Mieszkanie dla młodych: kupić i nie żałować
2014-03-04 10:17
Jak kupić mieszkanie z MdM i nie żałować? © detailblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy Mieszkanie dla Młodych przyspieszy decyzję o ślubie?
W Warszawie na rynku nieruchomości dostępnych jest ponad 13 tys. mieszkań, z czego 4 tys. to lokale ukończone i gotowe do zamieszkania. W stolicy, w zależności od źródeł, od 4 do 10 proc. mieszkań spełnia kryteria rządowego programu Mieszkanie dla młodych. Znacznie zawęża to wybór nieruchomości do jednej dzielnicy – Białołęki, gdzie mieszkania spełniające wymagania dopiero powstają.Mieszkania MdM w planach lub na wczesnych etapach budowy to nie tylko domena stolicy. Podobnie jest w Krakowie, gdzie na ponad 7 tys. mieszkań – 2 tys. jest gotowych do użytku. Z kolei we Wrocławiu lokali wystawionych do sprzedaży jest 6 tys., a przygotowanych do zamieszkania jedna trzecia z nich – wynika z analizy Emmerson Realty w oparciu o dane z IV kwartału 2013r. Na co więc zwrócić uwagę kupując mieszkanie w planach lub w budowie od dewelopera ?
Bezpieczny zakup
Na początku należy sprawdzić, czy deweloper odpowiednio informuje o swojej inwestycji, np. udzielając informacji o dacie jej zakończenia lub choćby o wyposażeniu placu zabaw. Należy zwrócić uwagę na umowę, którą ewentualnie mielibyśmy podpisać, a przede wszystkim sprawdzić czy inwestor stosuje mieszkaniowy rachunek powierniczy, który pozwala chronić pieniądze klienta. Można to zrobić z pomocą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK na początku lutego opublikował raport o 93 przedsiębiorcach. Tylko czterech z nich działało nienagannie. Podczas kontroli trwającej od kwietnia do grudnia 2013 r. przeanalizowano 1162 wzorców umów sprzedaży mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, 565 prospektów informacyjnych oraz 1239 faktycznie zawartych kontraktów. Urząd w sumie zakwestionował 470 niedozwolonych postanowień umownych. Jeden ze skontrolowanych deweloperów nie przestrzegał obowiązku posiadania rachunku powierniczego, a dziewięciu deweloperów nie zawarło w prospektach wymaganych informacji na temat inwestycji. Szczegółowy raport z przykładami klauzul abuzywnych, czyli zakazanych w umowach znaleźć można na stronie UOKiK.
fot. detailblick - Fotolia.com
Jak kupić mieszkanie z MdM i nie żałować?
Wizyta na budowie bywa niemożliwa, w urzędzie wskazana
W urzędzie gminy warto sprawdzić plany zagospodarowania najbliższego sąsiedztwa osiedla. – Pozwoli to ocenić ryzyko pojawienia się w pobliżu drogi ekspresowej, torów kolejowych czy spalarni śmieci – mówi Marcin Krasoń z Home Broker – Teoretycznie, zgodnie z ustawą deweloperską, to firma sprzedająca mieszkania ma obowiązek poinformować klientów o ewentualnych niedogodnościach mogących pojawić się w promieniu kilometra od nieruchomości. Informacje te powinny znaleźć się we wspomnianym prospekcie informacyjnym, ale warto zrobić wywiad samodzielnie – dodaje Krasoń.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
FWUW / 2014-03-31 13:40:57
Po wybraniu lokalu, miejsca i ustaleniu warunków zakupu warto również zadbać o bezpieczeństwo. Wszak prawdą jest, że każdy dba o swoje mieszkanie, ale wypadki się zdarzają. A jak znaleźć ubezpieczenie efektywne, ale jednocześnie takie, które nie zniszczy i tak już napiętego budżetu?
Można to uczynić przez inicjatywę grupy mieszkańców, polegająca na założeniu Związku Wzajemności Członkowskiej i samodzielnym ubezpieczeniu się. Takie związki są zorganizowane i zarządzane społecznie przez samych ubezpieczonych, którzy mają możliwość wpływu na sposób działania związku, w tym na jego działalność finansową. Jest tak, ponieważ związek działa według zasady odrębnych rozliczeń finansowych każdego członka, co ograniczana występowanie nadużyć w ramach wspólnoty, a dodatkowo wpływa na obniżanie kosztów ubezpieczenia.
Stąd zachęcam wszystkich do zakładania Związku Wzajemności Członkowskiej, a po wtóre odwiedzenia strony Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (www.fwuw.pl), gdzie otrzymać można wszelką pomoc przy swoim działaniu.
[ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Komentarz usunięty