Wywłaszczenie a obecny stan prawny
2014-06-12 12:17
Przeczytaj także: Odszkodowanie za wywłaszczenie w świetle prawa
– Należy podkreślić fakt, że wyłącznie opinia rzeczoznawcy majątkowego wykonana w ramach postępowania wywłaszczeniowego może stanowić podstawę określenia wartości nieruchomości – uczula wrocławski prawnik. Obowiązek ustalenia stanu faktycznego nieruchomości spoczywa na organie prowadzącym rzeczone postępowanie. Natomiast kwota odszkodowania powinna rekompensować właścicielowi nie tylko stratę gruntów, ale też znajdujących się tam elementów składowych, które nie podlegają demontażowi i możliwości późniejszego wykorzystania. Są nimi m.in. budynki i urządzenia przejęte wraz z nieruchomością, znajdujące się tam zbiorniki wodne (stawy, sadzawki, jeziora), drzewostan i zasiewy, a nawet złoża kopalin.Kto komu i za co płaci?
Art. 132 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje starostę jako organ reprezentujący Skarb Państwa i zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Rekompensuje ono wywłaszczonemu pozbawienie go bądź ograniczenie mu praw własnościowych. Wypłata odszkodowania następuje jednorazowo i w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu (w sprawach z odrębną decyzją o odszkodowaniu jest podobnie). Wcześniej wywłaszczonemu przysługuje możliwość odwołania się od decyzji starosty do organu wyższej instancji (wojewoda). Jeśli właściciel nieruchomości wciąż odmawia przyjęcia zapłaty lub rzeczona nieruchomość ma nieregularny stan prawny – przyjętą kwotę odszkodowania wpłaca się do depozytu sądowego.
W sytuacji, gdy za zgodą wywłaszczonego została przyznana mu nieruchomość zastępcza, obowiązek jej zapewnienia także spoczywa na staroście. Co więcej, w jego gestii leży też konieczność nabycia pozostałej po wywłaszczeniu części nieruchomości, która nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele. Na wniosek wywłaszczonego może też zostać wypłacona zaliczka na poczet odszkodowania – 70% zasądzonej kwoty. A kiedy traci on prawo własności? – Z chwilą, gdy wydana przez starostę decyzja o wywłaszczeniu, zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, staje się ostateczna, a w związku z tym stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej – odpowiada radca prawny ze specjalizującej się w zakresie tego typu sprawach kancelarii CWW.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)