eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCzy giełdowe firmy deweloperskie dają zarobić?

Czy giełdowe firmy deweloperskie dają zarobić?

2014-02-21 12:43

Czy giełdowe firmy deweloperskie dają zarobić?

Czy giełdowe firmy deweloperskie dają zarobić? © christian42 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Utrzymująca się od ponad roku wyraźna poprawa koniunktury giełdowej, zwłaszcza w grupach spółek małych i średnich, do których w głównej mierze zaliczają się spółki deweloperskie, w raczej ograniczonym stopniu wpłynęła na poprawę notowań indeksu WIG-deweloperzy. Czy stawia to pod dużym znakiem zapytania perspektywę tegorocznego ożywienia w ramach krajowego rynku mieszkaniowego? - pyta Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Co czeka największe spółki budowlane?

WIG-deweloperzy wśród maruderów

Wzrost indeksu WIG-deweloperzy wyniósł na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy niespełna 10 procent. To zdecydowanie skromny wynik, nie tylko w kontekście potencjału tego segmentu rynku z czasów poprzedniej hossy, ale nawet w porównaniu z wynikami osiągniętymi w omawianym okresie przez główny indeks warszawskiej giełdy WIG, czy tym bardziej wskaźnik mniejszych spółek sWIG80 (+33,3% r/r), w ramach którego najbardziej rozpoznawalni deweloperzy mieszkaniowi są najszerzej reprezentowani. W minionych czasach deweloperzy giełdowi odznaczali się bowiem ponadprzeciętna zmiennością notowań, tak w czasie hossy, kiedy to wzrosty cen ich akcji liczone były niekiedy w setkach procent, jak i bessy, która często odbierała im ponad 90 procent kapitalizacji. Czyżby więc tym razem deweloperom została wyznaczona rola „hamulcowego” szeroko zapowiadanej w mediach dalszej poprawy koniunktury na warszawskim parkiecie?

Można śmiało uznać, że wzrost deweloperskiego indeksu branżowego o niecałe 10 proc. w ciągu roku to zmiana „kosmetyczna”, potwierdzająca raczej mocno ograniczone zainteresowanie inwestorów tym segmentem giełdy, a tym samym niewielką wiarę rynku w jego obiecujące perspektywy w nadchodzących miesiącach gospodarczego ożywienia – pisze Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

fot. christian42 - Fotolia.com

Czy giełdowe firmy deweloperskie dają zarobić?

Utrzymująca się od ponad roku wyraźna poprawa koniunktury giełdowej, zwłaszcza w grupach spółek małych i średnich, do których w głównej mierze zaliczają się spółki deweloperskie, w raczej ograniczonym stopniu wpłynęła na poprawę notowań indeksu WIG-deweloperzy.


Jaśniejsza strona giełdowej deweloperki

Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się strukturze zmian notowań w ramach uczestników indeksu WIG-deweloperzy, to wyraźnie widać zdecydowaną różnicę pomiędzy deweloperami, w biznesie których dominuje lub znaczące miejsce zajmuje mieszkaniówka, a całą resztą. Na kiepskim wyniku rocznym giełdowego indeksu branżowego zaważył przede wszystkim rezultat dwóch spółek o największym w nim udziale: GTC oraz Echo. Akcje pierwszej z dwóch wymienionych spółek, które – co istotne - są deweloperami stricte komercyjnymi, straciły w ciągu roku ponad 11 proc., z kolei drugiej zyskały zaledwie 5 proc.

Z kolei giełdowa deweloperka, reprezentowana przez dziesiątkę największych pod względem kapitalizacji oraz najbardziej rozpoznawalnych spółek o profilu mieszkaniowym, poprawiła w omawianym czasie średnio swoje notowania o blisko 60 procent. Tylko w dwóch przypadkach: BBI Development oraz JW Construction akcjonariusze ponieśli kosmetyczną jak na giełdowe standardy stratę. Nie najlepiej wypadł też jeden z głównych liderów poprzedniej hossy – Polnord, który zyskał r/r „tylko” 11 proc. W pozostałych przypadkach można już mówić o krociowych, sięgających blisko stu i więcej procent wzrostach.

fot. mat. prasowe

Notowania giełdowe głównych deweloperów mieszkaniowych z dn. 17.02.14 oraz ich 12-mies. zmiana

"Żółta koszulka" niekwestionowanego lidera deweloperskiego segmentu GPW pod względem wzrostu rynkowej kapitalizacji tym razem przypadła Ronsonowi, którego walory zyskały w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 118 proc. Niewiele mniej, bo w granicach 90-100 proc. podrożały udziały takich tuzów mieszkaniowego rynku pierwotnego jak Dom Development, Inpro, JHM Development czy Robygu.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: