eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyIdealny moment na inwestowanie w nieruchomości

Idealny moment na inwestowanie w nieruchomości

2014-06-02 09:32

Przeczytaj także: 8 metrów mieszkania za 1 rok pracy


- Od początku kwietnia w większości miast obowiązują wyższe limity w programie Mieszkanie dla Młodych, co w niektórych miastach może skończyć się podwyżką cen na rynku pierwotnym. To już pierwsze sygnały, że ceny nieruchomości ulegną korekcie. To zatem niemalże ostatnie chwile żeby zdecydować się na zakup w dobrej cenie – dodaje Pelowski.

Zauważalny jest obecnie też trend wybierania nieruchomości z rynku wtórnego. Polacy z większą dozą niepewności podchodzą do zakupu przysłowiowej dziury w ziemi. Wolą sięgać po lokale już gotowe. Posuniecie to wydaje się być bardzo rozsądnym, zwłaszcza, że ceny ofertowe rynku wtórnego są obecnie naprawdę atrakcyjne.

Zainwestuj i zarabiaj

Drugim modelem zarabiania na nieruchomościach, bardziej namacalnym od wirtualnego pomnażania kapitału, jest zakup pod wynajem. Zważywszy na obostrzenia banków co do kredytów hipotecznych, spora grupa ludzi nie decyduje się na zaciąganie pożyczki, a jedynie wynajmuje mieszkania. Inwestując w dobrze zlokalizowaną i uniwersalną co do powierzchni i układu nieruchomość możemy mieć pewność, że z łatwością przez lata będziemy mogli czerpać korzyści z jej wynajmowania.

- Najbardziej popularne mieszkania pod wynajem to te zlokalizowane w miejscach dobrze skomunikowanych z centrum. Najlepiej 2-3 pokoje, około 40 metrów kwadratowych. Przed zakupem warto sprawdzić pobliskie zagospodarowanie przestrzenne. Atutem będzie niewielka odległość od szkół, przedszkoli, sklepów, poczty – miejsc ułatwiających codzienne funkcjonowanie, czy też terenów zielonych, które pozwalają odetchnąć. Jeśli zdecydujemy się na wynajmowanie mieszkania studentom to oczywiste, że liczyć będzie się odległość od Uniwersytetów i Szkół Wyższych. Można jednak postawić też na nieruchomości z wyższej półki – wynajmowane zamożniejszym osobom, które docenią lokale w ścisłym centrum, oraz te ulokowane w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Decyzja co do tego, jakiego typu nieruchomość wybrać zależy właściwie tylko od kupującego i posiadanego przez niego kapitału. Ważne jednak, by już na wstępie przemyśleć, komu chce się ową nieruchomość wynająć i jakich zysków się oczekuje – tłumaczy Maciej Trela z PÓŁNOC Nieruchomości.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości z założeniem jej wynajęcia. Nawet porównując koszty kredytu hipotecznego do kwoty, jaką można uzyskać wynajmując dany lokal czy mieszkanie, łatwo można obliczyć, że zysk będzie większy niż oprocentowanie lokat, czy też dochody ze średnio bezpiecznych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli nie przemawia do nas wynajem, kolejnym sposobem zarabiania na runku nieruchomości jest inwestowanie typowo w nieruchomości na sprzedaż.

- Na popularności zyskuje kupowanie nieruchomość w rozsądnej cenie i sprzedawanie ich wzbogacając się. Jednak jest to inwestowanie tylko dla nielicznych, którzy dysponują większą gotówka. Jak wynika z naszych obserwacji, takie osoby na stałe współpracują z pośrednikami, bo oni pierwsi mają w ofercie okazyjne nieruchomości, które warto kupić. Nie są to przypadkowo dokonane transakcje, ale niemalże działania w oparciu o długofalowy plan inwestycyjny – mówi Krzysztof Pelowski.

Także i w tym przypadku należy stawiać na lokale na tyle uniwersalne, by mogły przypaść do gustu kolejnym nabywcom. Warto inwestować w rejonach, gdzie widać rozwój infrastruktury i komunikacji. Nie można też zapominać o sprawdzeniu przyszłych planów zabudowy w danym miejscu – to ułatwią zapisy zawarte w Ustawie Deweloperskiej, która weszła w życie 29 kwietnia 2012. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli ocenić czy dana nieruchomość będzie rentowna, czy też jej przyszłe sąsiedztwo spowoduje, iż będzie ciężko znaleźć dla niej nowych właścicieli. Jeśli mamy więcej kapitału, warto zainwestować w lokal w centrum miasta. To gwarancja zysku, nawet jeśli mieszkanie znajduje się w bloku czy starszej kamienicy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: