Co zmieni Fundusz Mieszkań na Wynajem?
2014-03-02 01:10
Przeczytaj także: Czym zastąpić Fundusz Mieszkań na Wynajem?
– Zmiany społeczne sprawią, że najem będzie z czasem coraz bardziej popularny i popyt w tym segmencie rynku wzrośnie. Co to oznacza dla rządowego funduszu? Otóż będzie on sam realizował inwestycje budowlane, a nie tylko kupował je po cenie rynkowej od deweloperów. Proponowane ceny najmu będą niższe niż obecnie oferowane przez rynek i atrakcyjniejsze dla najemcy. Poza tym koszty związane z utrzymaniem budynku zarządzanego przez fundusz będą niższe, ponieważ będzie on dokonywał zakupów hurtowych u dostawców energii lub zakupu usług telekomunikacyjnych. Co więcej sukces inwestycyjny programu i utrzymanie rentowności najmu na poziomie 4 proc. zachęci do inwestowania w Polsce inne zagraniczne fundusze. Przy takim scenariuszu będzie to oznaczało, że inwestowanie w nieruchomości może być opłacalne i co więcej stabilne – opowiada Górka. Zdaniem eksperta Domiporta.pl fundusz ma jedno ograniczenie. Potencjalni najemcy będą mieli obowiązek wskazania w akcie notarialnym lokalu zastępczego na wypadek eksmisji spowodowanej na przykład niepłaceniem czynszu. Z kolei dla drobnych inwestorów, którzy posiadają po kilka, lub kilkanaście nieruchomości na wynajem, inicjatywa rządu będzie konkurencją.
Fundusz ma szansę rozładować ścisk w jakim mieszkają polscy lokatorzy. Z najnowszych badań Eurostatu wynika, że w Polsce problem przeludnienia w mieszkaniach dotyczy aż 75,2 proc. najemców. To niechlubny i zarazem najwyższy wynik w 30 krajach przebadanych przez Eurostat. Średnia dla 28 krajów Unii Europejskiej to 19 proc.
Leszek Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości uważa, że na programie szczególnie mogą skorzystać osoby uboższe: – Proponowany program może być alternatywą dla osób mniej zamożnych, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą uzyskać kredytu na zakup własnego mieszkania. Wydaje się, że jest to również dobry krok do zmiany myślenia. W Polsce ciągle pokutuje dążenie do posiadania własnego mieszkania, choć jak doświadczenia pokazuje nie wszystkich jest na to stać. Poza tym jeśli faktycznie wynajem mieszkań w ramach Funduszu będzie o wiele tańszy od propozycji komercyjnej, to właściciele mieszkań na wynajem będą musieli również dostosować swoją ofertę cenową do realiów – komentuje.
Program, choć wyczekiwany i wychodzący naprzeciw unijnym standardom, nie rozwiązuje jednak kłopotów mieszkaniowych Polaków. – Rząd powinien skupić się nad długofalowymi rozwiązaniami dotyczącymi rynku mieszkaniowego. Ciągle mamy wrażenie, że zajmuje się tylko doraźnymi programami. Poza tym w dużych miastach problemy mieszkalnictwa nie są tak palące jak w mniejszych ośrodkach. Tam sytuacja wygląda o wiele gorzej – zwraca uwagę Hardek.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)