Wtórny rynek nieruchomości IV 2014
2014-05-15 13:33
Wtórny rynek nieruchomości IV 2014 © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości III 2014
W porównaniu z zeszłym rokiem najwięcej zyskały na wartości mieszkania w Katowicach – 9,6%, Opolu 6,5% i Poznaniu 5,5%. Jedynym miastem, gdzie mieszkanie można kupić nieco taniej niż przed rokiem jest Łódź, gdzie aktualnie średnia cena wynosi 3 600 złotych za metr kwadratowy.Obecnie w ofercie dominują mieszkania dwupokojowe – stanowią 41% wszystkich ogłoszeń, a ich średnia powierzchnia to 48 metrów kwadratowych. Równie duży wybór mają osoby poszukujące mieszkań trzypokojowych – stanowią 34% oferty. Z roku na rok maleje natomiast liczba dostępnych kawalerek, aktualnie stanowią 12% podaży, podczas gdy 5 lat temu było to około 15%. Mieszkania 4-pokojowe o średniej powierzchni ok. 88 metrów stanowią 10% oferty, a 5 pokojowe tylko 2%.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym III 2013–III 2014
DZIAŁKI REKREACYJNE
Wyniki ankiety przeprowadzonej wspólnie z Metrohouse wskazują, że aż 72% Polaków chciałoby kupić działkę letniskową. Preferowanymi lokalizacjami są okolice jezior, 49% badanych deklaruje zainteresowanie takimi działkami, oraz te w pobliżu lasów - 23% respondentów. Jeśli skonfrontujemy to z podażą to okaże się, że najłatwiej jest znaleźć ofertę w województwach kujawsko-pomorskim (26% oferty) i mazowieckim (21%). Niestety ogłoszeń z najpopularniejszego wśród Polaków obszaru Warmii i Mazur jest stosunkowo mało – jedynie 5% wszystkich ogłoszeń.
fot. mat. prasowe
Preferowana lokalizacja działki letniskowej
ZA ILE?
38% ankietowanych jest skłonnych wydać na działkę letniskową od 20 do 50 tys. złotych, a kolejne 26% nawet od 50 do 100 tys. Deklarowane budżety umożliwiają zakup, choć może być trudno o spełnienie innych oczekiwań ankietowanych, np. niewielkiej odległości do działki, najlepiej do 50 km od miejsca zamieszkania.
fot. mat. prasowe
Preferowana cena działki letniskowej
Najtańsze działki rekreacyjne można znaleźć w województwach podlaskim, lubelskim i łódzkim, gdzie średnia cena wynosi 20-26 złotych, a ceny minimalne to nawet 3 złote za metr. Najwyższe ceny osiągają grunty rekreacyjne położone w kujawsko-pomorskim i pomorskim. Wysokie stawki osiągają również działki w województwie mazowieckim i wielkopolskim, co wynika zarówno z dużego popytu (przede wszystkim w przypadku woj. mazowieckiego) na tereny rekreacyjne wokół aglomeracji, ale również ze względu na możliwość wykorzystania działek rekreacyjnych pod całoroczne budownictwo mieszkaniowe (jednorodzinne).
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe działek rekreacyjnych
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)