Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2014
2014-01-29 13:33
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski XII 2013
W styczniu raty kredytów potaniały
Kupujący mieszkania w Łodzi mają dwa powody do zadowolenia. Po pierwsze, ceny wzrosły bardzo nieznacznie. Po drugie obecni nabywcy nieruchomości będą płacili mniejsze raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od stycznia 2013 r. o 172 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To jednak najmniejsza różnica wysokości rat, jaką odnotowano w monitorowanych miastach. Dla porównania, w Warszawie była ona największa i wyniosła aż 377 PLN.
WARSZAWA
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Warszawie wyraźnie wzrosły ceny działek budowlanych. W porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, ziemia zyskała na wartości ponad 20 proc. Ceny porównywalne są więc obecnie do tych, jakie obowiązywały w czasie boomu budowlanego z 2007 roku.
Rynek w rozkwicie
Deweloperzy i inwestorzy mają powody do zadowolenia. W stolicy po raz pierwszy od trzech lat rok zakończył się wyraźnym wzrostem cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno wartości nominalnych, jak i realnych. – Ubiegły rok można ocenić bardzo pozytywnie. Był to okres stabilizacji cen oraz rosnącego zainteresowania kupujących – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wiele symptomów zapowiada również, że dobra koniunktura będzie trwać dalej. Świadczy o tym np. podwyżka cen działek budowlanych. Aktualna cena w Warszawie wynosi 1 100 PLN za mkw., co oznacza podwyżkę o 8 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i aż 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku. Jest to wartość, jaką miała warszawska ziemia w okresie boomu budowlanego sprzed siedmiu lat.
Warszawiacy konsekwentni w wyborze
Wnioski płynące z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera świadczą o niezmiennych preferencjach mieszkańców stolicy. Warszawiacy ciągle najchętniej kupują mieszkania o powierzchni do 50 mkw., w których jeden pokój służy jako przestrzeń dzienna, drugi natomiast to sypialnia. Kawalerki, które zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, obecnie straciły na popularności. Wyjątkiem są nieruchomości w najniższej cenie, do których można wprowadzić się bez konieczności poniesienia większych nakładów na remont. Często są one kupowane w celach inwestycyjnych.
– Najpopularniejszą lokalizacją w stolicy są aktualnie Bielany i Wola – stwierdza Silwana Piotrowicz, ekspert Metrohouse. – Równie chętnie kupowane są też lokale na Targówku i Ursusie. Co ciekawe, powoli do łask wraca również Białołęka, a to za sprawą stosunkowo taniego nowego budownictwa.
W styczniu raty kredytów spadają
Jak pokazują wyniki raportu, w minionym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły. Mimo to nabywcy nieruchomości mają powód do zadowolenia, bowiem obecnie kupując mieszkanie na kredyt będą płacili niższe raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw.
w Warszawie spadła od stycznia 2013 r. o 377 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To największa różnica wysokości rat, jaką odnotowano w monitorowanych miastach. Dla porównania, w Łodzi była ona najmniejsza i wyniosła 172 PLN.
POZNAŃ
Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w 2013 roku cena nieruchomości wzrosła po raz pierwszy od czterech lat. Warte odnotowania jest zwiększone zainteresowanie dużymi mieszkaniami o powierzchni około 80 mkw., które do tej pory rzadko trafiały na listy transakcyjne. Nadal jednak nabywcy w preferują lokale z niższych pułapów cenowych, do 4 500 PLN za metr kwadratowy.
Wzrost wartości nieruchomości w Poznaniu
Ubiegły rok okazał się przełomowym dla poznańskiego rynku nieruchomości. Z wyliczeń ekspertów wynika, że ostatnie 12 miesięcy zakończyło się wzrostem cen, czego nie zaobserwowano od 2009 roku. – Wraz z mieszkaniami, podrożała również ziemia – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Aktualnie metr kwadratowy w Poznaniu kosztuje 430 PLN, jest więc droższy o 7,5 proc. niż przed rokiem.
Rośnie zainteresowanie dużym metrażem
Poszukiwanie dwupokojowych mieszkań w cenie do 250 000 PLN to trend zauważalny w Poznaniu od dłuższego czasu. Mieszkania trzypokojowe znajdują tu nabywców jeśli ich cena nie przekracza 300 000 PLN. Widoczny jest również wzrost popularności dużych lokali o powierzchni 80 mkw., które do tej pory rzadko znajdowały kupców. – Większe zainteresowanie dużym lokalami przekłada się na wzrost średniego metrażu sprzedawanych mieszkań, który wynosi niemal 58 mkw. - stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Dzięki temu pod względem wielkości nabywanych nieruchomości Poznań klasyfikuje się w czołówce monitorowanych miast. Z wyliczeń ekspertów wynika, że przeciętna cena lokali nabywanych w stolicy Wielkopolski wyniosła 5 006 PLN za mkw., choć największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości tańsze, o wartości nieprzekraczającej 4 500 PLN za mkw.
W styczniu raty kredytów spadają
W minionym roku ceny transakcyjne nieruchomości nieznacznie wzrosły. Mimo to obecni nabywcy mieszkań na kredyt będą płacili mniejszą ratę niż wyniosłaby ona na początku 2013 roku – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od stycznia 2013 r. o 247 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Mniejszą różnicę odnotowano jedynie w Łodzi, gdzie wyniosła ona 172 PLN.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)