Największy popyt na mieszkania dwupokojowe
2014-02-19 10:11
Największy popyt na mieszkania dwupokojowe © virtua73 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kupno mieszkania 2013: preferencje zakupowe
Największą popularnością wśród klientów zainteresowanych zakupem mieszkania cieszyły się w styczniu br. lokale 2-pokojowe. Z zapytaniami o takie oferty zwróciło się do sprzedających blisko 38% poszukujących - wynika z najnowszej analizy popytu przygotowanej przez portal nieruchomości Domy.pl. Niewiele mniejsze zainteresowanie budziły lokale 3-pokojowe – dotyczyła ich aż 1/3 wszystkich zapytań.Niemal jednakowy udział w całkowitej puli zapytań kierowanych do właścicieli pośredników nieruchomości – po ok. 13% - miały kawalerki i mieszkania 4-pokojowe.
Najtrudniej było znaleźć w styczniu amatorów na lokale największe – liczące 5 lub więcej pokoi; dotyczyło ich zaledwie 3% zapytań.
Z analizy zapytań o oferty przeprowadzonej przez portal Domy.pl dla wybranych 12 miast Polski wynika, że w niektórych z nich popyt znacznie różni się od średniej krajowej. I tak w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Olsztynie udział mieszkań 2-pokojowych w popycie był wyraźnie większy – sięgał od 40 do nawet 50%. W Szczecinie zaś nie przekraczał 30%.
fot. mat. prasowe
Struktura popytu na mieszkania na rynku wtórnym w styczniu 2014 r. (wg liczby pokoi)
Uwagę zwraca także fakt, że w Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie najwięcej zapytań w styczniu dotyczyło mieszkań nie 2- lecz 3-pokojowych; dotyczyło ich odpowiednio 36,6% i 45,1% zapytań. To efekt rosnącej konkurencji stosunkowo tanich M4 w starszym budownictwie (zwłaszcza w wielkiej płycie) względem podobnych cenowo mieszkań 2-pokojowych. Dodatkowy pokój za cenę nieco niższego standardu - to dla wielu klientów bardzo atrakcyjna alternatywa.
Najmniejsze zainteresowanie ofertami sprzedaży M4 zanotowały Katowice, Gdańsk, Rzeszów i Olsztyn (ok. ¼ wszystkich zapytań).
Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że w czasach kryzysu to nie kawalerki - najmniejsze i, co za tym idzie, najtańsze mieszkania - są najbardziej poszukiwanym ‘towarem’. A jednak – te lokale zajmują dopiero trzecie miejsce pod względem udziału w popycie. Największy, ponad 15-procentowy odsetek zapytań o nie zanotował Gdańsk (15,3%), Kraków (16,5%), Warszawa (15,6%), Rzeszów (21,9%) i Olsztyn (15,4%). W przypadku pierwszych trzech miast nie jest to zaskoczeniem – w tych lokalizacjach stawki za m2 należą do najwyższych w kraju i wielu klientów chcących zrealizować marzenie o własnym M celuje w te o najmniejszych powierzchniach. W Rzeszowie i Olsztynie ceny są zdecydowanie niższe, a mimo to tam także odsetek klientów zainteresowanych najmniejszymi lokalami jest wyraźnie wyższy od średniej krajowej.
Zupełnie inaczej przedstawia się popyt na mieszkania 1-pokojowe w Katowicach, Lublinie i Szczecinie. Z analizy portalu Domy.pl wynika, że w ub. miesiącu procentowy udział zapytań o takie lokale był w tych ośrodkach średnio o połowę niższy od średniej krajowej – oscylował w granicach 6-7% całkowitej liczby zapytań.
fot. mat. prasowe
Struktura popytu na mieszkania na rynku wtórnym w wybranych miastach w styczniu 2014 r.
Choć średnia krajowa dla popytu na mieszkania uznawane już jako duże, czyli 4-pokojowe, wynosi blisko 13%, to jednak w poszczególnych miastach zainteresowanie nimi także bardzo się różni. Najczęściej o takie lokale pytali w styczniu klienci poszukujący ofert sprzedaży w Poznaniu (17,7%), Szczecinie (16,5%) i Katowicach (15,6%). Najrzadziej – w Łodzi (6,4%), Olsztynie (7,7%) i Rzeszowie (9,4%).
fot. mat. prasowe
Struktura popytu na mieszkania na rynku wtórnym w wybranych miastach w styczniu 2014 r. cd.
Biorąc pod uwagę lokalny rynek, najwięcej zapytań o największe mieszkania i apartamenty - liczące min. 5 pokoi – otrzymali oferujący je właściciele i pośrednicy nieruchomości w Warszawie (4,4%), Łodzi (4,3%) i Krakowie (3,9%). Najmniej chętnych na takie lokale, i w związku z tym najmniej zapytań o nie, było w styczniu w Gdańsku (1,7%), Katowicach (1,6%) i Szczecinie (2,2%) – wynika z analizy portalu Domy.pl.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)