanie udanych. Sprzedaż roczna prezentowanych spółek wyniosła bowiem 9671 jednostek, co daje progres rdr o prawie 23 procent. Świadczy to o tym, że ożywienie zaobserwowane na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce kilka miesięcy temu nie tylko ma się całkiem nieźle, ale wręcz coraz lepiej. Tym samym mamy najprawdopodobniej do czynienia z potwierdzeniem sygnału przesilenia koniunktury w branży mieszkaniowej w roku 2013.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że znaczna poprawa statystyk sprzedażowych giełdowych deweloperów przebiega w okolicznościach braku rządowych programów subsydiujących zakup mieszkań. Nieobecność tego typu stymulacji w połączeniu z kiepskimi perspektywami gospodarczymi kraju, wysokim i rosnącym bezrobociem, to tylko wybrane argumenty skutecznie negujące jakiekolwiek optymistyczne prognozy dla biznesu deweloperskiego jeszcze na początku ubiegłego roku. Jak się jednak okazuje, rynek nieruchomości mieszkaniowych to miejsce, gdzie wszystko jest możliwe, a żadnego scenariusza, nawet wprost przeciwnego do większości prognoz i powszechnych oczekiwań, nie można wykluczyć.
fot. mat. prasowe
Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 2013 vs. 2012r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)