eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościCo zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Co zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem?

2014-03-02 01:10

Co zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Co zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Polacy niechętnie korzystają z wynajmu mieszkań. Fundusz Mieszkań na Wynajem może to zmienić - pisze Domiporta.pl.

Przeczytaj także: Czym zastąpić Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Liderem wynajmu mieszkań w Unii Europejskiej są Niemcy. Blisko 40 proc. z nich korzysta z tej formy mieszkalnictwa. Tuż za nimi plasują się Duńczycy – mieszkania wynajmuje 35,4 proc. z nich oraz Holendrzy – 32,1 proc. Polacy wybierają mieszkanie „na swoim” co często oznacza albo życie na kredyt, albo u rodziców. Z zeszłorocznych statystyk Eurostatu wynika, że mieszkania wynajmuje tylko 4 proc. Polaków.

Niechęć do wynajmu wynika z kilku czynników. Pierwszym z nich są wysokie czynsze – miesięczny koszt wynajęcia pokoju w Warszawie to ok. 600 zł, kawalerki – ok. 1,200 zł. Innym powodem jest brak praw lokatorskich, których oczekują najemcy. Dodatkowo choć w Polsce obowiązuje ustawa o ochronie praw lokatorów, to w praktyce wynajem odbywa się najczęściej w czarnej strefie, to jest bez umowy. Wtedy wynajmujący może z dnia na dzień eksmitować lokatora. Wiele osób uważa również, że własność, nawet z kredytem na 30 lat, jest lepsza niż mieszkanie na wynajem oraz nie czuje się swobodnie w nieswoim mieszkaniu.

Zainteresowanie Polaków mieszkaniami na wynajem ma szansę zmienić Fundusz Mieszkań na Wynajem. Fundusz, którego celem jest zwiększenie dostępności takich lokali, będzie inwestował w budynki z mieszkaniami gotowymi do wynajęcia, a następnie wynajmował je lokatorom. Z działań funduszu będą mogły skorzystać osoby zainteresowane najmem. Ceny mieszkań, wynajmowanych w ramach programu, mają być o 20-30 proc niższe od rynkowych, a lokatorzy będą mogli pozostać w mieszkaniach nawet 10 lat.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Co zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Fundusz, którego celem jest zwiększenie dostępności takich lokali, będzie inwestował w budynki z mieszkaniami gotowymi do wynajęcia, a następnie wynajmował je lokatorom. Z działań funduszu będą mogły skorzystać osoby zainteresowane najmem.


Ostateczny kształt programu jest właśnie opracowywany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, tę samą instytucję która weryfikuje dotacje w ramach Mieszkania dla Młodych. Wiadomo już, że rząd ma w planie hurtowy zakup około 20 tys. mieszkań za ok. 5 mld złotych. Na obecnym etapie BGK przygląda się inwestycją, które powstają w największych miastach w Polsce. Bank, na stronie poświęconej programowi, wyjaśnia, że początkowo inwestycje FMnW będą koncentrowały się w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań, Trójmiasto i Łódź. Wynika to ze skali rynku najmu i dostępności pracy. W przyszłości deweloperzy mają budować mieszkania tańsze – skrojone na potrzeby funduszu. Nie wiadomo jeszcze w jakim standardzie będą oddawane rządowe mieszkania, wiadomo natomiast, że najemca będzie musiał wpłacić kaucję oraz będzie mógł wynająć miejsce parkingowe.

– To już najwyższy czas, aby w Polsce, wzorem rynków europejskich, weszła w życie idea taka jak Fundusz Mieszkań na Wynajem. Młodzi ludzie coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania, chociażby ze względu na rozwój zawodowy. Taka mobilność wymusza mniejsze przywiązywanie do własności. – mówi Maciej Górka z Domiporta.pl

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: