Sprzedaż mieszkania w Warszawie I-II 2014
2014-04-03 13:06
Warszawa © marchello74 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie mieszkanie w Warszawie kupimy za milion?
Pierwsze miesiące bieżącego roku nie różniły się zbytnio od analogicznego okresu lat poprzednich. Zwykle początek roku wiąże się z osłabieniem popytu i mniejszą liczbą transakcji. Jednak z przeprowadzonych w tym czasie umów sprzedaży wyłania się ciekawy obraz stołecznego rynku mieszkań. Styczeń i luty należał do ofert, które charakteryzowały się długim czasem ekspozycji. Do łask kupujących powróciły mieszkania bezskutecznie sprzedawane od wielu miesięcy. Stąd średni czas sprzedaży ofert wyniósł aż 244 dni (mediana 134 dni) i jest historycznie najdłuższym czasem sprzedaży od początku sporządzania niniejszego zestawienia (2009 r.). Jedynie 14 proc. sprzedawanych w tym czasie mieszkań znalazło nowego właściciela w czasie krótszym niż 30 dni. Dla porównania aż 26 proc. sprzedanych mieszkań czekało na właściciela dłużej niż rok. Cechą wspólną najdłużej sprzedawanych mieszkań, był ich dość duży metraż, który zwykle przekraczał 70 m kw. W większości były to lokale w budynkach oddanych do użytku po 1990 r. – Długi czas sprzedaży wynika z mniejszego popytu na tego typu lokale.Klienci dokonujący zakupów w ostatnich miesiącach wybierają małe mieszkania, określane mianem kompaktowych. Analizując najszybciej zawierane transakcje widzimy, że średni metraż tych mieszkań nie przekracza 45 m kw. Przy większych metrażach czas sprzedaży znacznie wzrasta, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse.
Transakcje dokonane w styczniu i lutym charakteryzowały się mniejszymi możliwościami negocjacji ceny. Różnica pomiędzy ostatnią prezentowaną przez sprzedającego ceną ofertową a ostateczną ceną zakupu wyniosła zaledwie 2,2 proc. Mając na uwadze fakt, że w ostatnim czasie na listę transakcyjną wpisały się mieszkania długo oferowane na rynku nie jest to zaskoczeniem. Właściciele mieszkań do sprzedaży już wcześniej (często wielokrotnie) obniżali ceny ofertowe, a po pojawieniu się zainteresowanego nabywcy byli skłonni już tylko symbolicznie korygować ostatnią cenę ofertową.
fot. mat. prasowe
Średni czas sprzedaży mieszkania i wartość negocjacji
Najczęściej wybieranymi dzielnicami przez klientów Metrohouse były Mokotów, Praga Południe i Bemowo. W tych lokalizacjach przeprowadzono aż 40 proc. wszystkich transakcji w styczniu i lutym.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
art / 2014-04-03 14:21:39
z drugiej strony są takie dzielnice, gdzie mieszkania sprzedają się naprawdę dobrze i mimo nowych inwestycji wcale nie tak łatwo je kupić, bo szybko z rynku schodzą. mówię o saskiej kępie. to jest naprawdę okazja jak można mieszkać w miejscu, które ma historię, pełną infrastrukturę a jednocześnie w nowym mieszkaniu. z międzynarodowej robi się trochę takie miejsce, gdzie szykują się nowe inwestycje, tam też jest dobra lokalizacja, pewnie więc i dlatego. [ odpowiedz ] [ cytuj ]