Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2014
2014-01-29 13:33
Kraków © kilhan - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013
GDAŃSKJak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Gdańsk oraz cały rynek trójmiejski skutecznie opiera się podwyżkom cen nieruchomości, które zauważalne są w większości miast Polski. Co więcej, było to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie mieszkania potaniały. Według ekspertów spadek cen wyniósł prawie 4 proc. Droższa jest jedynie ziemia, co może zapowiadać zwiększenie ilości nowych inwestycji w regionie.
Dobra wróżba na nowy rok
Na rynku nieruchomości w Trójmieście nie odnotowano ożywienia, które pod koniec roku zauważalne było w innych regionach. – Ceny mieszkań w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku były wyższe od tych z końca 2012 zaledwie o 0,5 proc. Różnica jest więc niemal niezauważalna – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Początek roku powinien jednak zmienić tą sytuację. Świadczy o tym wzrost cen ziemi. Metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje obecnie 340 PLN. Podwyżka w stosunku do zeszłego roku wynosi więc 25 proc. i jest wyższa niż np. w Warszawie czy Krakowie, gdzie ziemia podrożała o około 20 proc. Może to oznaczać rosnące zainteresowanie deweloperów nowymi inwestycjami w tym regionie.
W Polsce drożej, w Gdańsku taniej
Pod koniec 2013 roku w całym kraju można było zaobserwować wzrost wartości nieruchomości. – Wyjątkiem okazał się Gdańsk, gdzie w stosunku do ubiegłego roku odnotowaliśmy 4 proc. obniżkę cen sprzedawanych mieszkań – stwierdza Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kawalerki, nawet te o powierzchni nieprzekraczającej 20 mkw. Transakcje w tym sektorze rynku były finalizowane w cenie do 150 000 PLN. Warto również zauważyć, że w Gdańsku duży wpływ na koszt nieruchomości ma lokalizacja. Ceny w poszczególnych dzielnicach są zróżnicowane. Dla przykładu, dwupokojowe mieszkanie na Starówce ma taką samą wartość, jak dwukrotnie większe lokum na Morenie. Niesłabnącą popularnością cieszy się Wrzeszcz. Za trzy pokoje w tej dzielnicy trzeba zapłacić około 330 000 PLN.
W styczniu raty kredytów spadają
Przyszli nabywcy nieruchomości w Gdańsku mają powód do zadowolenia. Kupując obecnie mieszkanie na kredyt będą bowiem płacić mniejszą ratę niż wyniosłaby ona na początku 2013 roku – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od stycznia 2013 r. o 276 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Różnica ta była mniejsza o prawie 100 PLN niż w Warszawie, gdzie wyniosła ona najwięcej w kraju.
fot. kilhan - Fotolia.com
Kraków
KRAKÓW
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Małopolski ceny ofertowe w grudniu 2013 roku były niższe niż rok wcześniej. Mimo to nadal istnieje duża rozbieżność pomiędzy nimi, a ostateczną wartością transakcji. Różnica w cenie wynika z wyborów kupujących, którzy decydują się na tańsze mieszkania. W nadchodzącym czasie można spodziewać się jednak wzrostu cen, który jest już zauważalny na rynku działek budowlanych.
Oferty będą drożeć
W grudniu Kraków był jedną z niewielu lokalizacji, gdzie ceny ofertowe mieszkań obniżyły się w stosunku do poprzedniego roku. Według ekspertów nie można jednak spodziewać się by trend ten utrzymał się w najbliższym czasie. – Wzrost cen jest już odczuwalny na rynku działek budowalnych – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Pod koniec roku cena metra kwadratowego wyniosła 465 PLN, co oznacza podwyżkę rzędu 5 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i o ponad 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. Podobny wzrost jest zauważalny w Warszawie oraz Łodzi. Może to być sygnał ożywienia na rynku, które będzie skutkowało wzrostem wartości mieszkań.
W Krakowie kupuje się rozważnie
Sytuację na rynku w Krakowie charakteryzuje duża rozbieżność pomiędzy średnimi cenami mieszkań, które są wystawione na sprzedaż, a cenami transakcyjnymi. Z wyliczeń ekspertów wynika, że wynosi ona aż 13,2 proc. – Nabywcy często rezygnują z drogich nieruchomości w dobrej lokalizacji, przedkładając nad nie niskobudżetowe zakupy w dzielnicach położonych z dala od centrum – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tego typu transakcje finalizują się na poziomie 260 000 – 300 000 PLN. W Krakowie zakupów w tym przedziale cenowym jest najwięcej. Z naszych wyliczeń wynika, że średnia cena transakcyjna wzrosła o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Zdaniem ekspertów rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie będzie w znaczący sposób oddziaływał na krakowski rynek. Wpływa na to limit cenowy ustalony dla miasta w wysokości 4 849,45 PLN za metr kwadratowy, który mocno ograniczy ilość mieszkań kwalifikujących się do programu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)