Ile kosztuje budowa domu w Polsce?
2014-04-01 00:10
Wymarzony dom Polaków © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2015
Na początek działkaZakup odpowiedniej działki to pierwszy koszt, jaki ponoszą inwestorzy podejmujący się budowy domu, jest zakup działki. W latach 2012-2013 Polacy najczęściej stawiali domy na działkach o powierzchni 1 000-2 000 metrów kwadratowych (40,9% ankietowanych). Ponad 1/3 respondentów nabyła działkę o powierzchni mniejszej niż 1 000 m2. Ponad połowa kupionych działek jest zlokalizowana na terenach wiejskich (59,2%), gdzie ceny są najniższe i wynoszą średnio 79 zł za metr kwadratowy.
fot. mat. prasowe
Powierzchnie działek
Cena za metr kwadratowy zależy od wielkości miejscowości, w jakiej ma zostać zrealizowana budowa i w największych miastach wynosi średnio 549 zł.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny 1 m2 działek
Jaki będzie dom?
Jak wynika z rozbudowanej ankiety przeprowadzonej przez Oferteo.pl, powierzchnia użytkowa budowanych domów mieści się w przedziale 100-150 metrów kwadratowych (40,3% odpowiedzi).
fot. mat. prasowe
Jaki był metraż budowanych domów?
Choć najczęściej buduje się dom według gotowego projektu (66%), w porównaniu do ubiegłego roku rośnie liczba osób, które decydują się na droższe rozwiązania i zamawiają indywidualny projekt przygotowany zgodnie z ich oczekiwaniami.
fot. mat. prasowe
Z jakiego projektu korzystasz?
Od dwóch lat obserwujemy w Oferteo.pl, że Polacy zgodnie z tradycją budują zazwyczaj domy murowane z cegły ceramicznej, zwłaszcza z Porothermu. W roku 2013 tę technologię budowy wybierało 41,5% użytkowników poszukujących ekipy budowlanej w serwisie.
fot. mat. prasowe
W jakiej technologii chcesz budować?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)
-
martinez4 / 2014-04-04 10:07:27
Jak na moje oko coraz mniej ludzi teraz decyduje się jednak na budowę domu... nie tylko ze względu na koszta, ale codzienny tryb życia - zwracanie uwagi na dojazdy do pracy, czas poświęcany na dbanie o działkę itp. W takim świecie wygodne mieszkania, gdzie nie trzeba się po prostu o nic martwić biorą jednak górę. Tym bardziej, że nowe bloki powstają teraz na bardzo atrakcyjnych gruntach a budownictwo wygląda już inaczej niż kilka lat temu (teraz liczy się niska zabudowa, wysoki standard bloków itp.). Sama rozglądam się za nowym mieszkaniem u nas w Szczecinie. Byłam niedawno oglądać kilka na Warszewie i na Małych Błoniach wpadło mi w oko takie z antresolą. Jak się do niego wchodziło, to czułam się trochę jak w domu wolnostojącym... tyle przestrzeni i takie zawijane schody...
[ odpowiedz ] [ cytuj ] -
KatarzynaHelena / 2015-12-22 12:31:15
Zgadzam się, biorąc pod uwagę fakt, że z budową domu wiąże się tak wiele kosztów plus późniejsze utrzymanie, dbanie.... Jednak czasem z zazdrością patrzy się na takie domy z dużym ogrodem, gdzie można poleżeć na trawie, dzieci mogą biegać i bawić się bez obawy. Pies może swobodnie bawić się na świeżym powietrzu. Wracając jednak do tematu:) Koszty można mimo wszystko obniżać, szukać gdzie taniej, zatrudniac polecaną ekipę remontową. Bardzo korzystne jest kupowanie w hurtowniach. Przekonałam się o tym, gdy robiłem remont mieszkania. Zaopatrywałam się w hurtowni Heban http://www.heban.net/ i dzięki temu zaoszczędziłam jakieś 10%! [ odpowiedz ] [ cytuj ]